W zestawie indywidualnego ekwipunku żołnierskiego istotne miejsce zajmują plecaki, jako nośnik dobytku zapewniającego żołnierzowi sprawne funkcjonowanie na polu walki. Ten segment wyposażenia był reprezentowany na MSPO na ekspozycji Tasmanian Tiger, militarnej marki Tatonki, niemieckiego producenta ekwipunku turystycznego.

Niewątpliwą zaletą koneksji z cywilną produkcją Tatonki jest to, że wyroby Tasmanian Tiger mogą odzwierciedlać nie tylko wymagania wojska, ale i doświadczenie płynące z produkcji na potrzeby wymagającego komercyjnego rynku wyposażenia dla turystów i wspinaczy górskich. Plecaki są więc projektowane przez tych, którzy zjedli na tym zęby.

Cywilne turystyczne korzenie zdradzają systemy nośne plecaków z umiejętnie dopracowanymi detalami służącymi wygodzie użytkowania plecaka, m.in. z lekkim stelażem, wyścieleniem siatką dystansową i wyprofilowaniem szelek i pasa biodrowego zaprojektowanych zgodnie z arkanami sztuki tworzenia tego typu wyposażenia. Militarne przeznaczenie plecaków Tasmnian Tiger objawia się między innymi przygotowaniem ich do mocowania na nich w systemie modułowym (system taśm modułowych szerokości 25 mm zgodnych ze standardem PALS/MOLLE) dodatkowych toreb i kieszeni.

W Kielcach Tasmanian Tiger zaprezentował pełnię swojej nowej odsłony kolekcji plecaków, zaprojektowanych do różnych zastosowań. Wszechstronny plecak Raid Pack MKII o pojemności 45 l i konstrukcji wzorowanej na plecakach do trekkingu górskiego wydaje się być odpowiednie do parodniowych akcji, np. specjalnych i rozpoznawczych, w których znaczenie ma każdy gram ekwipunku i wygoda noszenia go dokładnie tak jak, to ma miejsce w górskich wędrówkach.
Na długotrwałe działania wymagające dźwigania dużej ilości ładunku przeznaczony jest model Range Pack o pojemności łącznej wraz z doczepianych kieszeniami sięgającej 115 l, ale w tej samej roli sprawdzić się może nieco mniejszy Pathfinder o pojemności 85 (z kieszeniami 100l) . Wariant G82 opracowany z myślą o snajperach ma rozłączne mocowanie worka plecaka do płyty z systemem nośnym, co pozwala mocować do niej broń wyborową. Na akcje szturmowe i do uniwersalnego zastosowania na krótkich patrolach przeznaczony jest mniejszy plecak, Mission Bag. Część z tych wzorów plecaków znalazła się w wyposażeniu formacji polskich Wojsk Specjalnych.
Zdjęcia: Adam Dubiel