Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2011

Czołgi rodziny T-72/PT-91 powracają w tym roku na wystawę Bumaru. Tym razem polski koncern prezentuje pakiet wyposażenia mający zwiększyć przeżywalność czołgu podczas działań w mieście oraz innych sytuacjach występujących podczas działań asymetrycznych. Inspiracją dla powstania pakietu były m.in. rozważanie przez MON możliwości wysłania czołgów w celu wsparcia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz doświadczenia innych armii eksploatujących czołgi w takich warunkach. Ostatecznie PKW nie otrzymał czołgów, jednak nie można wykluczyć możliwości, iż otrzyma je w przyszłości, do osłony procesu wycofywania z Afganistanu. Możliwe są również zamówienia eksportowe. Czołgi T-72 wciąż są jednym z najliczniej występujących w armiach świata, dlatego pakiet promowany jest pod nazwą PT-72U, podkreślając możliwość jego użycia na różnych pochodnych tego wozu bojowego. Podobne pakiety zostały przygotowane dla większości zachodnich typów czołgów zachodnich takich jak M1 Abrams, Leopard 2 czy AMX-56 Leclerc.

Demonstrator  PT-72U, wyraźnie widoczny jest pancerz ażurowy oraz zdalnie  sterowany moduł uzbrojenia Kobuz, który zastąpił wkm plot

Inżynierowie z Łabęd skupili się na poprawieniu niedostatków konstrukcji czołgów rodziny T-72, takich jak niski kąt podniesienia uzbrojenia głównego, duże narażenie dowódcy czołu obsługującego wkm plot, słaba świadomość sytuacyjna spowodowana przestarzałymi środkami obserwacji dookólnej, czy słaba odporność pancerza bocznego i tylnego na ostrzał z lekkiej broni przeciwpancernej takiej jak granatniki RPG-7.

Najbardziej widocznym elementem doposażonego czołgu są ażurowe ekrany chroniące wszystkie niepokryte pancerzem reaktywnym powierzchnie czołgu, takie jak boki i tył kadłuba oraz wieży. Ekrany umieszczone są w odległości 500 - 700 mm od pancerza zasadniczego, by umożliwić skuteczne rozproszenie strumienia kumulacyjnego. Pancerz opracowany został przez zakład Bumar-Łabędy przy współpracy z Katedrą Mechaniki i Informatyki Stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej. Ten pozornie nieistotny i niezbyt zaawansowany technicznie element może być istotny dla przetrwania czołgu podczas walk w mieście. Sytuację zobrazować może zniszczenie jednego z Gruzińskich czołgów T-72 podczas szturmu na Cchinwali 8 sierpnia 2008. Pocisk kumulacyjny wystrzelony z ręcznego granatnika przeciwpancernego trafił w środkową część tylnego pancerza wieży, strumień kumulacyjny spenetrował stosunkowo cienki w tym miejscu pancerz i trafił na znajdujący się w podajniku 125-mm pocisk do armaty czołgu, co doprowadziło do jego eksplozji oraz wyrzucenia wieży. Gdyby gruziński czołg dysponował rozwiązaniem podobnym do pancerza ażurowego z pakietu PT-72U, skutki takiego trafienia nie byłyby tak tragiczne. Użyteczność tego rozwiązania jest tym większa, że wzrost masy czołu jest minimalny - zestaw opancerzenia waży jedynie 420 kg (170 kg dla wieży oraz 250 kg dla kadłuba).

Jednym z podstawowych zagrożeń konfliktów asymetrycznych są miny-pułapki. Inżynierowie z Łabęd oraz WAT zwiększyli poziom ochrony, jaki oferuje czołg również przeciw temu zagrożeniu. Kierowca wozu otrzyma w tym celu siedzisko podwieszone do stropu wozu, zaś przednia część kadłuba otrzyma skonstruowany z kompozytów Energochłonny Panel Denny.

Kolejnym widocznym elementem jest zastąpienie obsługiwanego manualnie przez dowódcę wkm plot kalibru 12,7 mm zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia ZSMU-127 Kobuz produkcji ZM Tarnów. Moduł jest całkowicie autonomiczny od SKO czołgu i ma własny zestaw przyrządów obserwacyjno-celowniczych. Zakres ostrzału w azymucie wynosi 360o, zaś w elewacji od -5o do +55o (przypomnieć należy, że analogiczny parametr dla uzbrojenia głównego czołgu T-72 to zaledwie -5,5o do +14o). Zastosowanie modułu zwiększa możliwości rażenia celów przez czołg, co może mieć krytyczne znaczenie podczas działań w mieście.

