Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
16 sierpnia 2009

Tegoroczny kielecki MSPO 2009 (31 sierpnia - 3 września) utrzymuje swoją pozycję największego i najbardziej prestiżowego w Centralnej Europie okna wystawowego przemysłu obronnego Polski i świata. A dzieje się to w dobie kryzysu ekonomicznego, ciętych wydatków zbrojeniowych i redukowanych programów modernizacyjnych.

W kieleckim centrum wystawienniczym swoje wyroby, zdolności technologiczne i możliwości integracyjne prezentować będzie w bieżącym roku 288 spółek, w tym 98 przedsiębiorstw zagranicznych z 25 państw (w rekordowym 2008 odpowiednio - 394/128/22). Ekspozycja obejmie 19240 m2 (w rekordowym 2008 - 22184 m2).

Odnowione oblicze Salonu

Jak co roku Kieleckie Centrum Targowe powita wystawców i zwiedzających nową infrastrukturą i nowym, odnowionym obliczem. Zmieniona została dotychczasowa numeracja hal ekspozycyjnych. Poprzednia hala A to obecnie symbol F. MSPO 2009 odbywać się więc będzie w 4 pawilonach: A, C, F i G. W 2010 wystawa obejmie już nową halę E, która powstaje w przejściu między dzisiejszymi pawilonami C i D oraz F i G. Będzie to dodatkowe 6000 m2 powierzchni wystawowej pod dachem i z własną klimatyzacją.

Bez względu na rozbudowę terenów targowych oraz zmiany organizacyjne, w 2009 należy się spodziewać podobnie rekordowej, co w latach poprzednich liczby zwiedzających - 12-13 tys. osób.

Do Kielc w 2009 przyjeżdżają i wystawiać będą globalne korporacje z czołowych pozycji listy największych na świecie: BAE Systems, Boeing, MBDA, Raytheon, czy Thales.

Wiele nowości szykuje polski koncern zbrojeniowy - Grupa Bumar. Ekspozycja najnowszych realizowanych przez niego programów zajmuje cały pawilon C. Pokazane zostaną najbardziej perspektywiczne rozwiązania techniczne przedsiębiorstw Bumaru, między innymi sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie polskiego żołnierza przyszłości, a hitem, jak nas informuje rzecznik grupy - Monika Koniecko, będzie system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, nieformalnie określany jako Tarcza Polski.

Hity polskie i zagraniczne

Zaangażowane w przedsięwzięcie: Grupa Bumar, Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, CNPEP Radwar i europejska wielonarodowa korporacja rakietowa MBDA wspólnie decydują się stworzyć nowy system systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z myślą o modernizacji polskiego potencjału bojowego oraz o rynkach innych państw. Chcą zbudować system systemów dostosowany do zwalczania powietrznych intruzów na bardzo małym dystansie (do 5 km, na pułapie do 10 tys. stóp), na nieco większym (do 20 km, na pułapie do 30 tys. stóp) i wreszcie na średnim i dużym dystansie (do 100 km, do wysokości 65 tys. stóp). Podstawą architektury tego nowego przedsięwzięcia jest połączenie polskich stacji radiolokacyjnych oraz naszych sieci dowodzenia i zarządzania obroną przeciwlotniczą PIT i Radwaru z zaawansowanymi pociskami rakietowymi MBDA: VL MICA i Aster 30 oraz z istniejącymi już polskimi zestawami Poprad i Loara. Podczas MSPO 2009 eksperci i decydenci będą mogli po raz pierwszy zapoznać się z architekturą Tarczy Polski, symulacją jej działania, a także z europejskimi pociskami, które mają być jej trzonem bojowym.

Dodatkowego smaku sprawie nadaje i to, że pociski VL MICA pokazane zostaną w Kielcach po raz pierwszy po udanym teście 8 lipca 2009 w symulowanym odparciu ataku pociskami samosterującymi z morza na poligonie Biscarosse we Francji. Czego świadkami byli polscy oficerowie.

