Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2011

Po kilku latach nieobecności na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego powraca Transbit. W tym roku pokazuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie polowych systemów telekomunikacyjnych. Na stanowisku G4 prezentowany jest demonstracyjny element systemu Storczyk 2010 - system stanowiący kompletne wyposażenie telekomunikacyjne wozu bojowego, w skład którego wchodzi: terminal VoIP/SCIP z kryptografią, polowa centrala VoIP, szyfrator IP zapewniający ochronę informacji, router integrujący środki łączności oraz radiostacja szerokopasmowa.

Radiostacje  R-450C są wykorzystane w systemie łączności Nadbrzeżnego  Dywizjonu Rakietowego MW, który również prezentowany jest na salonie.  Transbit dostarcza oprogramowanie firmowe do radiostacji realizujące  inne tryby pracy np.: dalekosiężną transmisję punkt - punkt. W tym  trybie pracy konieczne jest zastosowanie anten kierunkowych oraz  zewnętrznego wzmacniacza mocy 200W. Konfiguracja zapewnia możliwość  transmisji danych w relacji punkt - punkt na odległość 100 km / Zdjęcie:  Grzegorz Hołdanowicz

Na uwagę zasługuje radiostacja szerokopasmowa Transbit R-450C, która została zgłoszona do nagrody Defender. Radiostacja umożliwia budowę mobilnych, samoorganizujących się sieci IP (MANET). Jest pierwszą radiostacją tego typu wykonaną przez polskiego producenta. Odznacza się dużą przepływnością systemową, pojemnością sieci i odpornością na niekorzystne zjawiska propagacji fal radiowych. Radiostacja zbudowana jest w technologii SDR (Software Defined Radio) - funkcje radiostacji zdeterminowane są przez oprogramowanie systemowe. Głównym trybem pracy radiostacji jest tryb MANET - Mobile Ad-hoc Network. Jest to tryb, w którym stacje tworzą samoorganizującą się sieć IP z funkcją skoku pośredniego. Oznacza to, że możliwa jest transmisja pakietów IP pomiędzy stacjami A i B, które nie mają bezpośredniej widoczności radiowej.

Radiostacja automatycznie ustala optymalne parametry interfejsu radiowego w zależności od jakości połączenia do sąsiada. Automatycznie ustalana jest modulacja (BPSK, QPSK, QAM), szerokość kanału radiowego (do 4 MHz), moc (do 20W), oraz algorytmy korekcji danych. W zależności od ustalonych parametrów możliwe jest uzyskanie różnych przepływności systemowych - maksymalnie do 6Mb/s.

Urządzenie może przesyłać dowolny ruch IP - w szczególności dane systemów C4ISR, połączenia VoIP, pocztę, obraz z kamer. Obsługuje mechanizm QoS umożliwiający użytkownikowi ustalanie priorytetów ruchu w sieci IP.

Radiostacja współpracuje z dwoma antenami dookólnymi, montowanymi na dachu pojazdu. Zasięg pomiędzy pojazdami w ruchu wynosi ok. 5 km, pomiędzy pojazdem w ruchu i węzłem łączności z masztem 24 m (RWŁC-10/T) do 15 km. W przypadku wykorzystania anten kierunkowych możliwe jest osiągnięcie zasięgu 40 km. Radiostacja była z sukcesem testowana na ćwiczeniach Borsuk 2010 - powyższe parametry zostały potwierdzone na poligonach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.