Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
03 września 2007

W pierwszym dniu MSPO w Kielcach zostało podpisane, zapowiadane już wcześniej porozumienie pomiędzy CNPEP RADWAR SA, Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji i i europejskim koncernem MBDA dotyczące realizacji wspólnego projektu - Perspektywicznego Systemu Obrony Przeciwlotniczej dla Sił Zbrojnych RP.

Porozumienie, w obecności wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, podpisali: (od lewej) dyrektor PIT Cezary Szczepański, dyrektor Michel Berkowicz z MBDA, prezes Bumaru Tomasz Dembski i prezes CNPEP Radwar Leszek Pawłowski /Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Radwar, PIT i MBDA chcą wspólnie zaoferować Siłom Powietrznym, Wojskom Lądowym i Marynarce Wojennej (ale nie tylko - brany pod uwagę jest też eksport) spójne i interoperacyjne systemy Obrony Przeciwlotniczej, oparte na szerokim asortymencie sprzętu (np. radarach, systemach C2 i komunikacyjnych, pociskach rakietowych - VL MICA i ASTER 30 oraz polskich Gromach), dopasowane do ich potrzeb w ciągu najbliższych 25 lat. Propozycja ta ma zasadnicze znaczenie w świetle wychodzenia z uzbrojenia dotychczas eksploatowanych systemów pochodzenia rosyjskiego.

Wszystkie elementy składowe nowoczesnego, skutecznego, przeciwlotniczego zestawu artyleryjskiego/rakietowego b. krótkiego zasięgu (V-SHORAD) są już w pełni rozwinięte przez Radwar.

System krótkiego zasięgu może być dostępny w krótkim okresie czasu, w oparciu o technologie oraz wyroby opracowane przez PIT, RADWAR (w zakresie radarów, systemów dowodzenia i kierowania) i MBDA (w zakresie systemów rakietowych). Demonstrator systemu SHORAD, zdolny do efektywnego pełnienia zadań w zdefiniowanym zakresie (np. obrona ważnego obiektu, takiego jak baza lotnicza) mógłby być gotowy do połowy 2009.

W niedalekiej przyszłości Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy średniego zasięgu, z możliwością zwalczania rakiet balistycznych, może zostać wspólnie opracowany przez trzech partnerów.

Otwarta i elastyczna architektura warstwowa, odpowiednia zarówno dla obrony terytorium państwa, jak również sił ekspedycyjnych za granicą, zapewni interoperacyjność z siłami NATO lub innymi sojusznikami.

Podstawowe cechy systemu to:

  • - zwalczanie wielu celów jednocześnie
  • - duża siła rażenia
  • - krótki czas reakcji
  • - wielowarstwowa struktura:
    • V-SHORAD: osłona operujących jednostek, obrona punktowa, osłona dróg, zasięg 2 - 5 km, pułap < 3000
    • SHORAD: obrona obszaru, dzień/noc, wszystkie warunki pogodowe i rodzaje zagrożeń, zasięg 5 - 20 km, pułap > 5000 m,
    • MRSAM: kluczowy element globalnego systemu OPL, zasięg > 50 km, pułap > 15000 m.

Realizacja programu zapewni pełną kontrolę Sił Zbrojnych RP nad konfiguracją sprzętową i kluczowym oprogramowaniem sterującym użytkowanych systemów. Może też wzmocnić polski przemysł poprzez utrzymanie tych strategicznych technologii i doświadczeń na najwyższym poziomie, a także pozwolić na uczestnictwo w rozwoju przyszłych europejskich systemów Obrony Przeciwlotniczej.

Suwerenność państwowa gwarantowana jest poprzez szeroki udział polskich przedsiębiorstw na wszystkich etapach cyklu życia systemu: od wczesnego rozwoju, poprzez produkcję, aż do w pełni krajowego wsparcia technicznego.


e-RAPORT MSPO 1/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.