Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
04 września 2013

Na stoisku spółki Drabpol uczestnicy targów mogą zapoznać się z interesującym systemem łączności przeznaczone załóg śmigłowców ratowniczych.

Radiostacja Polycon powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie lotniczych zespołów ratowniczych. Może być zintegrowana z systemami śmigłowców oferowanych przez większość znaczących producentów, takich jak Augusta Westland, Eurocopter czy Sikorsky

System Polycon został opracowany przez spółkę Axnes w odpowiedzi na zapotrzebowanie lotników RAF, którzy podczas misji ratowniczych (SAR) borykali się z problemami z łącznością. Konsultowano się przy tym także z pilotami wykonującymi misje lotniczego pogotowia ratunkowego.

Głównym celem było stworzenie systemu integracji zespołu operującego na zewnątrz śmigłowca z intercomem statku powietrznego. Polycon zapewnia nieprzerwaną komunikację pomiędzy członkami załogi oraz ratownikami, nawet podczas operacji podejmowania poszkodowanych z wody za pomocą wyciągarki. Pozwala to na poprawienie świadomości sytuacyjnej oraz wydatne zwiększenie bezpieczeństwa całej operacji.

Urządzenie jest wodoodporne i niewrażliwe na słoną wodę. Może być obsługiwane podczas prowadzenia działań z użyciem wyciągarki, gdyż do obsługi nie wymaga użycia rąk. Dzięki zastosowaniu dwuzakresowej anteny, zasięg stacji wynosi nawet do 18 km / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Radiostacje Polycon są wodoodporne i wstrząsoodporne. Zbudowane zostały ze stopu aluminium i spełniają normy szczelności IP 67. Dzięki specjalnej konstrukcji przełącznika VOX (obsługa przedramieniem w sytuacji, gdy ratownik ma zajęte ręce) możliwa jest obsługa radiostacji podczas pracy na wyciągarkach. Do radiostacji może być podpięty zarówno standardowy zestaw słuchawkowy, jak i laryngofon. System może być aktywowany głosem. Na korpusie urządzenia został zabudowany mikrofon oraz głośnik, dzięki któremu istnieje możliwość komunikowania się z poszkodowanym bez konieczności zdejmowania hełmu i słuchawek. Antena pozwala na nawiązanie łączności nawet na odległość 15-18 km. Zabudowywana na pokładzie statków powietrznych stacja bazowa jest kompatybilna ze standardem RTCA DO-60D, tak więc bez problemu może być zintegrowana z systemami na większości typów helikopterów SAR i EMS.

W wersji morskiej radiostacja obsługuje dodatkowy zakres częstotliwości VHF, który pozwala na bezpośrednią komunikację z morskimi służbami ratowniczymi. Dodatkowo zakresy częstotliwości VHF i UHF mogą być dostosowane do wymagań użytkownika. Zgodnie z zapewnieniem przedstawicieli Axnes, rozważana jest ewentualność wprowadzenia kodowania transmisji, co w przyszłości pozwoliłoby na użytkowanie systemu Polycon podczas misji CSAR.

Obecnie w Polsce stacje Polycon eksploatowane są na pokładzie śmigłowców EC-135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od producenta, LPR dysponuje kilkudziesięciu urządzeniami tego typu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.