Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
06 września 2012

Selex Galileo zaprezentowała mikro bezpilotowca Drako. Zbudowano go w konfiguracji wiropłata z czterema wirnikami. Jego przeznaczeniem jest obserwacja terenu pozwalająca na zwiększenie świadomości sytuacyjnej.

Mikro bezpilotowiec Drako prezentowany przez Selex Galileo / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Drako opracowano z myślą o wsparciu rozpoznania dla sił specjalnych i policji w działaniach wywiadowczych lub podczas koordynacji operacji na rozległym terenie. Oprogramowanie tego mikro bezpilotowca pozwala na automatyczne omijanie przeszkód, dzięki czemu można go wykorzystać w działaniach nad terenem, w którym zastosowanie pilotowanych środków rozpoznania może powodować zagrożenie dla załogi i nie można wykorzystać większych bsl. Jest idealny do użycia np. w obszarach silnie zurbanizowanych.

Jako wiropłat Drako ma oczywiście możliwość pionowego startu i lądowania. Jest napędzany czterema bezszczotkowymi silnikami elektrycznymi zasilanymi z akumulatorów. Dzięki ich łatwej wymianie, można szybko odtworzyć gotowość bezpilotowca do lotu.

Jest to jeden z najlżejszych systemów bezpilotowych. Gotowy do akcji Drako waży mniej niż 2 kg. Przy tym, w zestawieniu z maksymalną masą startową bezpilotowca zapewnia długi czas patrolowania.

Wyposażeniem obserwacyjnym jest kamera montowana w centralnej części wiropłata, na stabilizowanej platformie. Jedną z funkcji kamery jest możliwość śledzenia obserwowanego obiektu. Podstawowym wyposażeniem jest dzienno-nocna kolorowa kamera telewizyjna z 10-krotnym powiększeniem optycznym. Można również wykorzystać kamerę do obserwacji w podczerwieni z 2-krotnym powiększeniem cyfrowym.
Oprogramowanie układu sterowania lotem zapewnia możliwość przeprowadzenia automatycznego startu, zawisu i lądowania. Również sam przelot może odbywać się w trybie automatycznym. Jedną z dostępnych funkcji jest automatyczny powrót do miejsca startu. Bardzo przydatną cechą jest niski poziom hałasu generowany przez wirniki nośne.

System jest przeznaczony do obsługi przez jednego człowieka. Oprócz wiropłata, w jego skład wchodzi plecak z terminalem naziemnym i pulpit sterowania lotem i wyposażeniem obserwacyjnym.

Wiropłat może pozostawać w powietrzu przez 30 min. Maksymalny zasięg przesyłania danych, który odbywa się cyfrowo, sięga 5 km.

Drako może przemieszczać się w powietrzu z prędkością 12 m/s i osiągać wysokość 2100 m n.p.m. Typowa wysokość na jakiej bezpilotowiec prowadzi operację to 20-100 m nad poziomem terenu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.