Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2011

Radmor SA jest gotowa do przeprowadzenia testów w Policji nowo opracowanego modułu cyfrowego MM_VDT (Mobile Module - Voice & Data Transmission) do produkowanego przezeń systemu łączności motocyklowej ZRK-3403. Moduł ten rozszerza możliwości transmisyjne ZRK-3403 o szerokopasmowe cyfrowe kanały łączności wykorzystujące publiczne i wydzielone sieci radiowe. Są nimi CDMA w trybach 1x i EVDO oraz UMTS, w tym HSDPA, HSUPA i HSPA+ (patrz ramka), a także rezerwowo GPRS i EDGE. Są to najnowocześniejsze z powszechnie stosowanych systemów radiowej łączności cyfrowej. Ulepszony w ten sposób ZRK-3403 nosi nazwę ZRK-3403-MM.

Przykładowa realizacja systemu łączności opartego o urządzenia ZRK-3403-MM

Dzięki wprowadzonemu innowacyjnemu rozwiązaniu, policjant na motocyklu będzie mógł porozumiewać się z dyspozytorem i z kolegami na jednym z wielu (analogowym i co najmniej dwóch cyfrowych) interfejsów radiowych, aktualnie zapewniającym najlepszą jakość transmisji.

W przeciwieństwie do stosowanego przez Policję w kilku miastach systemu Tetra - zaproponowany zestaw cyfrowych interfejsów pokrywa powierzchnię całego kraju. Jest on na dodatek wsparty radiowym interfejsem analogowym o dużym zasięgu. Tak więc łączność podczas pościgu za przestępcą nie urwie się na granicy miasta, tak jak to ma miejsce w przypadku Tetry.

Co więcej, transmisja cyfrowa realizowana przez MM_VDT może funkcjonować w większości krajów świata, w tym wszystkich sąsiadujących z Polską, co umożliwia prowadzenie wspólnych działań w całym pasie przygranicznym.

Poza transmisją głosu, MM_VDT umożliwia też szybką - do 21 Mb na sekundę - transmisję danych. Bezprzewodowy lokalny interfejs WiFi umożliwia przyłączenie do jednego ZRK-3403-MM wielu urządzeń peryferyjnych, takich jak komputery, kamery, wideorejestratory itp.

Cała transmisja w kanałach analogowych i/lub cyfrowych może być zabezpieczona przed podsłuchem.

ZRK-3403-MM jest przygotowany do współpracy z innymi posiadanymi przez Policję systemami łączności analogowej i cyfrowej, zarówno przewodowymi jak i radiowymi, w tym także z opartymi na technologii Tetra.

MM_VDT może zostać zaimplementowany w każdym zakupionym przez Policję i inne instytucje systemie ZRK-3403. Każda z tych instytucji może stworzyć w oparciu o ten produkt odrębną sieć wydzieloną.

W chwili obecnej, grupa WB Electronics, której członkiem jest Radmor, przygotowuje wspólnie z Polkomtel SA ofertę sprzedaży dla Policji modułów MM_VDT w postaci usługi, dzięki czemu Policja będzie mogła korzystać z łączności cyfrowej bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych.

Rozwiązanie podobne do zastosowanego w ZRK-3403-MM może zostać z powodzeniem wykorzystane do stworzenia sieci łączności cyfrowej dla wszystkich służb z maksymalnym wykorzystaniem już posiadanych przez nie środków łączności. Co więcej możliwości powszechnie używanych radiostacji analogowych są dzięki temu rozwiązaniu znaczącą zwiększone.

Należy też podkreślić, że cyfrowa łączność radiowa realizowana przez ZRK-3403-MM wykorzystuje istniejącą i cały czas rozbudowywaną przez operatorów telekomunikacyjnych infrastrukturę sieciową. Już w chwili obecnej wykorzystywane w ZRK-3403-MM sieci pokrywają w sumie powierzchnię całego kraju.

Jak funkcjonuje ZRK-3403-MM

Zainstalowany w ZRK-3403 moduł MM_VDT natychmiast po włączeniu zasilania przejmuje kontrolę nad systemem. Następnie MM_VDT loguje się do sieci CDMA i/lub UMTS, pod warunkiem, że moduł znajduje się w ich zasięgu. Połączenia cyfrowe mają zawsze priorytet i dopiero niewykrycie sieci cyfrowych w otoczeniu ZRK-3403-MM powoduje przełączenie na łączność analogową z odpowiednim komunikatem do motocyklisty. Oczywiście zawsze możliwe jest manualne przełączenie na transmisję analogową.

ZRK-3403-MM jest konfigurowany zdalnie z konsoli operatorskiej w taki sposób, że motocyklista może się łączyć z grupą innych funkcjonariuszy współpracujących przy wykonaniu zadania. W skład grupy mogą wchodzić policjanci na motocyklach, w samochodach, piesi funkcjonariusze, a także funkcjonariusze w centrach dowodzenia. Mogą się oni posługiwać różnorodnymi terminalami telekomunikacyjnymi, takimi jak telefony stacjonarne, zarówno cyfrowe jak i analogowe, telefony GSM, a także terminale systemu Tetra. Skład grupy może być zmieniany dynamicznie z konsoli.

Co więcej, ZRK-3403-MM może służyć jako stacja bazowa dla systemów analogowej łączności radiowej. Jest on jednocześnie bramą łączącą wszystkie działające w paśmie 160 MHz radiostacje analogowe FM, znajdujące się w zasięgu jego radiowego interfejsu analogowego, z pozostałymi użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, w tym także z radiostacjami analogowymi z otoczenia innych ZRK-3403-MM. Odległość między węzłami takiej sieci może być praktycznie nieograniczona, gdyż użyte cyfrowe sieci radiowe pokrywają powierzchnię całego kraju. Funkcjonalność ta istotnie rozszerza możliwości powszechnie stosowanych w Policji radiostacji analogowych, także dzięki temu, że integruje je z całą siecią telekomunikacyjną.

W trakcie pracy ZRK-3403-MM w sposób ciągły monitoruje stan swoich cyfrowych interfejsów radiowych i do łączności wybiera gwarantujący najlepszą jakość transmisji. W przypadku osłabienia lub zaniku sygnału na którymś z interfejsów, transfer głosu i/lub danych jest automatycznie przekierowywany na drugi interfejs podstawowy lub, w dalszej kolejności, któryś z rezerwowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.