Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
31 sierpnia 2009

Warszawska Etronika prezentuje na tegorocznym MSPO dwie nowości - zintegrowany termalno-dzienny celownik ACRAB 2 i celownik termowizyjny VIKI 1.

ACRAB powstał w wyniku współpracy Etroniki z OBR SM Tarnów w ramach projektu celowego karabinu wyborowego kalibru 8,6 mm x 70 Alex-338. Na zdjęciu ACRAB na właśnie na Aleksie 338 oraz poniżej prezentowany po raz pierwszy zintegrowany termalno-dzienny celownik ACRAB 2

ACRAB powstał w wyniku współpracy z OBR SM Tarnów, w ramach projektu celowego Karabin wyborowy o zwiększonym zasięgu taktycznym kalibru 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum). Stąd prototyp testowano pod koniec kwietnia na poligonie w Nowej Dębie wraz z nową tarnowską bronią. W efekcie doświadczeń zebranych podczas próbnych strzelań powstała nowa odmiana celownika - ACRAB 2. Jest to urządzenie polecane do działań przy szybko zmieniającej się scenerii, na przykład przy nagłym pojawieniu się zadymienia. Charakteryzuje się intuicyjną obsługą, zaś poprawki w gałęzi termalnej sprzężone są z poprawkami w gałęzi dziennej. Termowizor zbudowany jest w oparciu o niechłodzoną matrycę bolometryczną.

Celownik termowizyjny VIKI 1. Małe gabaryty umożliwiają wykorzystanie go w dowolnej broni. Może być również używany jako oddzielny przyrząd obserwacyjny. W VIKI 1 zastosowano obiektyw atermizowany - zapewniający ostry obraz w szerokim zakresie temperatur - bez dodatkowego przesuwu elementów ogniskujących

VIKI 1 jest celownikiem termowizyjnym przeznaczonym do karabinków automatycznych, dostosowanym do mocowania na uniwersalnej szynie montażowej. Urządzenie ma szerokie pole widzenia przy małym powiększeniu, tak aby strzelec mógł się dobrze zorientować w terenie wokół siebie podczas wyszukiwania celu. Żołnierz z zasady nie ma zbyt wiele czasu na przygotowanie się do strzału, a zatem twórcy założyli, że celownik ma być gotowy do użycia bez konieczności wykonywania niepotrzebnych czynności obsługowych. Kalibracja odbywa się intuicyjnie, po zasłonięciu ochrony obiektywu. Dodatkowo, na wyświetlaczu okularu, pojawiają się informacje dotyczące jej przebiegu. Możliwości obróbki cyfrowej obrazu termowizyjnego zostały ograniczone do podstawowych funkcji - w korpusie celownika umieszczono jedynie dwa przyciski. Pierwszy zapewnia przełączenie między obrazem w negatywie i pozytywie, zaś drugi uruchamia dwukrotny zoom elektroniczny.

Uruchomienie celownika następuje po naciśnięciu dowolnego przycisku, zaś wyłączenie przez wciśnięcie obu jednocześnie (następuje to również po pewnym czasie). Wprowadzanie niezbędnych poprawek odbywa się, jak w klasycznym celowniku - za pomocą odpowiednio wyskalowanego pokrętła.

Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.