Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2008

W deszczowej aurze minister obrony narodowej Bogdan Klich otworzył 16. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna kielecka impreza przejdzie do historii, jako przełomowa. Po raz pierwszy od wielu lat wrócono do tradycji spotkań przedstawicieli rządu z prezesami przemysłu zbrojeniowego. Wiele wskazuje na to, że ministrowie znaleźli wspólny język z twórcami najnowocześniejszych rozwiązań w branży.

Salon otworzył minister obrony narodowej Bogdan Klich. Zdaniem ministra, kielecka wystawa jest niezwykłą okazją do przedstawienia dwóch głównych tendencji, które będą w najbliższych latach dominować w polskiej armii - profesjonalizacji i modernizacji. Profesjonalizacja powinna zakończyć się do końca 2010, zaś modernizacja potrwa dłużej. Obecnie trwają prace nad Programem rozwoju SZ RP 2009-2018. To prawdziwe wyzwanie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, który musi dostosować się do wymagań naszej armii.

Zdaniem ministra Klicha, potencjał modernizacyjny polskiej armii jest ogromny. W Siłach Powietrznych trwa wdrażanie do służby wielozadaniowych myśliwców F-16. Ostatni z zakupionych samolotów powinien trafić w ręce polskich lotników do końca br. Trwa też wzmacnianie transportu lotniczego. W najbliższym czasie do SP trafią dwa kolejne samoloty CASA C-295M i pięć używanych amerykańskich Heculesów. Do końca roku powinny zapaść decyzje dotyczące pozyskania samolotów szkolno-bojowych. - Czekamy na satysfakcjonującą ofertę. W najbliższym czasie kupimy także samoloty dla VIP. To nie są samoloty tylko dla premiera czy prezydenta, ale również do ewakuacji polskich obywateli w sytuacjach krytycznych. Siły Powietrzne zyskają też w najbliższych latach nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej i powietrznej.

W Wojskach Lądowych trwa wdrażanie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, do końca 2013 potrwają zaś dostawy ppk Spike. Także WL wzmocnią swe możliwości w zakresie obrony przeciwlotniczej. Unowocześnią również systemy rozpoznania.

- Polska jest krajem morskim, więc będziemy realizować 6-punktowy plan modernizacji Marynarki Wojennej. Dotyczy on m.in. dokończenia budowy korwety Gawron, wyposażenia kutrów rakietowych, zakupienia uzbrojenia dla dywizjonu pocisków rakietowych woda-woda i modernizacji okrętu ORP Czernicki.

Modernizacja SZ ma kosztować w najbliższych latach 60 mld zł. - To moje zobowiązanie. Cieszę się, że Polska będzie je mogła realizować z naszymi europejskimi partnerami.

Prezes Targów Kielce SA, Andrzej Mochoń podkreślił, że wrześniowa polska impreza to trzecie pod względem wielkości targi zbrojeniowe w Europie (i tym samym na świecie). W najbliższych latach na modernizację powierzchni wystawienniczej spółka wyda 140 mln zł. Celem jest polepszenie warunków dla wystawców i wsparcie rozwoju polskiej zbrojeniówki, która dzięki temu będzie mogła lepiej prezentować swe wyroby.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.