Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2018

Na tegorocznym MSPO Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP prezentuje kilka nowości, które mogą stać się kolejnymi hitami sprzedażowymi, zaspokajającym zapotrzebowanie służb i wojska w związku z wykrywaniem i identyfikacją zagrożeń CBRN oraz neutralizacją bomb i improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Zestaw urządzeń badawczo-pomiarowych Instytutu PIAP opracowano w celu wykrywania i identyfikacji zagrożeń CBRN występujących w miejscach użyteczności publicznej, w tym na stacjach metra

Instytut PIAP prezentuje w Kielcach zestaw akcesoriów do wykrywania i identyfikacji zagrożeń wynikających z użycia broni masowego rażenia w środowisku miejskim, np. w środkach komunikacji publicznej. Oferta producenta bazuje na wykorzystaniu szerokiej gamy akcesoriów badawczo-pomiarowych, w tym detektora skażeń chemicznych, który służy do rozpoznania rodzaju skażenia m.in. za pomocą sond. Rozwiązanie obejmuje też m.in. zestaw próbników, które pozwalają na pobieranie materiałów w celu dokonania pogłębionej analizy, a także wymazówki środowiskowe i stacje pogodowe do dokonywania pomiarów meteorologicznych w obszarze operacji robota, w tym w zakresie siły i kierunku wiatru.

Akcesoria pomiarowe zintegrowano z wszystkimi robotami znajdującymi się w ofercie Instytutu PIAP. Każdy z nich, w zależności od wymiarów i nośności, może wykorzystywać różną liczbę detektorów. Skład zestawu, jaki jest eksploatowany przez użytkownika, można łatwo i szybko przekonfigurować, w zależności od wymogów danej misji. Co najważniejsze, każdy użytkownik może taki proces przeprowadzić samodzielnie, bez potrzeby kontaktowania się z producentem.

40-mm bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny RDS/CSL Vulkan (RDS 50-40 VUL, CSL 50-40 VUL) prezentowany jest na stoisku Instytutu PIAP w wersji zintegrowanej z mobilnym robotem pirotechnicznym PIAP GRYF®. Producent deklaruje, że każdy robot znajdujący się w jego ofercie może zostać przystosowany do przenoszenia i używania tego uzbrojenia

Akcesoria pomiarowe wyposażono w specjalne uchwyty, które umożliwiają robotowi ich wyjęcie i użycie, np. na potrzeby pobrania próbek ziemi. Praca robota i badanie otoczenia, w związku z wystąpieniem zagrożenia CBRN, kontrolowana jest z konsoli operatora, która dodatkowo została wyposażona w dokładną mapę ułatwiającą poruszanie się po obszarze działania.

Warszawski producent koncentruje się obecnie na promocji swojej oferty wśród potencjalnych nabywców. Pierwsze owoce swoich starań Instytut PIAP zebrał na początku br., podpisując umowę o dostawie trzech zestawów do badań CBRN dla PSP. Do odbiorcy trafiły zestawy osadzone na robotach do działań pirotechnicznych oraz rozpoznania IBIS®.

W rozmowie z RAPORT-wto przedstawiciele producenta podkreślają jednak, że ich oferta skierowana jest do znacznie większej grupy potencjalnych odbiorców, w tym m.in. wojska, policji i innych służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Instytut PIAP jest przekonany, że pozytywne doświadczenia i komentarze z eksploatacji zestawów CBRN przez PSP, które już zresztą docierają do producenta, przełożą się wzrost zainteresowania ofertą i lepszą promocję urządzeń na rynku krajowym oraz zagranicznym.

Wyrzutnik wyróżnia 40-mm gwintowana lufa, regulator objętości gazu w kompensatorze oraz zielone wskaźniki laserowe / Zdjęcia: Michał Jarocki

Tegoroczne MSPO jest też miejscem premiery 40-mm bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego RDS/CSL Vulkan (RDS 50-40 VUL, CSL 50-40 VUL) 4. Generacji, opracowanego przez brytyjskie Richmond Defence Systems. Wyrzutnik o zmiennej masie pocisków przeznaczony jest do neutralizacji zapalników UXB z małej odległości, przy użyciu pocisków gładkich lub przecinających, zapalników UXO/UXB, na dystansie do 30 m za pomocą pocisków gładkich stabilizowanych ruchem obrotowym, bomb rurowych i niektórych improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED) z małej odległości za pomocą pocisków przecinających oraz C-IED z małej odległości, przy użyciu pocisków wodnych o pojemności 200 ml lub 300 ml.

Prezentowane rozwiązanie wyróżnia m.in. 40-mm gwintowana lufa do neutralizacji na dystansie do 30 m, regulator objętości gazu w kompensatorze pozwalający na całkowicie bezodrzutowe działanie wyrzutnika dla pocisków o masie od 200 g do 300 g oraz zielone wskaźniki laserowe wyposażone w programowalny limit czasu działania, które nie mogą być używane niezależnie od uchwytu i statywu wyrzutnika. Ponadto wskaźniki wyposażono w przeciwbieżne pryzmaty, które pozwalają na szybką i łatwą kalibrację. Wyrzutnik wykonywany jest z hartowanej stali nierdzewnej lub – w sytuacjach, w których pożądana jest bardzo mała masa systemu – hartowanego tytanu. Urządzenie wytwarzane z tytanu jest w przybliżeniu o połowę lżejsze.

Na podstawie zawartej niedawno umowy Instytut PIAP jest dystrybutorem wyrzutników RDS w Polsce. Co istotne, warszawski producent oferuje integrację uzbrojenia z praktycznie wszystkimi typami opracowanych przez siebie robotów. Oferta w takiej konfiguracji jest również skierowana do klientów zagranicznych. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.