Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

05 września 2010

6 września, w pierwszym dniu MSPO przedstawiciele Zakładów Mechnicznych Bumar-Łabędy, Bumar oraz włoskiej Oto Melary podpisują porozumienie w zakresie produkcji bezzałogowych wież HITFIST OWS. Jeżeli system zostanie wybrany przez MON, zakłady w Łabędach staną się ich jedynym producentem.

Pokazywana na ekspozycji bumarowskiej Dywizji Ląd bezzałogową wieżę HITFIST OWS można stosować nie tylko na Rosomakach, ale - teoretycznie - na większości platform bojowych. Ma niemal identyczne charakterystyki, jak wersja klasyczna. Jest jednak lżejsza. Standardowa masa zestawu wynosi 1350 kg. Może ona ulec zwiększeniu np. w przypadku zastosowania dodatkowego opancerzenia. Wieżę wyposażono również w kamerę termowizyjną drugiej generacji, kolorową kamerę dzienną oraz dalmierz laserowy / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

W Łabędach produkowane są obecnie wieże HITFIST-30 do bojowej wersji transportera Rosomak. Do tej pory zakład dostarczył już 200 wież do Rosomaków (w tym 22 w 2010; do końca roku zmontowanych ma być 13 dalszych, a zamówionych jest jeszcze 83 egzemplarzy). Czesław Swoboda, prezes ZM Bumar-Łabędy, zapewnia, że jego przedsiębiorstwo może również produkować system bezzałogowy.

- Realizowana przez nas produkcja wież do KTO Rosomak, posiadane maszyny i odpowiednio wyszkoleni pracownicy, to nasze atuty, które pozwoliłyby nam wdrożyć wieże bezzałogowe do produkcji seryjnej w ciągu jednego roku. Nowa wieża ma w 82% podobne podzespoły, co bezpośrednio przekłada się na względy ekonomiczne przedsięwzięcia, powiedział Czesław Swoboda.

Jak zapewniają przedstawiciele OTO Melary, w przypadku uruchomienia produkcji wieży HITFIST OWS w Polsce, ZM Bumar-Łabędy staną się jej jedynym producentem, realizującym dostawy nie tylko na rzecz polskich sił zbrojnych, ale także dla odbiorców zagranicznych. Zakłady na MSPO 2010 zaprezentują się roli lidera powstającej w Grupie Bumar Dywizji Bumar-Ląd. Dywizja ma skupić się na dostawach sprzętu dla wojsk lądowych. W skład dywizji, oprócz Łabęd, wchodzi Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM, Fumis Bumar oraz PZL-Wola.

Wystawa w Kielcach jest pierwszą okazją do przedstawienia oferty Dywizji, która prezentuje m.in. Wielozadaniową Platformę Bojową, rozwijaną w OBRUM w Gliwicach przy wsparciu Grupy Bumar, klasyczną wieżę HITFIST-30 oraz bezzałogową HITFIST OWS. Łabędy będą prezentować również swoje możliwości jako Centrum Serwisowe Czołgów (zarówno własnej produkcji jak i zagranicznych).

W tym roku zamówienia remontowe i modernizacyjne z MON przekroczyły 55 mln zł. Docelowo w Łabędach zakłada się również uruchomienie nowoczesnego centrum obsługowo-naprawczego wież rodziny HITFIST.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.