WITU prezentuje podczas MSPO 2023 wiele nowoczesnych systemów do zastosowań wojskowych i badawczych. Rozwijane przez Instytut technologie wspierają Wojsko Polskie i zapewniają mu przewagę technologiczną, a także wpływają na rozwój krajowego przemysłu.
Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez WITU jest rozwój trójstopniowej rakiety suborbitalnej. Podjęte prace mają na celu opracowanie rakiety zdolnej do wyniesienia 40 kg ładunku powyżej linii Karmana, która rozpowszechni badania i prace eksperymentalne w warunkach mikrograwitacji oraz umożliwi sondowanie górnych warstw atmosfery. Odzyskiwanie ładunku oraz wielokrotność użycia podzespołów rakiety przyczyni się do obniżenia ceny jednostkowej za wyniesienie kilograma ładunku, tym samym poszerzając dostępność usługi dla grona instytucji naukowych, badawczych oraz prywatnych przedsiębiorców.
Zakończenie projektu przewidywane jest jeszcze w 2023 i będzie skutkowało wprowadzeniem nowych technologii oraz usług na rynek europejski. Opracowane technologie, m.in. system detonacyjnej terminacji lotu, system rozłączania członów, układ wykonawczy sterowania i algorytmy będą stanowiły ważny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego i rakietowego. Słuszność dokonanych założeń i rozwiązań zostanie potwierdzona w szeregu prób i badań laboratoryjnych oraz poligonowych.
W Instytucie opracowywane są również liczne systemy bezzałogowe. Przykładem takiego systemu jest Giez. To amunicja krążąca w układzie płatowca przeznaczona do precyzyjnego rażenia celów. System składa się z zasobnika transportowego – wyrzutni bsl, platformy powietrznej z głowicą, naziemnej stacji kierowania i kontroli oraz anteny śledzącej. System charakteryzuje się łatwością obsługi, krótkim czasem przygotowania platformy do startu oraz możliwością obsługi systemu przez jednego żołnierza. Wraz z głowicą bojową bsl ma masę 5,8 kg, zaś z zasobnikiem startowym-wyrzutnią mniej niż 12 kg. Długotrwałość lotu Gza to 30 min., a zasięg łącza danych to maksymalnie 10 km. Bezzałogowiec może być uzbrojony w 4 różne typy głowic bojowych rodziny GX-4 również opracowane przez WITU. Maja one masę po ok. 1,6 kg. Wśród nich znajduje się głowica odłamkowo-burząca GO-4 HE, głowica kumulacyjno-odłamkowa GK-4 HEAT, głowica termobaryczna GTB-4 FAE i głowica szkolna GO-1 HE-TR.
Innym systemem bezzałogowym jest Pchła. Jest to bsl rozpoznawczy klasy nano, zaprojektowany do obserwacji najbliższego otoczenia żołnierza. Dzięki niewielkim rozmiarom i masie można go przenosić w kieszeni. Zdolny do lotu w budynkach oraz wąskich przestrzeniach do rozpoznania rejonu działania lub drogi ewakuacji.
Masa Pchły to jedynie 98 g (w wersji rozpoznawczej). Bezzałogowiec ma zasięg lotu 10 km, rozwija prędkość 60 km/h i może operować przy wietrze do 10 m/s. Wyposażony jest w kamerę i szyfrowane łącze danych 256-bit AES, a obraz jest transmitowany w rozdzielczości FullHD w 30 klatkach na sekundę.
Instytut może się też poszczycić najnowszym produktem w postaci Artyleryjskiego Symulatora Treningowego (AST). Jest on efektem współpracy spółki Autocomp Management i WITU. W dobie aktualnych zagrożeń zewnętrznych, a w szczególności doświadczeń wynikających z wojny na Ukrainie, ogromnego znaczenia nabiera umiejętność wskazywania celów i korygowania ognia pododdziałów artylerii na potrzeby walczących wojsk. AST przeznaczony jest nie tylko dla pododdziałów artylerii, ale również pododdziałów ogólnowojskowych.
AST jest symulatorem proceduralnym, przeznaczonym do szkolenia i treningu osób funkcyjnych pododdziałów artylerii, realizujących bliskie i głębokie wsparcie ogniowe, w tym procedury Call for Fire (CFF, ogień na wezwanie z pola walki). Przy wykorzystaniu AST można prowadzić treningi indywidualnych umiejętności strzelania – (TIUS) oraz treningi kierowania ogniem (TKO).
Dodatkowo symulator umożliwia żołnierzom pododdziałów rozpoznawczych i ogólnowojskowych naukę i doskonalenie umiejętności w zakresie wykrywania celów, ich identyfikacji, wskazywania, a jednocześnie koordynacji prowadzonego ognia przez pododdział artylerii.