Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
02 września 2012

Jubileuszowy XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zgromadził 396 wystawców, w tym 146 z zagranicy. To historyczny rekord, świadczący o wzroście znaczenia imprezy i przekroczeniu wyników osiągniętych w przedkryzysowym 2008. Kolejny rekord wiąże się z wykorzystaniem 27 166 m² powierzchni wystawowej netto – po raz pierwszy zostanie wykorzystanych aż siedem hal wystawowych. Po raz kolejny Kielce odwiedza Prezydent RP, przedstawiciele rządu, parlamentu oraz liczne delegacje zagraniczne.

Zdjęcie: Targi Kielce

Na największej w Europie Wschodniej prezentacji ofert współczesnego uzbrojenia – ustępującej na Starym Kontynencie jedynie wystawom w Londynie i Paryżu – obok światowych producentów uzbrojenia, przedstawiają swój asortyment krajowe zakłady produkujące dla wojska. Tegoroczna wystawa jest wyjątkowa pod względem prezentacji nowości i obejmuje wszystkie segmenty produkcji wojskowej. Od małych podzespołów elektronicznych, przez dwustopniowy pocisk przeciwlotniczy Błyskawica czy georadar, pozwalający na wykrywanie min i improwizowanych ładunków wybuchowych po czołgi.

Rozpoczęcie procedury zakupu 26 śmigłowców wielozadaniowych dla polskich sił zbrojnych przyciągnęło uwagę wiodących producentów wiropłatów. O wygraną zabiegają Sikorsky, Eurocopter i AgustaWestland. Potencjalni dostawcy będą prezentować w Kielcach swoje wyroby, odpowiednio, S-70i, EC725 i AW149. Ale nie tylko.

Zapowiadany zakup zmobilizował także polskich dostawców. Dla przykładu maszyna Sikorsky`ego jest wystawiana z zamontowanym karabinem maszynowym PKT kalibru 7,62 mm. Grupa Bumar prezentuje też m.in. 7,62-mm karabin maszynowy UKM-2000 w wersji lotniczej oraz zasobniki lotnicze: z 12,7-mm wukaemem, z 15-lufowymi wyrzutniami pocisków WW-15/N i WW-15, 4-lufową WW-4/N, wreszcie ppk Spike ER wraz z zasobnikiem lotniczym. W takim towarzystwie nie mogło zabraknąć 70-mm niekierowanych pocisków rakietowych z ZM MESKO, a także pocisku Grom umieszczonego w zasobniku wykorzystywanym w samobieżnym zestawie przeciwlotniczym ZSU-23-4MP Biała.

Tegoroczna prezentacja MON na MSPO odbywa się pod hasłem Nowe wyzwania, nowe technologie, po raz pierwszy w zupełnie nowej szacie stoiska / Rysunek: MON

Tradycyjnie już na MSPO największą wystawę będą miały zakłady przemysłu obronnego skupione w Grupie Bumar. Po deklaracjach Prezydenta RP o budowie własnego systemu obrony przeciwlotniczej, zdolnego w ograniczonym zakresie do niszczenia pocisków balistycznych, program Grupy, Tarcza Polski otrzymał kolejny impuls do rozwoju. Być może będzie on fundamentem odbudowy potencjału polskiego przemysłu obronnego, skutkującym skokowym wzrostem możliwości obronnych RP. Wojsko Polskie ma otrzymać skuteczny oręż pozwalający na zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego i przyszłego pola walki, a przemysł zastrzyk nowych technologii i udane wyroby przeznaczone na rynek krajowy i na eksport.

Będzie to także okazja do zaprezentowania rozwijanych podsystemów, w tym nowości: mobilnego zestawu radiolokacyjnego Soła, holowanego zestawu artyleryjskiego Hydra z 35-mm armatą KDA czy zmodernizowanego systemu identyfikacji swój-obcy Azur. Na duże zainteresowanie może także liczyć dwustopniowy pocisk przeciwlotniczy Błyskawica, typowany m.in. jako oręż samobieżnych, artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych nowej generacji.

Z reguły największym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się duże pojazdy bojowe. Branżę pancerną reprezentują zmodernizowany czołg PT-91, z pakietem do działań w terenie zurbanizowanym, i niemiecki Leopard 2A6M CAN, Wielozadaniowa Maszyna Inżynieryjna oraz nowe warianty Rosomaka. W tym ostatnim nowością jest m.in. pojazd z wyrzutnią pocisków rakietowych kalibru 70 mm. Można także obejrzeć wszystkie wyprodukowane dotychczas wersje KTO, w tym te służące polskim żołnierzom w PKW Afganistan.

Największym wystawcą tej branży jest jednak Huta Stalowa Wola, która na XX MSPO występuje w grupie blisko ze sobą współpracujących przedsiębiorstw. Zakład ze Stalowej Woli wystawia samobieżną haubicę Krab, automatyczny moździerz Rak i wyrzutnię rakietową Langusta, które można – po raz pierwszy – oglądać z pełną paletą pojazdów towarzyszących.

Na MSPO zostanie zaprezentowany dotychczasowy dorobek programu Tytan, żołnierza przyszłości. Absolutnym novum jest publiczna premiera najnowszych produktów radomskiej Fabryki Broni, która przy współpracy z Wojskową Akademią Techniczną przedstawia nowy karabinek automatyczny MSBS-5,56 mm oraz całą rodzinę tej broni, w tym m.in. podwieszany granatnik i dwa wzory noża-bagnetu. Zapewne zainteresowanie wzbudzi również makieta powstającego w Łuczniku pistoletu samopowtarzalnego. Tytan to także optoelektronika, systemy łączności, moduł monitorowania życia, nowe hełmy, osłony balistyczne, oraz ubrania filtracyjne i izolacyjne.

MSPO to także duża grupa mniejszych wystawców, produkujących m.in. podzespoły, bez których wielcy nie mogliby zrealizować swoich imponujących programów zbrojeniowych. Ich rosnąca liczba świadczy o wzmacnianiu się sieci kooperacyjnych, w których kluczową rolę zaczynają odgrywać polscy poddostawcy.

W przeglądzie zapowiedzi tegorocznej edycji kieleckich targów nie można pominąć wystawców XVIII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, działających także na rzecz instytucji, odpowiedzialnych za szeroko pojęte bezpieczeństwo wewnętrzne i obywateli.

Polski resort obrony ujawnił wizję nowych bojowych latających bezzałogowców, które mają zmienić oblicze militarne Polski / Rysunek: via MON

Nieodłącznym elementem MSPO są konferencje i spotkania, platformy wymiany informacji i poglądów, ale także miejsca krystalizowania się nowych idei dotyczących wykorzystania sprzętu wojskowego, funkcjonowania systemu obrony państwa i jego przemysłu obronnego.

Wśród kilkunastu konferencji i seminariów, należy wymienić – organizowane od niedawna – spotkanie wiceministrów resortów obrony, skarbu państwa i gospodarki z przedstawicielami przemysłu obronnego. Ta formuła sprawdziła się już w poprzednich latach, przynosząc zaskakujące konkluzje i propozycje postulowanych rozwiązań.

Tegoroczne targi upłyną pod znakiem narodowej ekspozycji Włoch, co zostanie zaakcentowane także w postaci seminarium, resortu obrony Italii, Cyfryzacja Pola Walki. Duże nadziej można wiązać także pierwszą tego typu konferencją MSZ i AL Altair: Rola MSZ we wspieraniu eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Aspekty polityczne i ekonomiczne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.