Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

03 września 2019

Każda edycja najważniejszego, corocznego wydarzenia polskiej obronności, jakim jest niewątpliwie kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – powszechnie znany w zbrojeniowym świecie ze swojego skrótu MSPO – jest szczególna. Wyjątkowość 27. edycji targów dyktuje globalna pozycja kraju wiodącego – Stanów Zjednoczonych Ameryki, i – za sprawą decyzji politycznych ostatnich czasów – dominująca rola w polskich programach modernizacyjnych gigantów przemysłowych USA. Korporacji zajmujących nie tylko za oceanem, ale także w skali świata czołowe pozycje na listach spółek sektora lotniczo-obronnego.

Zdjęcie: Targi Kielce

Przypomnijmy, że USA są po raz drugi krajem wiodącym na MSPO. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2007. W sumie krajami wiodącymi w historii polskich salonów przemysłu zbrojeniowego były: RFN, Norwegia, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, znów Izrael, oraz Korea Południowa. W 2018 – roku 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej rolę wiodąca pełnił polski przemysł zbrojeniowy.

Warto zaznaczyć, że 27. MSPO towarzyszą jubileuszowe 25. Targi Logistyka.

 

Ciągle w czołówce europejskiej

W MSPO 2019, nad którym tradycyjnie swój honorowy patronat objął Prezydent RP, uczestniczy 607 wystawców z 21 krajów całego globu. 51% spółek to podmioty polskie. Wynajęto w sumie na ekspozycje wewnętrzne w 7 halach i zewnętrzne ponad 27 tys. m2. Czyli niemal tyle samo, co rok wcześniej – 27 526 m2 (przez MSPO 2018, na którym prezentowało się 625 wystawców z 31 państw, w tym 328 polskich – przewinęło się 34 106 zwiedzających).

Ta statystyka przekonuje, że kielecki MSPO stale podtrzymuje rangę trzeciego największego okna wystawowego przemysłu zbrojeniowego w Europie, po Paryżu (Eurosatory) i Londynie (DSEI). Dowodzą tego także tegoroczne debiuty. W 2019 po raz pierwszy prezentuje się spółka z dalekiej Brazylii. Po raz pierwszy zobaczymy także aż 20 zgrupowanych pod jednym dachem przedsiębiorstw z antypodów, czyli z równie odległej Australii, która za sprawą wyraźnych dyrektyw nowego rządu, zmierza ku zagranicznej ekspansji swojej zbrojeniówki. Grupie australijskich przemysłowców przewodzić będzie Air Vice Marschall William Henman (marszałek w stan spoczynku przeszedł w 2017). Równie ciekawa będzie pionierska ekspozycja 6 spółek zbrojeniowych z Tajwanu.

 Na  MSPO 2019 zadebiutuje słynny na Śląsku patriotyczny powstańczo-wrześniowy PT-91M2 Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy. Lewej stronie czołgu patronuje wódz III Powstania Śląskiego - Wojciech Korfanty, prawej zaś, jeden z asów wrześniowych polskiej broni pancernej – plut. podchorąży Edmund Roman Orlik / Zdjęcie: ZM Bumar-Łabędy

W pawilonie F

Według danych z końca sierpnia 2019, w wynajętej głównie przez Amerykanów hali F kieleckiego centrum targowego wystawia się 65 spółek z USA. Ciekawostką jest obecność w tym gronie, ale obok ekspozycji amerykańskiej, polskiego lidera eksportu – ożarowskiej WB Group, która prowadzi interesy w USA za pomocą zarejestrowanej tam spółki WB Grupa America. WB Group jako gracz także związany z rynkiem amerykańskim jest jedynym polskim podmiotem, który finansowo współuczestniczył w budowie amerykańskiej ekspozycji MSPO 2019.

WB Group pokaże na tegorocznym salonie po raz pierwszy – także z myślą o amerykańskich siłach zbrojnych – nowe rozwiązania znanej już rodziny amunicji krążącej Warmate, złożonej z 6 już systemów: Warmate TL (Tube Launched), Warmate R – rozpoznawczy, i Warmate V – przeznaczony do operacji w trudno dostępnym terenie. Ożarowska grupa eksponować będzie także kompleksowe rozwiązania systemów C4ISR i BMS do zarządzania polem walki na szczeblu taktycznym – od pojedynczego żołnierza aż do poziomu batalionu.

WB Group zamierza po raz pierwszy specjalną nagrodą uhonorować swojego długoletniego partnera. Kto nim będzie – dowiemy się trzeciego dnia salonu.