Innym hitem MSPO 2009 będzie prezentacja pierwszego w pełni operacyjnego systemu aktywnej obrony wozów bojowych - Trophy izraelskiej korporacji Rafael, której zestawy ppk - Spike, wytwarzane na podstawie licencji w Polsce, Grupa Bumar dostarcza MON. Pod koniec lipca 2009 testy na Pustyni Negew w Izraelu (także w obecności polskich oficerów) przeszedł czołg Merkava IV z operacyjnej jednostki pancernej wyposażony w seryjny zestaw Trophy. Pojazd wyszedł zwycięsko ze starcia z atakującymi go granatnikami RPG i ppk. Był to nowy krok w nowym kierunku rozwoju broni pancernej. Z jego efektami można się będzie zapoznać w Kielcach.

MSPO 2009 będzie także miejscem Wystawy narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej - V4. W praktyce oznaczać to będzie, iż obok MON swoje stoiska informacyjno-promocyjne pokażą resorty obrony Węgier i Słowacji (Praga z uwagi na kryzys ekonomiczny 2009 zrezygnowała z własnej ekspozycji). Będą też liczne węgierskie i czeskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe. Spodziewane są także wizyty ministrów lub wiceministrów obrony krajów wyszehradzkich i ich wspólny szczyt podczas MSPO 2009.

Profesjonalni żołnierze - profesjonalny sprzęt

W programie MSPO 2009 nie może naturalnie zabraknąć stałego jej już elementu - wystawy Sił Zbrojnych RP, którą zazwyczaj projektują i tworzą jednostki Wojsk Lądowych. W 2009 ekspozycja naszych sił zbrojnych organizowana jest pod hasłem Profesjonalni żołnierze - profesjonalny sprzęt. Przygotowuje ją Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przy współudziale Dowództwa Wojsk Lądowych. Odwiedzający kieleckie targi będą mieli okazję zobaczyć najnowsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak, sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i sprzęt logistyczny. Wojska Lądowe pokażą Rosomaki w różnych wersjach wyposażenia, wyrzutnię rakietową Langusta, trał przeciwminowy Bożena, artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Loara - dzieło warszawskiego Radwaru oraz system rozpoznawczo-zakłócający Przebiśnieg - produkt Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce koło Warszawy. Logistycy zaprezentują zaś bazę noclegową w namiotach pneumatycznych, warsztat remontu sprzętu uzbrojenia, prototypową kontenerową łaźnię polową, moduł polowego magazynu wody oraz samochód STAR 944 w wersji opancerzonej.

Na wystawie znajdą swoje miejsce również stoiska ośrodków badawczo-wdrożeniowych funkcjonujących w strukturach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Specjaliści z Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej zaprezentują kierunki zmian w umundurowaniu i wyekwipowaniu polskich żołnierzy. Natomiast Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Żywnościowej przedstawi sposoby badania i certyfikacji produktów spożywczych i sprzętu służby żywnościowej produkowanych na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Po kilkuletniej przerwie, oprócz wystawy statycznej zwiedzający będą mogli zobaczyć pokaz praktycznego działania żołnierzy. W pierwszym dniu targów, w ramach pokazu dynamicznego swoje umiejętności zademonstrują żołnierze pododdziałów logistycznych, którzy pokażą różne sposoby ewakuacji uszkodzonego sprzętu z pola walki. Będzie można zobaczyć między innymi załadunek uszkodzonego czołgu PT-91 na zestaw niskopodwoziowy, ewakuację uszkodzonego bojowego wozu piechoty BWP za pomocą wozu zabezpieczenia technicznego WZT-3 oraz załadunek pojazdu patrolowego Skorpion na platformę samozaładowczą. Pokaz dynamiczny zostanie przeprowadzony w warunkach imitujących realne działania wojsk, z użyciem środków pozoracji pola walki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.