Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

08 września 2011

Na stoisku Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych prezentowana jest propozycja niemieckiego Rheinmetall Defence - wieża Lance RC. Jest bezzałogową wersją pokazanej po raz pierwszy na targach Eurosatory 2008 nowej wieży niemieckiego koncernu.

Lance RC,  podobnie jak inne konstrukcje bezzałogowe, charakteryzuje się zwartą  sylwetką

Lance RC jest konstrukcyjnie blisko związana z wieżą niemieckiego bwp Puma. Z niej zaczerpnięto armatę automatyczną MK30-2/ABM oraz system kontroli ognia. Zarówno armata, jak i SKO zostały przystosowane do współpracy z programowalną amunicją odłamkową. Jest ona już opracowana i ma zostać wdrożona w niemieckich siłach zbrojnych (wraz z bwp Puma) do końca tego roku.

Podczas wystrzelenia pocisku, dzięki pętli indukcyjnej znajdującej się na armacie, programowany jest czas i odległość, po jakim ma nastąpić detonacja, wyrzucająca odłamki - wolframowe walce. Dobrze wykorzystana amunicja tego typu pozwala na znaczne zwiększenie efektywności ostrzału, w porównaniu do standardowej amunicji odłamkowo-burzącej. Dla polskiego użytkownika dużą zaletą mogłaby być wymienność amunicji (kalibru 30x173 mm) pomiędzy armatą MK30-2/ABM wieży Lance, a armatą Bushmaster II, używaną w wieży Hitfist 30P transporterów Rosomak.

Dodatkowym uzbrojeniem wieży jest sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Na demonstratorze zamontowany został karabin MG3, jednak producent deklaruje, iż bez większych problemów może on zostać wymieniony na inną konstrukcję, w tym UKM-2000. Dodatkowo wieża posiada zestaw wkomponowanych w jej obrys wyrzutni granatów dymnych.

Na końcu  luf widoczna jest pętla indukcyjna, służąca do programowania amunicji  typu air burst / Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Kolejną istotną cechą wież jest fakt, że jest ona oferowana, jako już zintegrowana z ppk Spike. Integracja Spike'a jest pochodną bliskiego pokrewieństwa wieży z wieżą bwp Puma, który zgodnie z niemieckimi wymaganiami, ma mieć możliwość użycia pocisków tego typu.

System kierowania ogniem zawiera dwa niezależne przyrządy obserwacyjne - oba wyposażone w kanał dzienny, termowizyjny oraz dalmierz laserowy, dzięki czemu dowódca może przejąć pełną kontrolę nad uzbrojeniem wozu, np. w przypadku zniszczenia przyrządu działonowego.

Lance RC będzie oferowana w przetargu na zdalnie sterowane wieże dla Rosomaków, w przyszłości potencjalnie może zostać użyta na wozach Rosomak-2 (AMV-NG) lub jednym z wariantów WPB Anders.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.