Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2008

Emitery fal dźwiękowych mogą służyć nie tylko do komunikacji. W 2005 przy ich pomocy załoga luksusowego statku wycieczkowego odpędziła piratów u wybrzeży Somalii. Urządzenia typu LRAD od paru lat wykorzystywane są - do obu celów - przez amerykańskie siły zbrojne i policję. Teraz można je zobaczyć na MSPO.

Od czasu zamachu na amerykańskie koszary w Bejrucie, w 1983, urządzenia zdolne do przekazywania informacji poza zasięgiem skutecznego strzału z broni strzeleckiej oraz do wywierania bezpośredniego, odstraszającego nacisku na podejrzanych, znalazły się w kręgu zainteresowania Pentagonu. Zostały zaliczone do klasy broni niezabijających (non-lethal weapon, NLW).

Niedługo po terrorystycznym ataku na USS Cole w 2000, amerykańskie władze wojskowe zdecydowały o zakupie dostępnych na rynku urządzeń tego typu. Jednak w 2007, po otwartej procedurze przetargowej, podpisały umowę z American Technology Corporation (ATC) na opracowanie rodziny urządzeń akustycznych, Acoustic Hailing Devices (AHD), które w przyszłości będą standardowym wyposażeniem wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

LRAD

ATC będzie przy tym bazował na bogatych doświadczeniach, zebranych w czasie projektowania i wdrażania własnych akustycznych emiterach fal dźwiękowych dalekiego zasięgu, typu LRAD (Long Range Acoustic Device).

Urządzenia te pozwalają na przekazywanie informacji na nie mniej niż 1 km (na morzu nawet więcej) oraz na wpływanie na ludzi siłą fali dźwiękowej - o natężeniu ponad 100 dB - na odległość do 300 m. Wszystko to w wiązce o kącie ok. 30ş. Poza nią natężenie dźwięku jest zdecydowanie mniejsze (o ok.30-40 dB, za urządzeniem, gdzie znajduje się operator, nie przekracza 88 dB).

LRAD, przypominające anteny satelitarne, zostały po raz pierwszy użyte przez nowojorską policję, w 2004, w czasie demonstracji związanej z Republican National Convention, a w listopadzie 2007 przez policję gruzińską, do rozpędzenia demonstracji opozycji. W 2005 załoga luksusowego statku wycieczkowego Seabourn Spirit skierowała emiter na jedną z łodzi somalijskich piratów, którzy zaatakowali jednostkę 180 km od wybrzeża. Emiter, mimo ostrzału, nie został istotnie uszkodzony. Napastnicy zostali zmuszeni do odwrotu.

W 2003 urządzenia tego typu weszły do wyposażenia US Army, a rok później - US Navy. Są wykorzystywane w Iraku, Afganistanie, na wybranych okrętach (ich załogi twierdzą, że na morzu można przekazywać dzięki nim ustne informacje na dystansie nawet 1,3 km, na lądzie zasięg ten spada realnie do 500-700 m), a także - jako urządzenia stacjonarne - do ochrony baz US Navy, w tym w Bahrajnie.

Potencjał systemu

ATC proponuje dwa podstawowe urządzenia, LRAD 500 i 1000. To pierwsze emituje dzięki i maksymalnym natężeniu 146 dB w odległości 1 m od anteny urządzenia. Na dystansie 300 m wartość ta spada do 95 dB (88dB dla informacji głosowych). System ma kształt kwadratu o długości boku ok. 63 cm i masie 20 kg.

Większy LRAD 1000 daje natężenie dźwięku do 151 dB, a więc jest trzykrotnie głośniejszy (co 3 dB odczuwanie hałasu podwaja się). Na 300 m wartość ta spada do 100 dB. Pozwala to na obezwładnianie demonstrantów lub ewentualnych napastników w sporym promieniu - granica bólu zostaje przekroczona przy hałasie o natężeniu 120 dB. LRAD 1000 ma kształt koła o promieniu 46 cm i masie ok. 40 kg. Modele przenośne mogą być zasilane z akumulatora napięciem 12-28V, można je ustawiać na statywach w zasięgu pola akcji zagrożonej strefy lub montować na specjalnych uchwytach, na wozach bojowych, statkach, pontonach, pojazdach służb prewencyjnych, pojazdach bezzałogowych, helikopterach, itd. Standardowo podłączane do nich są mikrofony, odtwarzacze MP3, przy pomocy których można emitować wcześniej nagrane informacje oraz silne reflektory.

Oba zestawy mogą być wykorzystane jako urządzenia stacjonarne (LRAD-R), wyposażone elektryczny mechanizm obrotowy, pozwalający na zdalne skierowanie emitera na konkretny obiekt. Urządzenie otrzymuje dodatkowo kamerę z zoomem, a obrazy przekazywane są do stanowiska dowodzenia, z którego również można uruchomić i kierować zestawem LRAD.

LRAD w Polsce

W naszym kraju urządzenia stworzone przez ATC oferowane są wojsku i służbom porządkowym przez białostocką Deltę, która po raz pierwszy zaprezentowała LRAD-y w czasie targów Balt-Mlitary-Expo, w czerwcu 2008.

Przedsiębiorstwo zwraca uwagę na szerokie możliwości zastosowania systemu. Oprócz funkcji obronnych, spełnia zadania informacyjne i ostrzegawcze w działaniach prewencyjnych służb porządkowych, w akcjach ratowniczych (jednostki ratownictwa wodnego, WOPR, straży pożarnej, żeglugi morskiej i śródlądowej, itp.), może być nawet wykorzystana na lotniskach, do odstraszania ptaków. LRAD stanowi również potencjalne dopełnienie systemów ochrony baz wojskowych, obiektów przemysłowych, portów czy instalacji kolejowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.