Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
02 września 2014

Choć Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończyło konkurs 5/2014, to nie opublikowano do tej pory komunikatu o zaproszeniu do negocjacji i zawarcia umowy jedynego uczestniczącego w tym postępowaniu podmiotu, czyli konsorcjum z Hutą Stalowa Wola jako liderem. Pojawiły się za to informacje o inicjatywie uczynienia programu nowej generacji bwp wspólnym dla wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Wizualizacja nowego pływającego bwp opracowywanego z ramach konkursu NCBiR przez konsorcjum z HSW jako liderem / Grafika: HSW

Tematem konkursu 5/2014 jest wykonanie projektu w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa Nowy bojowy, pływający wóz piechoty. Do drugiego już konkursu na ten projekt HSW przystąpiła jaki lider konsorcjum. W jego składzie znalazły WB Electronics, OBRUM Gliwice i kilka innych przedsiębiorstw oraz kilka instytucji naukowych, m.in. WAT, AON i Politechnika Warszawska. Wspólnie tworzą grupę o silnym potencjale innowacyjności, połączonym z nowoczesnym potencjałem wykonawczym, co jest zgodne z oczekiwaniami NCBiR.

Choć wyników konkursu jeszcze nie upubliczniono, nieoficjalne informacje mówią, że zaproponowane przez HSW rozwiązanie zbierało wyłącznie pozytywne opinie. Potwierdził to także wiceminister obrony Czesław Mroczek, wizytujący HSW w ostatnich dniach sierpnia w celu kontroli przebiegu realizowanych w zakładzie programów, którymi zainteresowane jest MON. Stwierdził, że wybór stalowowolskiej spółki i zawarcie z tym podmiotem umowy są praktycznie przesądzone. Potwierdza to powrót HSW w obszar programów nie związanych bezpośrednio z artylerią.

RAPORT-wto jako pierwszy zaprezentował wizualizację nowego polskiego pływającego bwp na nowej uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej. Jego projekt musi spełniać m. in. takie kryterium, jak pozyskanie innowacyjnych technologii wytwarzania lekkich materiałów do konstrukcji kadłuba o dużej odporności balistycznej. Prezes Krzysztof Trofiniak sugeruje, że zaawansowanie prac nad projektem bwp wyprzedza formalne decyzje NCBiR.

Propozycja włączenia do programu partnerów z V4 może znacząco skomplikować sytuację. Tym bardziej, że będą oni wpływać na formułowanie założeń taktyczno-technicznych nowego bwp. Wiadomo np., że Czechy i Słowacja rozwiązania problemu pozyskania nowego bwp poszukują przez głęboką modernizację BMP-1/2, rezygnując z warunku pływalności.

Wiceminister Czesław Mroczek zadeklarował jednak, że liderem programu będzie HSW. Co ważniejsze stwierdził, że nie czekamy na wspólną decyzję o rozpoczynaniu programu. Rozpoczynamy go sami i mamy nadzieję, że w ramach V4 porozumiemy się, bo korzyści byłyby olbrzymie, m.in. moglibyśmy myśleć znacznie śmielej o eksporcie nowego bwp.

Nowy polski bwp będzie uzbrojony w ZSSW-30, czyli Zdalnie Sterowany System Wieżowy z armatą 30 mm sprzężoną z km 7,62 mm i wyposażoną w podwójną wyrzutnię ppk Spike, zaprezentowany po raz pierwszy na MSPO 2014. Wieża bezzałogowa powstaje w ramach innego projektu, zleconego przez MON, jako uzbrojenie dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.