Innowacyjny system Sniper od Lockheed Martina zapewni bezprecedensową interoperacyjność myśliwców F-35 Lightning II i F-16, naziemnych systemów artyleryjskich, takich jak HIMARS, jak i amunicji rodziny MLRS.
Inżynierowie Lockheed Martina przekształcają sprawdzone w walce zasobniki celownicze Sniper – podstawowy element samolotów wielozadaniowych czwartej generacji na całym świecie – w węzeł komunikacyjny i obliczeniowy, aby umożliwić wspólne dowodzenie i kierowanie we wszystkich domenach. W przypadku Polski interoperacyjność obejmie nowe lekkie samoloty szkolno-bojowe FA-50 i lokalnie produkowaną mobilną wyrzutnię rakietową HOMAR-A.
Podczas gdy F-35 od początku jest wyposażony pod kątem interoperacyjności, tak dwa elementy techniczne w nowym zasobniku celowniczym Sniper zapewnią synchronizację samolotów 4. generacji i innych platform z F-35, które fabrycznie są wyposażone w:
- Zaawansowane łącze danych, kompatybilne z F-35, które umożliwi bezproblemową wymianę informacji o celach i obserwacjach pomiędzy maszynami.
- Mobile Ad-hoc Network (MANET), który będzie obsługiwać zdecentralizowaną, ale wysoce bezpieczną sieć kratową składającą się z wielu platform powietrznych, naziemnych i morskich, gotowych do udostępniania informacji i działania na ich podstawie.
Zespół inżynierów Lockheed Martina rozpoczął sprawdzanie koncepcji interoperacyjności poprzez serię ciągłych testów i demonstracji. Inżynierowie przyspieszyli rozwój i testowanie systemu Sniper, wykorzystując najnowsze technologie cyfrowe, takie jak symulowane strzały rakietowe z HIMARS, kierowane na podstawie rzeczywistych danych wejściowych z systemu celowniczego. Zespół Lockheed Martina planuje przeprowadzić bardziej złożone testy w locie i wystrzelić pociski we współpracy z armią amerykańską.
Szybki rozwój systemu Sniper jest bezpośrednią reakcją sił obronnych NATO, które poszukują bliższej współpracy pomiędzy nowymi F-35 a flotą myśliwców 4. generacji, które będą operacyjne przez kolejnych 40 lat. Klienci chcą także stale dostarczanych danych dotyczących śledzenia celów z czujników samolotów, aby poprawić możliwości precyzyjnych ostrzałów i uderzać w cele naziemna, które przemieszczają się po ich wykryciu.
Inwestycje Lockheed Martina w system Sniper Networked Targeting Pod wpisują się w wizję przedsiębiorstwa dotyczącą idei 21st Century Security, której celem jest integracja możliwości 5G.MIL Unified Network Solutions i obliczeń brzegowych w samolotach, systemach czujników i uzbrojenia klientów koncernu. Na przykład ulepszony system Sniper umożliwi wykonywanie misji, w których wielozadaniowe samoloty F-35 i ich zaawansowane czujniki służą jako obserwatorzy, identyfikujący i śledzący cele, jednocześnie dzieląc się dokładnymi współrzędnymi z F-16 i naziemnymi systemami dowodzenia i kierowania, które umożliwiają wykorzystanie amunicji z rodziny MLRS z HIMARS lub M270.
Stacy Kubicek, wiceprezes Sensors & Global Sustainment w Lockheed Martin powiedział: – Aby zapewnić bezprecedensową interoperacyjność, rozwinęliśmy system Sniper tak, aby robił to, co wcześniej było nieosiągalne. Sieciowy zasobnik celownicza Sniper łączy pole walki, umożliwiając płynne udostępnianie danych między platformami i systemami – to zdolność, na którą istnieje duże zapotrzebowanie ze strony sił amerykańskich i sojuszniczych. To także potężne wzmocnienie sił na potrzeby wspólnych operacji.
JR McDonald, wiceprezes F-35 Business Development w Lockheed Martin dodał: – F-35 to samolot wybierany przez sojuszników w NATO. Do 2035 w regionie europejskim będzie ponad 600 samolotów F-35. Ulepszone możliwości, jakie może zapewnić zasobnik celowniczy Sniper, posłużą do dalszego ulepszania łączności i interoperacyjności, jaką F-35 zapewnia obecnym i przyszłym klientom.
W przyszłości sieciowy zasobnik celowniczy Sniper może zwiększyć możliwości innych platform i uzbrojenia. Należą do nich nowy pocisk hipersoniczny o niskiej wykrywalności Mako, opracowywany przez Lockheed Martin, a także bezzałogowce, systemy obrony przeciwrakietowej i okręty marynarki wojennej.