Zainstalowane  na czujnikach systemu OBRA kamery telewizyjne wchodzące w skład systemu  obserwacji dookólnej ODR-HV

Uzupełnieniem zsmu jest system obserwacji dookólnej ODR-HV ODF Optronics. System obejmuje zestaw 8 telewizyjnych kamer dziennych zapewniających pokrycie pełnych 360o (system obsługuje maksymalnie do 24 kamer) oraz obrotową głowicę ODR PTZ z kamerą termowizyjną, jednostkę centralną oraz dotykowy panel sterowania. Obrotowa głowica dysponuje zakresem ruchu 360o w azymucie oraz -10o do +70o w elewacji oraz posiada możliwość zastosowania aż 26-krotnego zoomu optycznego. Podczas postoju system może wykrywać ruch oraz opcjonalnie automatycznie kierować zsmu w kierunku potencjalnego zagrożenia. Urządzenie ODR PTZ zamontowane zostało w przedniej części czołgu pomiędzy włazami dowódcy i działonowego, natomiast kamery telewizyjne systemu ODR-HV na czujnikach systemu OBRA-3, na wieży czołgu (3 kamery po lewej stronie wieży, 2 po prawej oraz 3 z tyłu, na koszu).

Uzupełnieniem wymienionych systemów jest element niezwiązany może ściśle z działaniami asymetrycznymi, jednak znacznie zwiększający wygodę obsługi oraz ekonomikę wozu element, czyli pomocniczy agregat prądotwórczy (APU). APU był już stosowany w czołgach PT-91M przeznaczonych dla Malezji. Jednostka o mocy 17 kW powstała przy współpracy z ESW-Jenoptik GmbH na bazie silnika wysokoprężnego Perkinsa. Oprócz zasilania instalacji pokładowych wozu podczas postoju agregat zasilać może również układ klimatyzacji (w odróżnieniu od czołgów dla Malezji układ sprężarki klimatyzacji zmieniony został z mechanicznego na elektryczny, dzięki czemu możliwe jest zasilanie klimatyzacji z dowolnego źródła, nie tylko z agregatu). Co ciekawe, instalacja układu klimatyzacji wymusiła zmniejszenie jednostki ognia drugiego rzutu zaledwie o jeden pocisk wraz z ładunkiem miotającym. Z pewnością nie powinno to być dużym problemem, tym bardziej, że doświadczenia w konfliktów w Czeczenii oraz Gruzji wskazują, iż podczas działań w mieście jednostka ognia powinna zostać ogrania jedynie do amunicji pierwszego rzutu znajdującej się w automacie ładującym.

System łączności również został unowocześniony zainstalowana została nowoczesna radiostacja Radmor RRC9310AP, system interkomowy Fonet-IP oraz systemu zarządzania polem walki Trop. System Fonet wyposażony jest w zewnętrzny układ nagłaśniający dużej mocy oraz zewnętrzne przyłącze dla systemu interkomowego.

Inne zmiany obejmują nowy stabilizator napięcia z PRM-02 z Radiotechniki-Marketing, nowe mikroprocesorowe urządzenie rozruchowe dla silnika głównego, elektroniczny pulpit z pamięcią zastępujący tablicę kierowcy, zmodernizowany system sterowania automatem ładowania (mi. in. możliwy jest obrót automatu w obie strony, co skraca czas ładowania). Pulpit kierowcy oraz modernizacja automatu ładowania powstały przy współpracy z Wasko. Pakiet oferowany jest w wersjach dla czołgów T-72M1 (PT-72U), PT-91 (PT-91U), PT-91E (PT-91EU) oraz potencjalnie innych czołgów z tej rodziny. Zastosowanie pakietu zwiększa możliwości czołgu nie tylko w zakresie działań nieregularnych, ale również wszelkich innych podnosząc wartość tych może nie najnowocześniejszych, ale ciągle groźnych wozów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.