Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
07 września 2022

Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej prezentuje kilka typów sprzętu wojskowego. Najważniejszymi elementami tegorocznej wystawy są zestawy przeznaczone do tworzenia przeciwpancernych zapór minowych i systemy fotowoltaiczne do zasilania wyposażenia żołnierzy.

Systemy fotowoltaiczne

WITI opracował dwa systemy minowania narzutowego – Inżynieryjny System Minowania Narzutowego (ISN) Kroton i Pojazd Minowania Narzutowego (PMN) Baobab-K. Pierwszy z nich od lat jest w użyciu Sił Zbrojnych RP. Montowany jest na podwoziu transportera MTLB-U. Na wozie są 4 komplety do minowania mieszczące 80 kaset minowych z maksymalnie 400 minami przeciwpancernymi MN-123. Miny mogą być miotane w odległości od 30 m do 100 m od osi jazdy na jeden bok, oba boki lub do tyłu. Wymiary stawianego pola minowego to 1000 x 60 m a czas stawiania nie przekracza 15 min. Gęstość minowania to 0,4 miny/m.

Nowszy PMN Baobab-K jest montowany na ciężarówce Jelcz 8x8 z 2-osobową kabiną opancerzoną i stanowi rozwinięcie ISN Kroton. W skład zestawu wchodzi pojazd z 6 miotaczami min liczącymi łącznie 120 kaset mieszczących do 600 min przeciwpancernych MN-123. Pojazd jest też wyposażony w urządzenie dźwigowe. Za jego pomocą można stawiać pola minowe o głębokości od 60 do 180 m. Długość pola minowego sięga maksymalnie 1800 m. Gęstość minowania jest regulowana od 0,15 do 1,2 miny na metr bieżący. Miny mogą być miotane na jeden bok, oba boki, lub do tyłu. Czas przeładowania kaset minowych to nie więcej niż 30 min. Obecnie finalizowane są testy PMN.

Systemy do stawiania zapór minowych

Prezentowany jest również System Kierowanych Min Przeciwpancernych (SKMP), znany także jako Jarzębina-K. Służy do ustawiania nowoczesnego odcinka pola minowego z Kierowanych Min Przeciwpancernych (KMP). Mogą one samoczynnie wykrywać i identyfikować cel przy użyciu sensorów sejsmicznych, akustycznych i skanera laserowego. Po identyfikacji celu następuje samoczynna decyzja o jego likwidacji i nakierowanie ładunku formowanego wybuchowo (EFP) na nadjeżdżający pojazd z użyciem anten akustycznych. Detonacja EFP o przebijalności powyżej 100 mm jest inicjowana sygnałem z sensora termalnego. SKMP umożliwia zwalczanie pojazdów opancerzonych i samochodów ciężarowych znajdujących się w zasięgu rażenia wynoszącym co najmniej 80 m.

Na wystawie WITI są też prezentowane systemy fotowoltaiczne. Jednym z nich jest Innowacyjna, Modułowa Ładowarka Słoneczna do zasilania Zestawu Minersko-Rozpoznawczego (IMLS-ZMR) opracowana w ramach projektu Techmat Strateg. Przeznaczeniem systemu jest ładowanie powerbanku BATTERY start 400 wchodzącego w skład zestawu minersko-rozpoznawczego (ZMR).

IMLR-ZMR stosować można niezależnie do zasilania niewielkich urządzeń elektrycznych (tabletu, smartfona, odbiornika GPS, radiotelefonu). Składa się on z panelu fotowoltaicznego (PV) i modułu zarządzającego energią obejmującego blok magazynujący energię w superkondensatorach i układu dopasowującego napięcie z panelu PV do napięcia ładowarek powerbanku. Całość zamontowana jest w obudowie z wyprowadzonymi złączami spełniającymi normę IP68. Czas ładowania to 18 h.

Drugim z systemów fotowoltaicznych jest Elastyczne Pokrycie Fotowoltaiczne (EPF). Przeznaczone jest do budowy awaryjnego źródła zasilania lub stworzenia generatora prądu elektrycznego w miejscu pozbawionym infrastruktury energetycznej. Ma ono postać ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na specjalnym, elastycznym podłożu i zabezpieczonych szkłem hartowanym. Z połączenia kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu ogniw uzyskuje się moduły. Pojedynczy element FPF ma masę ok. 1,9 kg. Uzyskiwane napięcie wyjściowe to 36 V, a maksymalna moc to 30 W.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.