Po raz pierwszy zobaczymy w Kielcach pełnowymiarową makietę myśliwca F-35, który już od początku 2019 promowany jest przez Lockheeda Martina w polskim programie Harpia – nowej generacji samolotu bojowego. Model znany już z europejskich wystaw lotniczych pojawi się więc i w Polsce. Pokazany zostanie także uzbrojony wariant śmigłowca wsparcia pola walki Black Hawk zbudowany w PZL w Mielcu – zakładach należących do koncernu LM.

Jonathan Hoyle, dyrektor generalny Lockheed Martin Europe podaje, że jego korporacja współpracuje już z 10 polskimi uczelniami wyższymi, w tym z Politechniką Warszawską. I co ciekawe – ekspozycja stołecznej uczelni technicznej znajdzie się w pawilonie amerykańskim na stoisku LM.

Amerykanie przywieźli też do Kielc i pokażą po raz pierwszy na wystawie własnych sił zbrojnych czołg M1A1 Abrams i ciężki śmigłowiec transportowy Chinook.

 

Wozy programu Ottokar-Brzoza

W planie pierwszego dnia MSPO 2019 – 3 września, po zakończeniu uroczystości inauguracji, która planowo rozpocząć się ma w południe – przewidziany jest około 13:15 przelot grupy bojowych samolotów amerykańskich – 4 myśliwców F-15, morskiego samolotu patrolowego P-8 Posejdon i maszyny tankującej – KC-135.

Amerykańskiego kolorytu tegorocznych targów dopełni obecność specjalnego gościa, zaproszonego przez USA – byłego astronauty programu księżycowego Apollo – płk. US Air Force, Alfreda Merilla Wordena. Był on w misji księżycowej Apollo 15 (od 26 lipca do 7 sierpnia 1971) pilotem zespołu dowodzenia, okrążającym Srebrny Glob i ma za sobą 40-min. spacer na orbicie wokółksiężycowej na zewnątrz statku.

Polski przemysł zbrojeniowy – spółki państwowe, tradycyjnie wystawiać się będzie w hali C. W ekspozycji Huty Stalowa Wola zobaczymy najnowsze wcielenie demonstratora technologii – NP BWP, czyli Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty Borsuk – wozu, którego projekt jest współfinansowany przez NCBiR w ramach programu Obronność i bezpieczeństwo państwa. Wóz pokazy zostanie z bezzałogową polską wieżą ZSSW-30. Bez wątpienia i pojazd i wieża są największymi i najbardziej ambitnymi projektami polskiej zbrojeniówki ostatnich lat.

Nowością będą aż trzy polskie demonstratory technologii gąsienicowego niszczyciela czołgów z pociskami przeciwpancernymi – stalowowolski, gliwicki i poznański. Wszystkie stworzono w odpowiedzi na program takiego wozu o kryptonimie Ottokar-Brzoza (nazwisko oficera-legionisty, uważanego za ojca polskiej artylerii). Program ma przejść z obecnej fazy analityczno-koncepcyjnej do konkretów w 2020 – co zapowiada Inspektorat Uzbrojenia. Warto więc przyjrzeć się propozycjom polskich spółek. Wiadomo, że do dialogu technicznego zaproszono: PGZ, OBRUM, HSW, MBDA UK i Izraelczyków z dawnego IMI Systems – obecnie pod flagą Elbit.

Zobaczymy dwa czołgi z ZM Bumar-Łabędy – przechodzący badania kwalifikacyjne prototyp Leoparda 2PL w ekspozycji wewnętrznej oraz prezentowany na zewnątrz słynny patriotyczny PT-91M2 – powstańczo- wrześniowy.

Z uwagą spotka się zapewne zapowiadane na drugi dzień targowy (4 września o 10:00 – sala Omega Centrum Kongresowego) – spotkanie sekretarzy stanu resortów obrony narodowej, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego oraz dyrektora NCBiR z menedżerami polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ubiegłoroczne spotkanie nie przyniosło niczego nowego. Może tym razem będzie inaczej.

 Pierwsza próba podejścia do prezentacji wozu – niszczyciela czołgów miała miejsce na MSPO 2017 – Rosomak pokazał pojazd w konfiguracji 6x6 uzbrojony w baterię ppk dużego zasięgu Rafaela / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Wystawa Sił Zbrojnych

Co roku ponad tysiąc żołnierzy przygotowuje i zabezpiecza Wystawę Sił Zbrojnych, która w 2019 obchodzi swój jubileusz 20-lecia. Wpisana jest już na stałe w historię MSPO w Targach Kielce. Z okazji jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych, na 7 września zaplanowano Dzień Otwarty Targów. Dni otwarte, które dwa lata temu dołączyły do programu MSPO, prezentując szerokiej publiczności potencjał polskiego wojska, również w tym roku służyć będą budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym.


Drukuj Góra