Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
20 kwietnia 2021

We wtorek, 20 kwietnia 2021, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego wylatujących do Turcji. Na miejscu dołączą oni do NATO-wskiej misji TAMT (Tailored Assurance Measures Turkey – dostosowane środki bezpieczeństwa NATO dla Turcji).

Kontyngent PKW Turcja wystawia Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, kontyngent liczy ok. 80 oficerów i marynarzy, a jego wyposażeniem jest samolot M28 Bryza-1R, który odleciał do Turcji już 12 kwietnia. Dowódcą PKW Turcja jest kmdr por. Cezary Kurkowski.

Przez kilka najbliższych miesięcy załogi i obsługa samolotu patrolowo-rozpoznawczego M28 Bryza-1R pełnić będą dyżury, monitorować wschodnią część Morza Śródziemnego i Morze Czarne oraz współpracować ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w brytyjskim Northwood. Załoga wraz z samolotem stacjonować będzie na tureckim lotnisku İncirlik.

Zapewnienie wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczęło się w 2014. Rok później państwa członkowskie Sojuszu zdecydowały się na pakiet środków obronnych dla Turcji w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania i kierowania E-3 AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, a także wizyty w portach i ćwiczenia.

Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania oraz obecność samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polscy żołnierze będą patrolować wschodnią część Morza Śródziemnego i Morze Czarne używając samolotu M28 Bryza-1R / Zdjęcia: Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.