Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
09 maja 2019

Delta Optical z Nowych Osin koło Mińska Mazowieckiego rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym szeroka oferta rynkowa, dotycząca zarówno celowników optycznych (różnych klas jakościowych) jak i kolimatorów, lornetek, noktowizji czy termowizji.

Celowniki optyczne Delta Optical produkowane są w Japonii (np. seria Titanium) i w Chinach. Warto decydować się na wyroby z kraju kwitnącej wiśni, bo są znacznie lepsze pod względem wykonania i wykończenia. Największy sukces, liczony w wynikach sprzedaży osiągnął celownik myśliwski serii Titanium o parametrach 2,5 – 10 x 56. Optyka ta charakteryzuje się wysoka przepuszczalnością światła (na pojedynczej soczewce sięga ona 98 proc., a dla całego układu wynosi 92 proc.) Dane te potwierdzone są wynikami badań DEVA (Niemieckiego Instytutu Badawczo – Kontrolnego Broni Myśliwskiej i Sportowej).

Celownik może być oferowany w wersji z mechanizmem regulacji paralaksy (typu SF, na trzecim bębnie, naprzeciwko wieży poprawek horyzontalnych)  lub bez niego. Regulacja paralaksy przydaje się zwłaszcza przy krotnościach 9 – 10 x. Celownik oferowany jest z regulowanym, wielostopniowym podświetleniem zasadniczego znaku celowniczego. Wersją rozwojową tej lunety jest model  Titanium 2,5 – 15 x 56.

Bardzo interesujące wydają się japońskie  celowniki o parametrach  4,5 – 30 x 50 oraz 2,5 – 16 x 50. Dysponują prawie 7-krotnym zoomem (pierwsza dokładnie 6,66, druga 6,4). Zwiększa to ich uniwersalność. Optyka ta jest jednoczęściowa i w pełni hermetyczna. Dzięki wypełnieniu azotem nie ma niebezpieczeństwa zaparowania szkieł, zwłaszcza przy nagłych zmianach temperatury. Tubusy celowników mają średnicę 30 mm. Jakość soczewek, wykonanych z pełnym wielowarstwowym pokryciem jest bardzo dobra, co przekłada się na  stosunkowo wysoką transmisję światła. Mechanizm podświetlenia znaku celowniczego umieszczony jest na okularze. Na bocznym, lewym bębnie umieszczony jest mechanizm regulacji paralaksy.

Celownik 4,5 – 30 x 50. dysponuje wysokimi wieżyczkami poprawek. Są one skalowane na zewnątrz. Bębny w swojej górnej części mają mocne wycięcia, co ułatwia operowanie nimi w złych warunkach np. na mrozie. 1 klik wybiera 1/8 MOA czyli 3,6375 mm/100 m. Taka precyzja poprawek nadaje się idealnie do strzelań długodystansowych, bowiem na  odległości 500 m każdy klik przesuwa średni punkt trafienia tylko o 18,19 mm. Oznaczenie kierunku wprowadzania poprawek (UP – góra, czy R – w prawo) jest prowadzone podwójnie, zarówno na górze bębna jak i na korpusie, przy podstawie wież. Oznaczenie u dołu bębnów jest nawet 2-kierunkowe (UP – DOWN oraz L – R). Siatka celownicza nosi oznaczenie MCZ lub MCZ II (co związane jest z inicjałami autora projektu) i pozwala zarówno na ocenę odległości jak i wprowadzanie korekty na zniżenie czy przewyższenie toru lotu pocisku.

Drugi z celowników, DOT  2,5 – 16 x 50 jest dedykowany myśliwym, głównie na broń kombinowaną (kulowo – śrutową). Dla tej samej grupy odbiorców przeznaczony jest model 1,5 – 9 x 45. Optyka dysponuje wszystkimi zaletami serii Titanium, a więc znaczną odpornością na odrzut broni i udary boczne, stosunkowo dobrą jasnością w warunkach zmierzchu i świtu oraz wytrzymałą mechaniką. Na karabinki szturmowe i broń do polowań pędzonych nadają się lunety biegowe, o niewielkich gabarytach  i szerokim polu widzenia. Należą do nich modele 1 – 5,8 x 24 oraz 1 – 6 x 24. Do sportowych strzelań długodystansowych dobrze nadają się lunety celownicze DO Stryker, o parametrach  4,5 – 30 x 56 oraz 5 – 50 x 56 .  To optyka wyższej  klasy, z bardzo precyzyjnymi siatkami. Nieco niższą jakość prezentują celowniki serii Titanium  3 – 24  x 56  i  4 – 24 x 50. Specjalną lunetą do konkurencji pneumatycznych FT jest model Titanium 4,5 – 14 x 44 FFP AO, oferowany z siatką ulokowaną w pierwszym planie.

Dużą popularnością – nie tylko w kraju cieszą się także lornetki serii Titanium, przede wszystkim o parametrach 8 x 56 oraz 10 x 56. Na broń przeznaczoną do strzelań dynamicznych prowadzonych na bliskim dystansie  najlepiej nadają się kolimatory. Firma Delta Optical oferuje wiele typów red – dotów, w dobrych cenach.

W ostatnich latach dynamicznie rozwija się optoelektronika, zarówno noktowizyjna, jak  i termowizyjna. Firma z Nowych Osin przoduje także w tej dziedzinie, oferując optykę Yukona, Pulsara, Dedala i ATN. Wybór ułatwia fakt, iż Delta sprzedaje niedrogie montaże (głównie firmy Kozap) praktycznie do wszystkich swoich celowników.  Pozwala to na szybkie i łatwe osadzenie optyki na własnej broni.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.