Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
31 sierpnia 2014

Mimo, że MSPO jest przede wszystkim wystawą poświęconą wojskom lądowym, zainicjowane postepowania zakupowe spowodowały pojawienie się w Kielcach wielu producentów związanych z marynarką wojenną. Wśród nich znalazła się francuska DCNS oferująca Polsce okręty podwodne typu Scorpene.

Przekrój modelu Scorpene w odmianie wstępnie oferowanej Polsce. W części dziobowej widoczne są wyrzutnie torped/pocisków, a za nimi – zaznaczony na czarno – magazyn amunicyjny / Zdjęcie: Michał Likowski

W porównaniu do poprzednich edycji MSPO, Francuzi – bazując na pracach badawczo-rozwojowych programu Scorpene i innych typów francuskich OP – przedstawiają znacznie zmodyfikowaną ofertę. Dysponują już sprawnym systemem sterów rufowych w konfiguracji X, co poprawia m.in. charakterystyki jednostki przy operowaniu na bardzo płytkich wodach, w tym na Bałtyku. Drugim z nowych elementów jest siłownia niezależna od atmosferycznego powietrza (AIP) oparta na ogniwach paliwowych, który powinna się charakteryzować wyższą sprawnością energetyczną, niż równolegle proponowana klasyczna MESMA. Wszystkie te rozwiązania są opracowywane nie tylko z myślą o polskim przetargu. Mają znaleźć zastosowanie we francuskich OP nowych generacji.

We współpracy z MBDA DCNS proponuje wielozadaniowy zestaw pocisków rakietowych: od przeciwlotniczych SL-Mica, przez przeciwokrętowe Exocet SM-39, po manewrujące NCM. Te ostatnie mogłyby być dalekosiężnym orężem pozwalającym na wykonanie uderzeń odwetowych. Przedstawiciele francuskiej stoczni podkreślili, że opanowali już wytwarzanie wszystkich elementów tego systemu, od wydłużonych wyrzutni torpedowych, przez konsole operatora, po systemy rozpoznania, planowanie i programowanie ataków (mają w tym również doświadczenia z atomowych, strategicznych OP).

Przypomnieli, że niedawno zrealizowano pierwszą, udaną próbę odpalenia NCM spod powierzchni wody; ze specjalnego stanowiska testowego imitującego wyrzutnię prawdziwego okrętu, w tym zachowując standardową głębokość odpalenia i prędkość poruszania się jednostki podwodnej. Ze względu na strategiczny charakter broni tej klasy, posiadające je państwa nie eksportowały pocisków bez ograniczeń, gwarantując sobie np. prawo do współdecydowania o określaniu celów ataków. Makieta NCM jest również dostępna na stoisku producenta.

Dwa lata temu, kiedy na BME 2012 podnosiliśmy sprawę ewentualnej bezwarunkowej sprzedaży NCM Polsce, przedstawiciele producenta nie gwarantowali, czy rząd w Paryżu zgodzi się na taką transakcję. Obecnie deklarują, że istnieje polityczna wola sfinalizowania propozycji bez warunków wstępnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.