Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2018

Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne AVIOMET prezentuje podczas tegorocznego MSPO wersję radioteodolitowego systemu sondażu atmosfery BAR, z najnowszym oprogramowaniem i nowymi radiosondami.

RSSA BAR jest przeznaczony do wykonywania aerologicznych sondowań atmosfery, niezbędnych do zapewnienia meteorologicznego wsparcia działań wojsk, wykonywania pomiarów przyziemnych wartości elementów meteorologicznych, przetwarzania danych i opracowania informacji oraz transmisji depesz do systemów wymiany danych meteorologicznych i systemów kierowania ogniem.

System wykonuje pomiary ciśnienia, temperatury i wilgotności powietrza oraz obliczenia prędkości i kierunku wiatru, od powierzchni ziemi do wysokości ponad 30 km, przygotowując informacje meteorologiczne w postaci graficznej i depesz zgodnych ze standardami NATO, WMO i Sił Zbrojnych RP.

Radioteodolitowy system sondażu atmosfery BAR jest przeznaczony do wykonywania aerologicznych sondowań atmosfery, niezbędnych do zapewnienia meteorologicznego wsparcia działań Wojsk Rakietowych i Artylerii

RSSA BAR składa się z pojazdu terenowego Iveco z kabiną operatora systemu, podsystemu do pomiarów radiosondażowych RT20A na przyczepie, stacji pomiarów przyziemnych elementów meteorologicznych AGAT 20A oraz podsystemów transmisji danych, zobrazowania danych i zasilania. Głównym elementem jest najlepszy w świecie radioteodolit fińskiego przedsiębiorstwa Vaisala. Pojazd jest jednocześnie miejscem pracy i wypoczynku trzyosobowej załogi, która jest w jego wnętrzu zabezpieczona przed działaniem broni nuklearnej i chemicznej.

Największymi zaletami taktyczno-technicznymi RSSA BAR są mobilność, krótki czas przygotowania do pracy – 2 żołnierzy jest w stanie rozstawić lub zwinąć system w 15 minut – dzięki niewielkim przenośnym elementom i prostocie montażu. Inne ważne cechy to niezależność (BAR nie wymaga stosowania zewnętrznych systemów nawigacyjnych) i pasywność: system nie emituje promieniowania.

RSSA ma dużą dokładność dzięki unikatowemu układowi śledzenia radiosondy, zaawansowanemu przetwarzaniu informacji i kontroli jakości danych. Ograniczenie ruchu anteny do niezbędnego minimum i zastosowanie niewielkich silników, a także brak mechanizmów wspomagania, zapewniło niskie zużycie energii. Z kolei uproszczona obsługa, zdolność do wykonywania wewnętrznego testu kontrolnego oraz zastosowanie nowoczesnej technologii mikroprocesorowej i cyfrowej transmisji danych zapewnia wysoką niezawodność RSSA.

System BAR dokonuje automatycznego pomiaru i obliczeń wartości elementów meteorologicznych, tworzy lokalną bazę pomiarów meteorologicznych, kontroluje poprawność pozyskiwanych informacji, zobrazowuje dane na monitorach, kontroluje poprawność pracy systemu i sygnalizuje wykryte błędy, zestawia depesze meteorologiczne (NATO STANAG: METCM, METB2, METB3, METTA, METFM, METGM, METSR, METSRX; WMO: TEMP, TEMP SHIP, TEMP MOBIL, CLIMAT TEMP, PILOT, PILOT SHIP, PILOT MOBIL, BUFR i SZ RP: METEO-11, METEO-11 GÓRSKI, METEO-PRZYBLIŻONY) w dowolnej chwili, zależnie od potrzeb użytkownika oraz współpracuje z systemami wymiany i dystrybucji danych poprzez systemy łączności.

Pojazd jest jednocześnie miejscem pracy i wypoczynku trzyosobowej załogi / Zdjęcia: Aviomet

RSSA dokonuje pomiarów aerologicznych: temperatury: (od -100 do +60°C z dokładnością 0,2°C), wilgotności: (od 0 do 100 % z dokł. 2 %), ciśnienia: (od 3 do 1080 hPa, z dokł. 0,2 hPa), kierunku wiatru: (od 0 do 360°, z dokł. 2°) i prędkości wiatru (od 0 do 50 m/s, z dokł. 0,15 m/s). Sondaż może być wykonywany w maksymalnej odległości 250 km, do wysokości ponad 30 km, a jego maksymalna częstość to 1,5 s. BAR jest przystosowany do pracy w temperaturze od -40 do+50°C, przy wilgotności od 0 do 100 %.

Artylerzyści chwalą sobie RSSA BAR jako narzędzie niezbędne do wspomagania systemu kierowania ogniem Topaz i zapewniające im pełną interoperacyjność z siłami zbrojnymi innych państw członkowskich NATO. Jak dowodzą badania, z braku uwzględnienia danych meteorologicznych może wynikać ok. 70% błędów celowania, a odchylenie pocisków od celu może wynieść aż 400 m! RSSA BAR znajduje się w wyposażeniu Wojsk Rakietowych i Artylerii, w dywizjonach wyrzutni rakietowych Langusta i samobieżnych armatohaubic Krab. W niedalekiej przyszłości zostaną w nie wyposażone Kołowe Moduły Ogniowe z samobieżnym automatycznym moździerzem Rak. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.