Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
24 czerwca 2014

Podobnie, jak w czasie poprzedniej edycji BME, francuska DCNS oferuje Polsce w ramach programu Orka okręty podwodne typu Scorpene. Jednak w ciągu dwóch lat producent znacznie zmodyfikował swoją propozycję.

Przekrój modelu Scorpene w odmianie wstępnie oferowanej Polsce. W części dziobowej widoczne są wyrzutnie torped/pocisków, a za nimi – zaznaczony na czarno – magazyn amunicyjny / Zdjęcie: Michał Likowski

Bazując na pracach badawczo-rozwojowych programu Scorpene i innych typów francuskich okrętów podwodnych, DCNS wprowadziło do oferty sprawny system sterów rufowych w konfiguracji X. Poprawia to m.in. charakterystyki jednostki przy operowaniu na bardzo płytkich wodach, takich jakie występują na Bałtyku. Drugim z nowych elementów jest siłownia niezależna od powietrza atmosferycznego (AIP). Francuzi deklarują, że obok systemu MESMA zaoferują rozwiązanie oparte na ogniwach paliwowych, charakteryzujące się wyższą sprawnością energetyczną. Ponadto DCNS proponuje Polsce optoelektroniczne i radarowe systemy rozpoznawcze najnowszej generacji. Wszystkie te rozwiązania zostały stworzone nie tylko z myślą o polskim przetargu. Mają też znaleźć zastosowanie na pokładach przyszłych francuskich okrętów podwodnych.

DCNS, we współpracy z MBDA, proponuje wielozadaniowy zestaw pocisków rakietowych: od przeciwlotniczych SL-Mica, przez przeciwokrętowe Exocet SM-39, po manewrujące NCM. Te ostatnie mogłyby być dalekosiężnym orężem pozwalającym na wykonanie uderzeń odwetowych. Przedstawiciele francuskiej stoczni podkreślili, że opanowali już wytwarzanie wszystkich elementów tego systemu: od wydłużonych wyrzutni torpedowych, przez konsole operatora, po systemy rozpoznania. Wdrożyli również planowanie i programowanie ataków, w czym pomogły im doświadczenia z atomowych, strategicznych okrętów podwodnych.

Udana próba odpalenia NCM spod powierzchni wody / Zdjęcie: DCNS

Przedstawiciele DCNS przypomnieli, że niedawno zrealizowana została pierwsza, udana próba odpalenia pocisku NCM spod powierzchni wody. Wystrzelono go ze specjalnego stanowiska testowego imitującego wyrzutnię okrętu, zachowując standardową głębokość odpalenia i prędkość poruszania się jednostki podwodnej.

Ze względu na strategiczny charakter broni tej klasy, do tej pory państwa, które ją posiadały nie eksportowały pocisków bez ograniczeń. Gwarantowały sobie np. prawo do współdecydowania o określaniu celów ataków. Dwa lata temu, kiedy na BME 2012 podnosiliśmy sprawę ewentualnej bezwarunkowej sprzedaży NCM Polsce, przedstawiciele producenta nie gwarantowali, czy rząd w Paryżu zgodzi się na taką transakcję. Obecnie zarówno DCNS, jak i ambasador Francji, Pierre Buhler dają jasno do zrozumienia, że jest wola sfinalizowania propozycji bez warunków wstępnych.

Balt Military Expo 2014 - prezentacja francuskiego przemysłu obronnego - materiał w języku angielskim
 

Istotne modyfikacje dotyczą też oferty związanej ze współpracą przemysłową. DCNS podpisała porozumienie ze stocznią Nauta, która ma być głównym partnerem gospodarczym. Obecnie zakłada się zbudowanie pierwszego okrętu dla Polski we Francji, co miałoby się wiązać ze szkoleniem naszych pracowników i transferem technologii. Dzięki temu dwie pozostałe jednostki powstałyby w Naucie. Stocznia przejęłaby też wszystkie obowiązki związane z serwisowaniem i potencjalnymi modernizacjami w trakcie trwania służby.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.