Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

08 września 2011

Kolejna edycja kieleckich targów stała się okazją dla norweskiego Kongsberga do demonstracji NASAMS (National Advanced Surface-to-Air MissileSystem) drugiej generacji. To mobilny system obrony powietrznej średniego zasięgu. Został opracowany przez Kongsberga i Raytheona. Ideą przyświecającą powstaniu systemu było wykorzystanie pocisków powietrze-powietrze AIM-120B, używanych przez wojska lotnicze Norwegii. Pociski te, po wylataniu odpowiedniej liczby godzin, nie mogą być dalej wykorzystywane w misjach powietrze-powietrze. Mogą jednak stanowić uzbrojenie wyrzutni naziemnych, przy zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania pocisku.

Testowe odpalenie pocisku IRIS-T produkcji Diehl BGT (obecnie  podstawowego uzbrojenia norweskich F-16) jest krokiem milowym w rozwoju  systemu NASAMS

Użytkownik norweski, widząc zalety podwójnego wykorzystania pocisków w aplikacji powietrze-powietrze i ziemia-powietrze, dąży do integracji z NASAMS naprowadzanych w podczerwieni pocisków krótkiego zasięgu IRIS-T produkcji Diehl BGT. Dzięki zastosowaniu otwartej i modułowej platformy programowej systemu, możliwa jest łatwa integracja nowych technologii, zgodnych z wymaganiami klienta (takich jak pociski Sidewinder czy Sea Sparrow).

Obecnie NASAMS używany jest w Norwegii, Hiszpanii, Holandii oraz w USA, kolejnym użytkownikiem ma stać się Finlandia oraz inny, nieujawniony odbiorca zagraniczny.

Podczas targów prezentowane są wszystkie istotne elementy systemu  NASAMS, kontenerowa wyrzutnia oraz osadzone na podwoziach Mercedes  Geländewagen radar oraz głowica IR zapewniające wykrywanie celów dla  systemu


Drukuj Góra