Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
05 września 2013

WITU współpracujący z Autocomp Management, spółką odpowiedzialną za oprogramowanie, pokazał na MSPO zestaw symulatorów przeznaczonych do szkolenia z obsługi broni indywidualnej oraz zespołowej.

Nowość targów, Tryton – symulator granatnika automatycznego Mk 19 Mod 3

Pierwszym symulatorem zespołu WITU i Autocomp jest cyfrowa strzelnica Śnieżnik. Pierwszy egzemplarz wyprodukowano w 2005. Trafił on do 10. BKPanc. Od tego czasu podobne systemy dostarczono m.in. do OSPWL, 25. BKPow, CSWL i WSOWL. Za 39,72 mln zł wojsko w latach 2013-14 otrzyma 5 kolejnych zestawów Śnieżnik, 1 Mini-Śnieżnik oraz zostanie doposażony jedna z 6 obecnie używanych strzelnic (prawdopodobnie najstarsza, z 10. BKPanc).

System umożliwia symulowanie użycia broni strzeleckiej wszystkich typów będących w posiadaniu Wojska Polskiego, od pistoletów WIST po granatniki RPG-7W. Do szkolenia wykorzystywane są trenażery wykonane na bazie broni bojowej. Jest to unikalna cecha Śnieżnika, bowiem konkurencyjne systemy używają zwykle mocno uproszczone makiety. Trenażery oddziałują na strzelca w sposób zbliżony do broni bojowej, dzięki wyposażeniu ich w system pneumatycznej generacji odrzutu.

Symulator lekkiego moździerza LM-60 został opracowany w ramach projektu Goworek, wchodzi on również do wyposażenia nowszych wersji strzelnic Śnieżnik

Śnieżnik zbiera bardzo pozytywne opinie od użytkowników. Dotyczy to nie tylko cech samego systemu, ale i oceny współpracy z producentem, dzięki czemu symulator mógł być rozwijany i rozbudowywany. M.in. zostały dodane kolejne rodzaje uzbrojenia, jak karabiny wyborowe czy lekki moździerz.

W skład Śnieżnika, obok trenażerów, wchodzi kinowe pomieszczenie projekcji środowiska wirtualnego (zwykle z torami dla 10 strzelców), stanowisko operatora systemu i zespół komputerów wraz z oprogramowaniem.

Na tegorocznym MSPO zespół WITU-Autocomp zaprezentował dwie pochodne Śnieżnika, symulator stanowiska ogniowego granatnika maszynowy Tryton i symulator stanowiska strzelca pokładowego śmigłowca Puchacz. Do nagrody Defender wystawiony został ten pierwszy, który jest pierwszym w Europie symulatorem 40-mm granatnika maszynowego. Tryton umożliwia prowadzenie ognia przez obsługę granatnika z podstawy trójnożnej lub na pokładowej. Ta ostatnia może zostać umieszczona na ruchomej podstawie o 6 stopniach swobody, w celu symulacji ruchu pojazdu. Symulator został wykonany na bazie rzeczywistej broni – granatnika Mk 19 Mod 3. Prowadzenie wirtualnego ognia odbywa się z zachowaniem wszystkich czynności, jak podczas użycia broni bojowej.

Drugi prezentowany system to Puchacz, symulator przeznaczony do szkolenia strzelców pokładowych śmigłowców. Stanowisko umieszczone zostało na platformie o 6 stopniach swobody, co ma symulować ruch i wychylenia śmigłowca. Strzelania prowadzone są z uwzględnieniem prędkości przemieszczania i wysokości stanowiska ogniowego oraz z zachowaniem kątów i odległości do celu, przy odwzorowaniu rzeczywistej balistyki amunicji. Podczas ćwiczenia śmigłowiec wykonuje symulowany lot w przestrzeni kilkudziesięciu km².

Platforma systemu Puchacz odwzorowująca stanowisko strzelca bocznego śmigłowca / Zdjęcia: Paweł K. Malicki

We wszystkich symulatorach możliwe jest odwzorowanie różnych pór dnia oraz warunków atmosferycznych, a także współdziałanie z innymi żołnierzami. W celu lepszego dopasowania treningu do poziomu wyszkolenia osoby ćwiczącej, możliwe jest  stopniowanie trudności.

Nowym elementem jest kompleksowy system symulacji pola walki Spartan. Umożliwia on kompleksowe szkolenie pierwszo- i drugoliniowych pododdziałów wojsk lądowych, współdziałanie piechoty, załóg wozów bojowych i strzelców śmigłowców. Oprogramowanie Autocomp pozwala na integracje różnych symulatorów w jeden system wirtualnego pola walki. Może on łączyć Śnieżnika i jego pochodne oraz symulatory transportera Rosomak. Możliwa jest również wymiana informacji z dowolnymi innymi systemami, korzystającymi z protokołów DIS/HLA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.