Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2010

Warszawska Etronika zaprezentowała rodzinę systemów optoelektronicznych, przeznaczonych do zabudowy na pojazdach oraz systemach uzbrojenia. Jedną z aplikacji jest wyposażenie Wielozadaniowej Platformy Bojowej Anders w system obserwacji tylnej półsfery, bazujący na telewizyjno-termowizyjnej kamerze obserwacyjnej KTD-60 Kumak.

Kamera obserwacyjna KTD-60, zabudowana na wielozadaniowej Platformie  Bojowej Anders, pozwala dowódcy desantu na obserwację tylnej półsfery  pojazdu

Urządzenie pozwala dowódcy desantu obserwować przestrzeń na zewnątrz wozu, zarówno w zakresie światła widzialnego jak i termowizji. Moduł posiada kąt widzenia 60x40º. Zastosowany niechłodzony detektor bolometryczny, o rozdzielczości 640x480 pikseli, umożliwia prowadzenie rozpoznania w nocy oraz przy dużym zamgleniu lub zadymieniu.

Kamera telewizyjna posiada przetwornik CCD 752 x 582pikseli. Obraz z obu kamer transmitowany jest zarówno w formie analogowej (PAL) oraz cyfrowej (H.264 lub MJPEG). Urządzenie może być zasilane z sieci pojazdu lub za pośrednictwem sieci LAN. Hermetyczna obudowa kamery posiada podgrzewane okno wyjściowe. Obraz może być transmitowany jednocześnie do sześciu terminali, przy zachowaniu pełnej prędkości transferu.

Wieżowy system  moździerzowy Huty Stalowa Wola, zamontowany na KTO Rosomak, wykorzystuje  głowicę ZIG-T-2

Etronika miała swój udział w kompletowaniu wieży systemu moździerzowego. Na prezentowanej konstrukcji zabudowano głowicę optoelektroniczną ZIG-T-2. System przeznaczony jest do prowadzenia obserwacji i celowania w warunkach dzienno-nocnych. Zastosowany dalmierz pozwala na pomiar na w zakresie 50-10000m. Zastosowany laser emituje fale o długości 1540nm, co zapewnia pierwszą klasę bezpieczeństwa (promień nie jest szkodliwy dla ludzkich oczu). Sterowanie kamerą oraz wybór opcji wyświetlania obrazu odbywa się z zewnętrznego pulpitu.

Kolejna, mniejsza głowica obserwacyjno-celownicza została zaprezentowana na stanowisku ZM Tarnów. Została zintegrowana z ZSMU Kobuz. Głowica ZIG-T-1 pozwala - w przypadku pojazdów - na obserwowanie i celowanie na dystansach do 2500m. Podobnie jak ZIG-T-2, pozwala na obserwację telewizyjną i termowizyjną. Posiada jednak detektor o mniejszej rozdzielczości. Obydwie głowice umieszczono w hermetycznej obudowie aluminiowej, z ogrzewanymi oknami wejściowymi kamer i dalmierza.

Głowica optoelektroniczna ZIG-T-1 może być zabudowana na stosunkowo  niewielkich systemach uzbrojeniach, takich jak ZSMU Kobuz / Zdjęcia:  Jakub Link-Lenczowski


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.