Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2010

Kościerzyńska spółka Jakusz pokazuje na MSPO kolejny element swojego Planetarium - Andromedę. Gazoszczelna komora detonacyjna jest przeznaczona do niszczenia i badania materiałów wybuchowych, niszczenia amunicji i środków bojowych, utwardzania, tłoczenia i zgrzewania materiałów żelaznych oraz nieżelaznych, a także innych materiałów niebezpiecznych o masie do 2 kg ekwiwalentu trotylu.

Andromeda gotowa do prezentacji na MSPO

Dzięki temu Andromeda może służyć w sposób całkowicie kontrolowany i bezpieczny dla otoczenia do niszczenia np. starej, przeterminowanej amunicji z magazynów wojskowych (także na na skalę przemysłową) oraz niewypałów i niewybuchów, improwizowanych ładunków wybuchowych, przemysłowego formowania metali (produkcja szczególnych form metali wymagających hartowania i zgrzewania przy pomocy ładunków wybuchowych), badań nad wytrzymałością lub technikami łączeń metali, badania materiałów wybuchowych czy nawet do… produkcji syntetycznych diamentów.

Jeden pełen cykl pracy komory trwa 15 do 25 minut. Uzależniony jest od rodzaju prowadzonych prac i uzyskiwanych w ich rezultacie ilości odpadów oraz złomu.

Andromeda wchodzi w skład kompletnej instalacji znanej jako Planetarium, która w czerwcu 2010 została przez spółkę Jakusz-Systemy Zabezpieczeń Bankowych sprzedana Ministerstwu Przemysłu Obronnego Republiki Azerbejdżanu, o czym RAPORT-MSPO informuje jako pierwszy.

W ramach kontraktu, w ciągu kilkunastu miesięcy, do końca 2011, z Kościerzyny do Azerbejdżanu dotrzeć ma kompletna kontenerowa instalacja utylizacji różnych typów amunicji, w tym wybranych rodzajów min przeciwczołgowych lub przeciwpiechotnych, oraz pocisków rakietowych.

Na pełną instalację składa się kilkanaście elementów, w tym m.in. wydział oceny stanu technicznego amunicji podlegającej utylizacji, dekompletacja amunicji, wytapianie lub wyciskanie materiału wybuchowego z pocisków i min, instalacja odzyskania i utylizacji prochów, unieszkodliwianie amunicji strzeleckiej, komora detonacyjna do niszczenia m.in. inicjatorów (czyli Andromeda właśnie), wydział wytwarzania materiałów wybuchowych do użytku cywilnego z materiałów uzyskanych w procesie dekompletacji amunicji. W ramach kontraktu specjaliści spółki Jakusz mają przeprowadzić dostawę oraz rozruch systemu na miejscu instalacji i pełne szkolenie miejscowej obsługi. Wartość kontraktu nie została ujawniona, acz należy zakładać, zę wynosi ona nawet kilkanaście milionów Euro.

Planetarium obejmuje m.in. kontenerową, mobilną instalację do pozbawiania cech bojowych amunicji strzeleckiej metodą termiczną (Jowisz), mobilną instalację do rozbrajania i przezbrajania amunicji o kalibrach od 20 mm do 155 mm (Mars), kontenerową, mobilną instalację do dekompletacji amunicji artyleryjskiej (Merkury), kontenerową, mobilną instalację do deelaboracji amunicji metodą poprzecznego cięcia i ukosowania łuski (Saturn) czy kontenerową, mobilną instalację do wykręcania pobudzaczy z zapalników (Wenus).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.