Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
01 września 2014

Wojskowe Zakłady Elektroniczne z podwarszawskiej Zielonki od lat są zaangażowane w proces modernizacji eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP środków obrony przeciwlotniczej. W przededniu wyboru zagranicznego kompleksu obrony powietrznej średniego zasięgu, który stanie się szkieletem przyszłego systemu, kluczowe jest pozyskanie rozwiązań, które pozwolą na spięcie wszystkich komponentów – krajowych i zagranicznych – jedną sieć.

Wielofunkcyjna Konsola Obróbki Sygnału Zarządzania i Sterowania stanowi centralną jednostkę spinającą wszystkie moduły stacji naprowadzania pocisków rakietowych. Urządzenie pozwala również na wpięcie kompleksu S-125 Newa w sieciocentryczny system dowodzenia /Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, Wojskowe Zakłady Elektroniczne opracowały Wielofunkcyjną Konsolę Obróbki Sygnału Zarządzania i Sterowania – WKO. Urządzenie ma być centralnym elementem stacji naprowadzania pocisków rakietowych, spinając sieć wewnętrzną stacji i zapewniając zewnętrzną komunikację systemów wspomagania dowodzenia.

Do podstawowych zadań konsoli WKOnależyzarządzanie i synchronizacja pracy wszystkich urządzeń funkcjonalnych stacji naprowadzania, w tym urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz systemu rozpoznania IFF, przetwarzanie i obróbka radiolokacyjnych sygnałów celu i własnych pocisków oraz ich śledzenia i przechwytywania. Dodatkowo urządzenie ma ułatwiać określenie położenia w przestrzeni wymienionych obiektów.

Jako centralna jednostka konsola spina i synchronizuje wszystkie urządzenia, w tym: radiolokator i inne systemy naprowadzania. Może m.in. odpowiadać za sterowanie pracą w zakresie światła widzialnego i w podczerwieni celownika telewizyjnego, zapewniając możliwość ręcznego i automatycznego śledzenia celu z użyciem kanału optoelektronicznego. Prócz zadań bezpośrednio związanych z prowadzeniem działań bojowych, konsola pozwala na bieżącą diagnostykę aparatury oraz rejestrację wszystkich procesów (w tym również rejestrację wideo kanału optoelektronicznego oraz ciągłej rejestracji dźwięku z wnętrza kabiny dowodzenia i prowadzonych rozmów telefonicznych).

Konsola została zabudowana na bazie konstrukcji szafy rackowej o wymiarach 530x380x1130mm. Pozwala to na szybki dostęp oraz, gdy zachodzi taka potrzeba, wymianę uszkodzonych komponentów. Stosunkowo niewielka masa (ok. 95 kg) pozwala na bezproblemową zabudowę w kabinach pojazdów.

Kluczowe komponenty systemu to bloki rejestracji audio, switch CISCO CGS-2520-24TC, rejestracji wideo, obróbki sygnałów, naprowadzania oraz dowodzenia. Poszczególne elementy posiadają własne niezależne systemy chłodzenia.

Centralnym urządzeniem systemu jest blok obróbki sygnałów służący do przetwarzania sygnałów radiolokacyjnych celu i własnych pocisków, zarządzania procesami nadawania i odbioru, bieżącego określania położenia w przestrzeni, optymalnej trajektorii lotu oraz przeciwdziałania zakłóceniom.

Kolejnym kluczowym elementem jest blok odpowiadający za naprowadzanie pocisków. Pozwala on na  sterowanie realizowanymi przez stację naprowadzania działaniami bojowymi: wykryciem, przechwyceniem i śledzeniem obiektów powietrznych oraz naprowadzaniem. Może być wykorzystywany do automatycznego naprowadzania i ręcznego wskazywania wykrytych obiektów. Pozwala również na wizualizację za pośrednictwem panelu operatora takich danych jak znaczniki i paczek celu oraz pocisków, bramki odległości, informacji o rodzaju, trybie i warunkach pracy stacji naprowadzania.

Blok dowodzenia jest głównym urządzeniem sterowania rodzajami pracy stacji. Pozwala  wizualizować i zarządzać sterowaniem wszystkimi procesami bojowymi obsługiwanymi przez konsolę. Umożliwia wyświetlanie sytuacji powietrznej, wybór i wskazanie obiektu do zniszczenia oraz sterowanie procesem przygotowania i startu pocisków.

Kompletny system dzięki swojej modułowej budowie pozwala na wymianę poszczególnych elementów w razie awarii co niewątpliwie zwiększa jego niezawodność. Zastosowanie charakterystycznej dla urządzeń cyfrowych otwartej architektury pozwoli na wpięcie konsoli w kompleksowe sieci dowodzenia obroną przeciwlotniczą.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.