Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

10 maja 2019

Podczas tegorocznej edycji targów Europoltech w Warszawie  jako najważniejszy produkt w zakresie broni strzeleckiej należy uznać powtarzalną strzelbę gładkolufową KSG kal. 12/76. Broń  ta została opracowana przez amerykańską Kel – Tec i jest przeznaczona dla formacji ochrony porządku

 

KSG jest modelem przeładowywanym suwliwym ruchem czółenka. Strzelba jest zbudowana  w układzie bull pup  (bez kolby właściwej). Dzięki temu przy standardowej, 18,5 calowej lufie (470 mm) broń ma długość zaledwie 664 mm. Pozwala to na jej wygodne przewożenie w pojazdach mechanicznych, czy walkę w ograniczonych przestrzeniach. Innowacyjny system zasilania broni realizowany jest za pomocą 2 magazynków tulejowych. Są one ułożone równolegle pod lufą; każdy mieści po 6 nabojów kal. 12/76 lub 7 nabojów kalibru 12/70.

Dzięki 2 oddzielnym kanałom zasilania możliwe jest wybranie optymalnej amunicji, najwłaściwszej do konkretnych zastosowań. Przykładowo, strzelec może w jednym magazynku mieć 6 nabojów kulowych (umożliwiających pokonanie zamków lub zawiasów, czy uszkodzenie bloków silnika), w drugim zaś gruby śrut.

3-pozycyjny selektor umożliwia odcięcie jednego z kanałów zasilania. Broń pobiera wtedy naboje z drugiego magazynka. Przełączanie magazynka odbywa się ręcznie.

Strzelba KSG jest bronią taktyczną Nie wyklucza to jednak innych zastosowań, np. łowieckich czy sportowych. Wersja myśliwska KSG – 25 ma zdecydowanie dłuższą lufę (30,5 cala czyli 774,7 mm!) i magazynki o pojemności 10 nabojów. Przy pełnym załadowaniu mamy w dyspozycji 21 nabojów kal. 12/76 Magnum lub 25 kal. 12/70. Broń wyróżnia się wentylowaną osłoną lufy i wysokimi, składanymi przyrządami celowniczymi. Długość całkowita KSG – 25 wynosi 965 mm, masa bez nabojów dochodzi  do 4,2 kg.

Producent oferuje również odmianę z magazynkami niskiej pojemności (2 x 4, dla kal. 12/76). Nosi ona sygnaturę KSG – NR. Przeładowanie ułatwia chwyt przedni, osadzony na czółenku. Broń ma standardową, 18,5-calową lufę i waży poniżej 3 kg.

Ostatnią modyfikacją broni z rodziny KSG jest Tactical.  Od modelu KSG – NR różni się skróconą lufą. Ma ona długość zaledwie  13,5 cala, czyli 343 mm. Dzięki temu długość całkowita broni wynosi tylko 546 mm, a masa nie przekracza 2,8 kg. Tactical dzięki małym gabarytom sprawdza się dobrze przy czyszczeniu pomieszczeń i walce w ograniczonych przestrzeniach.

Wszystkie wersje dysponują długą szyną montażową (pełne 12 cali czyli 305 mm!) spełniająca  standardy Mil – Std – 1913 Picatinny Rail.  Osadzona jest na grzbietowej części komory zamkowej i osłonie lufy. Umożliwia to wykorzystanie kolimatorów, lunet biegowych czy  celowników optoelektronicznych. Druga, znacznie krótsza szyna (6 cali czyli 152 mm), znajduje się w dolnej części czółenka. Pozwala ona na montaż laserowego wskaźnika celu, latarki taktycznej lub chwytu przedniego, ułatwiającego przeładowanie.

Tuż przed kabłąkiem spustowym znajduje się przycisk, którego przesunięcie umożliwia szybkie rozładowanie broni. Usuwanie nabojów odbywa się drogą wielokrotnego przesuwu ruchomego czółenka. Przycisk jak i pozostałe manipulatory są dwustronne, a więc umożliwiają obsługę broni także strzelcom leworęcznym.

Na uwagę zasługuje płynnie funkcjonujący mechanizm spustowy. Opór przełamania wynosi 2,27 kg. Osada z odpornego tworzywa wyposażona jest w oddzielny chwyt pistoletowy. Tuż nad chwytem znajduje się dwupozycyjny bezpiecznik typu przetykowego. Pozycja zabezpieczona oznaczona jest literą S (Safe), odbezpieczona F (Fire). Kolba jest umieszczona liniowo, na przedłużeniu osi lufy;  ewidentnie ogranicza to podrzut a całe pchniecie kierowane jest wprost na ramię strzelca. 

Niezaładowana strzelba w wersji standardowej waży ok. 3,1 kg. Długość kolby wynosi 330 mm. Wysokość strzelby dochodzi do 204 mm, maksymalna szerokość to 56 mm. Częściowe rozkładanie broni do czyszczenia i konserwacji jest stosunkowo proste.  Po sprawdzeniu czy w komorze nabojowej  i magazynkach nie ma nabojów wyjmujemy dwa  kołki z kolby i komory zamkowej. Następnie odłączamy chwyt pistoletowy, połączony z dolną częścią komory zamkowej. W dalszej kolejności odłączamy kolbę oraz wyjmujemy zamek. Umożliwia to wyczyszczenie podstawowych części broni, w tym lufy.  

Strzelba KSG jest przykładem wielofunkcyjnej broni gładkolufowej, szczególnie przydatnej służbom ochrony prawa, czy operatorom z jednostek specjalnych. Zapewnia bardzo dużą siłę ognia przy niewielkich gabarytach. Nadaje się wręcz doskonale do CQB (Close Quarters Battle). Jest to rodzaj walki w przestrzeniach zamkniętych, podczas której małe pododdziały bądź sekcje zwalczają przeciwnika z broni indywidualnej,  na bliskich lub bardzo bliskich odległościach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.