Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
03 września 2013

Etronika pokazała na MSPO dopracowane odmiany swoich celowników termowizyjnych. Po przeprowadzonych testach modeli ACRAB, VIKI-1, TAD-7 i UCT-1, zebrała uwagi potencjalnych użytkowników, co pozwoliło na modyfikacje i unowocześnienie konstrukcji.

Doświadczenia zebrane po testach celowników termowizyjnych Etroniki, w których brali udział przyszli użytkownicy, umożliwiły dalsze dopracowanie konstrukcji, aby jeszcze lepiej mogła spełniać wymagania wojska w XXI wieku

Zmodyfikowano elementy optyczne i elektroniczne, znacznie większą uwagę zwrócono na odpowiednie wzornictwo przemysłowe, jak też poprawienie funkcjonalności i ergonomii. Dzięki temu będą one znacznie łatwiejsze i bardziej intuicyjne w obsłudze przez żołnierzy.

Konstruktorzy Etroniki udoskonalili uniwersalny celownik termalny UCT-1, który może być wykorzystywany jako samodzielny lub w postaci nasadki termowizyjnej przed celownikiem optycznym na broni. Jego zaletami są niski koszt, niewielka masa, wygoda obsługi i wysokie parametry taktyczno-techniczne. Obecnie celownik oferowany jest w dwóch odmianach. Wersja UCT-1v.1, jest pod względem parametrów dostosowana do średniokalibrowych karabinów wyborowych, natomiast model UCT-1v.2 o znacznie zwiększonym zasięgu, dedykowany jest przede wszystkim jako nasadka na celowniki optyczne, która umożliwia strzelanie na bardzo dalekie odległości, powyżej kilometra. Nie jest jednak wymagane ponowne przystrzeliwanie broni.

Dobrze widoczne nowe pokrętła regulacyjne na korpusie celownika UCT-1v.1

Podobne zmiany zaszły w przypadku TAD-7 – lekkiego celownika termowizyjnego o szerokim polu widzenia, dostosowanego do działań na niewielkim dystansie, z powiększeniem 2x i 4x. Urządzenie przeznaczone jest do granatnika przeciwpancernego rgppanc-7 (RPG-7) oraz innego uzbrojenia indywidualnego. Zmieniono jego obudowę i poprawiono ergonomię oraz łatwość użytkowania m.in. przez wprowadzenie pokrętła, pozwalającego na włączenie, wyłączenie i płynne wprowadzanie nastaw. Pojawiło się także pokrętło regulujące jasność obrazu widocznego w celowniku.

Konstrukcje Etroniki dostosowane są do mocowania na uniwersalnej szynie montażowej MIL-STD-1913, choć przy zastosowaniu odpowiednich adapterów można je dostosować do każdego rodzaju współczesnej wojskowej broni strzeleckiej. Wszystkie celowniki termowizyjne warszawskiego przedsiębiorstwa wyposażone są w niechłodzone matryce bolometryczne o rozdzielczości 640x480 pikseli, wykonane w technologii wielkości piksela 17 µm.

Zmodyfikowany celownik termowizyjny TAD-7 przeznaczony dla RPG-7 i innej broni indywidualnej / Zdjęcia: Krzysztof Cedrowski

Celownik VIKI-1, choć zewnętrznie niewiele się różni względem modelu sprzed 4 lat, wyróżnia jakość obrazu wynikająca z zastosowanego detektora wysokiej rozdzielczości 1024x768 pikseli. Choć znacznie zwiększył się zasięg celownika, to jednak zachowano w nim szerokie pole widzenia. Dzięki temu użytkownik ma możliwość dobrego orientowania się w dynamicznej scenerii przy wyszukiwania celów. VIKI-1 charakteryzuje wyraźne odwzorowanie szczegółów. Duża rozdzielczość obrazu zwiększa wygodę posługiwania się powiększeniem elektronicznym i polepsza precyzję celowania do dobrze rozpoznawanych celów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.