Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2011

Podczas MSPO 2011 w Kielcach po raz pierwszy publicznie pokazywany jest demonstrator Zdalnie Sterowanego Systemu Przeciwlotniczego ZSSP-35 San z 35-mm armatą przeciwlotniczą KDA, dostosowaną stosowania amunicji programowalnej. Powstaje w ramach finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu rozwojowego, uruchomionego 22 grudnia 2009 i przewidzianego do zakończenia 21 grudnia 2011. Jest realizowany przez konsorcjum złożone z Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki WAT (lider), Centrum Naukowo-Produkcyjnego Elektroniki Profesjonalnej Radwar oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie (te dwie ostatnie spółki to obecnie części dywizji Bumar-Elektronika oraz Bumar-Żołnierz). Rzecz jasna w pracach biorą udział także inne ośrodki.

Obsługa  ZSSP-35 ma składać się maksymalnie z 4 osób (dowódcy, operatora i dwóch  amunicyjnych)

Nowe podwozie (pierwszy wariant Sana, realizowany kilka lat temu z myślą o eksporcie m.in. do Indonezji, był prowizorycznie osadzony na podwoziu 57-mm armaty S-60) wykonał AMZ-Kutno, celownik pochodzi z łódzkiego Prexera, 35-mm działo KDA produkowane jest na licencji przez CPW HSW (oryginalnie było przeznaczone dla samobieżnego zestawu przeciwlotniczego Loara, licencję zakupiono od Oerlikona pod koniec XX w.), amunicja - obecnie FADSP-T (przeciwpancerny, podkalibrowy, fragmentujący się, z odrzucanym sabotem, ze smugaczem) i TP-T (treningowy) - jest w ofercie ZM Mesko (Bumar-Amunicja). Przewidziane jest zastosowanie Sana w odmianie holowanej, samobieżnej (osadzonej na podwoziu ciężarowym) i pokładowej (dla okrętów).

ZSSP  powinien z położenia marszowego w bojowe przechodzić w czasie ok. 60 s  (w drugą stronę - 90 s)

Zadaniem ZSSP-35 ma być zwalczanie pilotowanych i bezpilotowych środków napadu powietrznego, lecących na małych i średnich wysokościach (dla zapewnienia bezpośredniej osłony przeciwlotniczej wojskom, bazom, stanowiskom dowodzenia, węzłom łączności, portom, lotniskom oraz obiektom logistycznym, a w szczególności). Zastosowanie amunicji programowalnej (niedostępnej np. dla systemów kal. 23 mm) umożliwić ma skuteczne zwalczanie bomb kierowanych oraz celów klasy C-RAM (pociski artyleryjskie, moździerzowe, rakietowe, w tym przeciwradiolokacyjne.

ZSSP-35  jest wyposażony w dwa magazyny amunicyjne, każdy po co najmniej  60 szt. (jeden z lewej i jeden z prawej strony armaty). Dodatkowo 10  szt. amunicji na każdą stronę może znajdować się w prowadnicy  amunicyjnej

ZSSP-35 ma umożliwić skuteczne zwalczanie celów powietrznych wykonujących (z przyspieszeniem do g8) manewr przeciwlotniczy w strefie ognia i poruszających się z prędkościami do 600 m/s w trybie zdalnie sterowanym i do 300 m/s w trybie autonomicznym. Maksymalna zakładana odległość zwalczania celów powietrznych (konwencjonalnych) to 4-5 km (na wysokościach od 100 do 3000-3500 m), celów klasy C-RAM - 2,5-3 km (a amunicją programowalną) oraz celów naziemnych (nawodnych) - 2,5-4 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.