Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2010

Podczas tegorocznej edycji MSPO miała miejsce premiera polskiego Narodowego Szyfratora (NS), skonstruowanego przez konsorcjum Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT oraz WASKO S. A.

Twórca systemu, profesor Jerzy August Gawiniecki (drugi od lewej) osobiście prezentuje szyfrator

Demonstrator technologii urządzenia szyfrującego powstał w ramach projektu Implementacja systemu kryptograficznego w oparciu o innowacyjne technologie półprzewodnikowe, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt kierowany jest przez Dyrektora Instytutu Matematyki i Kryptologii WCY WAT, prof. dr hab. inż. Jerzego Augusta Gawineckiego.

Przedstawiony demonstrator posiada cechy uniwersalnego rozwiązania. Urządzenie umożliwia nawiązanie połączenia szyfrowanego w sieciach komputerowych, praktycznie przez wszystkie, istniejące współcześnie interfejsy komunikacyjne, począwszy od bardzo wolnych połączeń modemowych, a skończywszy na łączu światłowodowym o przepustowości 1Gbps.

Szyfrator został wykonany w oparciu o układ struktury programowalnej FPGA. Może zostać dopasowany do wymagań zamawiającego, w bardzo krótkim czasie. NS posiada szereg zabezpieczeń na poziomie systemowym, które powodują, że atak fizyczny na urządzenie nie jest opłacalny.

Urządzenie szyfrujące zostało zaprezentowane publicznie pierwszego dnia  targów. Zgodnie z zapewnieniami twórców, system może konkurować z  najlepszymi, światowymi, rozwiązaniami / Zdjęcia: WAT

W chwili obecnej, urządzenie umożliwia nawiązywanie połączenia szyfrowanego algorytmem AES, z 256-bitowym kluczem. Zastosowany został unikatowy system szyfrowania asymetrycznego, będący nowością w systemach tego typu. Istnieje możliwość zaimplementowania ostatecznej wersji szyfratora w dowolne algorytmy, w tym tajne, narodowe.

NS przebadano pod kątem ulotu elektromagnetycznego promieniowanego i przewodzonego. Badania prowadzone w oparciu o polską Normę Obronną NO-06-A200, amerykańską MIL-STD-461F, uzupełnione o doświadczenia pracowników Laboratorium Badawczego Kryptologii Instytutu Matematyki i Kryptologii WCY WAT. Potwierdziły one, że parametry przedstawionego rozwiązania spełnia surowe kryteria, stawiane urządzeniom tej klasy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.