Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
07 września 2008

Niespodzianką strzelecką tegorocznego MSPO jest niewątpliwie powrót 9-mm pistoletu samopowtarzalnego MAG. Najnowszą, odświeżoną odmianę MAG 08, z nowym, aluminiowym szkieletem, z uniwersalną szyną montażową Picatinny umieszczoną w jego przedniej części będzie można zobaczyć na stoisku radomskiej Fabryki Broni.

Pistolet MAG 08 zasilany jest nabojem 9 mm x 19 (prędkość wylotowa 355 m/s, energia wylotowa 505 J). Długość 200 mm, wysokość 140 mm, szerokość 35 mm, długość lufy 115 mm, długość linii celowniczej 143 mm. Dostępne są - dostarczane z Włoch, od wyspecjalizowanego producenta, magazynki o pojemności 15- i 18-naboi / Zdjęcie: Fabryka Broni

Pistolet MAG został opracowany w na początku lat 1990. w ówczesnych Zakładach Mechanicznych Łucznik, w ramach rozwoju nowego pistoletu do amunicji 9 mm x 19 NATO dla Wojska Polskiego. Głównym konstruktorem był Marian Gryszkiewicz od którego inicjałów nazwano nową broń. Gryszkiewicz w latach 1972-1990 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym ZM Łucznik, zaś od 1991 do 1999, po likwidacji OBR, w samym Łuczniku. Jest m.in. współtwórcą 9-mm (9 mm x 18) pistoletu wojskowego wz.1983 (P-83) Wanad, nadal używanego przez Wojsko Polskie, skonstruował oparty na jego bazie P-93 oraz uczestniczył w pracach nad pistoletami z szkieletem z tworzyw sztucznych Tul-B.

Pierwszy MAG 95 (liczba oznaczała spodziewany rok uruchomienia produkcji) posiadał szkielet ze staliwa, wykonywany - podobnie jak zamek - metodą odlewu precyzyjnego. Pistolet działa na zasadzie wykorzystania krótkiego odrzutu lufy, zaś jego ryglowanie odbywa się przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Broń ma kurkowy mechanizm spustowo-uderzeniowy podwójnego działania, z kurkiem zewnętrznym. MAG posiada jeden bezpiecznik wewnętrzny, automatyczną blokadę iglicy zwalnianą językiem spustowym, brak jest bezpieczników nastawnych. Pistolet wyposażony jest w mechaniczne przyrządy celownicze, wyregulowane na 25 metrów. Nad chwytem, po obu stronach szkieletu, umieszczono dźwignię zwalniacza kurka, po lewej stronie, przed chwytem znajduje się zatrzask zamka, zaś przed nim zatrzask służący do rozkładania broni.

Dokumentacja konstrukcyjna pistoletu została wykonana w 1993, do listopada 1993 powstały i zostały przebadane dwa modele broni. Do końca 1994 wyprodukowano 10 prototypów. W międzyczasie MON opracował założenia taktyczno-techniczne (ZTT) na nowy 9-mm (9 mm x 19) pistolet samopowtarzalny. Miał on mieć m.in. masę do 0,8 kg, wymiary 190 x 135 x 33 mm i wskaźnik obecności naboju lufie. MAG 95 miał masę 1,1 kg, zaś gabaryty, odpowiednio, 200 x 140 x 35 mm, nie posiadał również wskaźnika. W Zakładach Mechanicznych starano się zmodyfikować konstrukcję, wierząc, że ograniczenie limitów masowych wystarczy, aby zwyciężyć w konkurencji z opracowanym w WITU pistoletem WIST-94 (zwłaszcza, że odrzucono możliwość jego wytwarzania w ZM, ostatecznie nowa konstrukcja trafiła do łódzkiego Preksera). Na przełomie 1994 i 1995 prowadzono prace nad odchudzeniem broni, wprowadzając nowy szkielet ze stopu aluminium. Dwa pierwsze modele pistoletu MAG 98 powstały pod koniec 1996. Choć nowa odmiana miała masę 0,875 kg, to jednak nadal przekraczała ona narzucone w ZTT limity, zarówno gabarytowe, jak i masowe, stąd też w 1999, rozkazem Szefa Sztabu Generalnego, do uzbrojenia przyjęto broń zaprojektowaną w Zielonce.

 Prezentowane na MSPO dwa modele pistoletu MAG 08 powstały z wykorzystaniem komponentów produkowanych w ZM Łucznik, choć już na nowym szkielecie (okładki rękojeści zostaną zastąpione wzorem z logo FB, nawiązującym do produkowanego przez wojną pistoletu wz.35 VIS). Co ciekawe, broń posiada bicia Fabryki Broni (po lewej stronie) oraz 11 w owalu, będące rozpoznawalnym na świecie symbolem dawnego Łucznika, a jednocześnie znakiem handlowym przejętym przez katowicki Works11 / Zdjęcie: Fabryka Broni

Oceniając sytuację z perspektywy czasu, biorąc pod uwagę zgłaszane przez część z użytkowników uwagi do niezawodności 9-mm pistoletu wojskowego wz.94 (prowadzące w swoim czasie nawet do wycofania go z kontyngentu z Iraku i zastąpienia starszym P-83, którego twórcą, skądinąd, był ojciec MAG-a - Marian Gryszkiewicz), które nie są jednak - co warto zauważyć - wynikami badań wojskowych ani fabrycznych, oraz przyjęciem przez Żandarmerię Wojskową (a później także podległy Dowództwu Wojsk Specjalnych, 1. pułk specjalny komandosów), jako swojej broni podstawowej austriackiego pistoletu Glock G17, można stwierdzić, że chyba w nieco bardziej tolerancyjny sposób należało podejść pod koniec lat 1990. do ograniczeń gabarytowo-masowych MAG-a i jednak tę konstrukcję przyjąć jako podstawową dla Wojska Polskiego. Narzekania na obecną broń doprowadziły w efekcie do tego, że w 2007, po czternastu latach, ponownie przystąpiono do opracowania założeń taktyczno-technicznych na pistolet wojskowy zasilany amunicją 9 mm x 19. Są one, trudno to ukrywać, wyrażeniem swoistego wotum nieufności wojska wobec posiadanego w relatywnie dużej liczbie pistoletu WIST-94, choć w zasadzie nie różnią się wiele od tych wcześniejszych. Niemniej jednak, pomimo istnienia nowych ZTT, nie podjęto żadnej decyzji o przetargu na broń krótką, co więcej zakupy 9-mm pw wz.94 są w 2008 kontynuowane.

MAG 98 był produkowany na rynek cywilny, niewielką partię zamówiła również Straż Graniczna oraz Straż Więzienna, dla której była to broń podstawowa. Wytwarzanie pistoletu przerwano w listopadzie 2000, gdy Zakłady ogłosiły upadłość. Przez osiem lat wydawało się, że historia tej konstrukcji zostanie zakończona, ale na początku 2008 radomska Fabryka Broni porozumiała się z katowicką firmą Works11 (właścicielem dokumentacji konstrukcyjnej broni, zakupionej od syndyka masy upadłościowego ZM Łucznika) i Grupą Bumar, odpowiedzialną za promocję i sprzedaż broni, postanowiła ponownie zainteresować rynki cywilne i służb mundurowych zmodyfikowaną odmianą pistoletu - MAG 08, wyposażonym w uniwersalną szyną montażową Picatinny. Ma on być w ofercie Fabryki uzupełnieniem bezkurkowego P99 na szkielecie z tworzywa sztucznego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.