Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
19 sierpnia 2011

Producent KTO Rosomak - WZM SA w Siemianowicach Śląskich przygotowuje aż dwie premiery na zbliżający się XIX MSPO (5-8 września 2011) w Kielcach. Na salonie zadebiutuje, zbudowany na podwoziu Rosomaka, opancerzony kołowy wóz wsparcia ogniowego uzbrojony w działo 105 mm, oraz symulator do treningu i ćwiczeń kierowców KTO Rosomak, o barwnej nazwie Rosiczka (drapieżna roślina żywiąca się owadami).

Belgijska wieża CT-CV korporacji CMI w dzień po integracji z kadłubem siemianowickiego Rosomaka

Wóz wsparcia ogniowego powstał poprzez instalację gotowej wieży CT-CV - belgijskiej spółki Cockerill Maintenance & Ingenierie - CMI na kadłubie typowego Rosomaka. Specjaliści z Belgii zakończyli jej integrację z polskim transporterem w połowie sierpnia 2011. I w tej postaci pojazd wsparcia ogniowego gotów jest już do prób na strzelnicy.

Okazało się, że Rosomak jest bardzo podatną na modyfikacje konstrukcją (umożliwia to modułowa budowa), zaś sama instalacja wieży wymagała nieznacznych, wręcz kosmetycznych zmian w przedziale bojowym. Wieże zainstalowano w ciągu jednego dnia, dokładając w kadłubie nową skrzynkę zasilania z dwoma prostownikami!

Belgowie przywieźli do Siemianowic Śląskich wieżę CT-CV uzbrojoną w działo 105 mm, za pomocą którego wyrzucać można także (prócz przeciwpancernych i wielozadaniowych pocisków artyleryjskich) ppk Falarick (prowadzone w wiązce laserowej - efekt współpracy Belgów z ukraińskim biurem konstrukcyjnym Łucz z Kijowa).

Wieża CT-CV była już jako samodzielny element eksponowana podczas MSPO 2010 w Kielcach. Potem udostępniono ją wszystkim zainteresowanym w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku (zobacz: CT-CV w Sulejówku, 16.09.2010). Wieża wyekwipowana jest w automatyczny podajnik amunicji (12-16 nabojów). Planowano instalację 33 takich wież na portugalskich kołowych wozach wsparcia, które miały powstać, bazując na austriackich ośmiokołowcach Pandur.

Montaż i integracja wieży nie wymagały specjalnych zabiegów. W przedziale załogi transportera zainstalowano jedynie skrzynkę akumulatorów z dwoma prostownikami

Według wszelkiego prawdopodobieństwa, we wrześniu w Kielcach zobaczymy Rosomaka wsparcia z wieżą CT-CV w barwach piaskowych, co symbolizować ma chęć zaoferowania całego zestawu dla osłony operacji wycofywania naszych jednostek z Afganistanu. A także próbę wzbudzenia zainteresowania KTO Rosomak w wariancie wsparcia ogniowego u potencjalnych nabywców zagranicznych, spodziewanych na targach kieleckich.

Rosiczka - efekt współpracy MZM S.A. z warszawską spółką Trinity Interactive - szkolony kierowca ma do dyspozycji wszystkie autentyczne wskaźniki i przyrządy sterowania

Nowością siemianowicką, która ma szansę walki o wystawowe laury, jest także symulator dla kierowców KTO Rosomak - Rosiczka. Symulator powstał jako efekt współpracy siemianowiczan z warszawską spółką Trinity Interactive. Miejsce pracy kierowcy - kabina transportera - zostało wyposażone we wszystkie autentyczne i działające systemy kierowania pojazdem oraz wskaźniki. Szkolony prowadzi Rosiczkę, obserwując obraz na ekranie monitora, widoczny poprzez wizjer kierowcy Rosomaka - przybliżenie rzeczywistych warunków jest więc spore. Zwłaszcza , że instruktor nadzorujący działania kursanta może (zmieniając oprogramowanie) zainscenizować jazdę wozu w trudnym terenie, w śniegu, błocie i mgle...

Pulpit instruktora nadzorującego proces szkolenia kierowcy Rosomaka za pomocą symulatora Rosiczka / Zdjęcia: Wojciech Łuczak

Symulator jest istotnym wkładem siemianowiczan w racjonalne przygotowanie i trening załóg Rosomaków, które obecnie składać się będą z zawodowców w mundurach. WZM S.A. już teraz szkoli obsady wież bojowych transporterów i zaznajamia je z czynnościami obsługowymi załogi, koniecznymi do prawidłowej eksploatacji transporterów w każdych warunkach. Oznacza to, że polski przemysł, jak wszędzie na świecie, zaczyna czerpać dochody z innych poza produkcyjnych zleceń, związanych z prawami wytwarzania budowanych u siebie systemów uzbrojenia (serwis, utrzymanie, trening).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.