Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
03 września 2014

W trzecim dniu MSPO odbyła się konferencja Siła w Europie. Militarne i niemilitarne narzędzia oddziaływania w konfliktach międzynarodowych. Została ona zorganizowana wspólnym wysiłkiem krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W trakcie konferencji poruszono szereg zagadnień odnoszących się do szeroko pojmowanej roli Europy w obecnym, niezwykle turbulentnym środowisku bezpieczeństwa oraz stosowanego w sytuacjach konfrontacyjnych instrumentarium perswazyjnego (obejmującego zarówno narzędzia militarne i niemilitarne).

Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Andrzej Mania otwiera konferencję Siła w Europie. Militarne i niemilitarne narzędzia oddziaływania w konfliktach międzynarodowych / Zdjęcie: Krzysztof Kubiak 

Główny nurt prowadzonych rozważań wpisywał się, niejako w sposób naturalny, w generalny wysiłek analityczno-prognostyczny ukierunkowany na próby zdefiniowania sytuacji bieżącej i zbudowania wiarygodnego, krótkoterminowego choćby, scenariusza na przyszłość.

Na konferencję składały się dwa panele. W pierwszym zaprezentowano siedem referatów, w tym omówienie postawy Europy wobec konfliktów afrykańskich, autorstwa dr. hab. profesora UJ Roberta Kłosowicza, prezentacją zagadnienia wykorzystania sił międzynarodowych dokonaną przez pułkownika prof. dra hab. Dariusza Kozerawskiego oraz charakterystykę szczególnego podejścia do problematyki bezpieczeństwa prezentowanego przez państwa nordyckie dokonaną przez prof. dr. hab. Ryszarda Czarnego.

W drugim panelu znalazły się m.in., analiza dotycząca interesów morskich Europy przeprowadzona przez dr hab. Krzysztofa Kubiaka, prezentacja amerykańskiej woli i możliwości angażowania się w konflikt w Europie dokonana przez dr. Roberta Czuldę, omówienie zagrożeń w przestrzeni powietrznej dokonana przez mjr. dr. hab. Adriana Siadkowskiego oraz przegląd wyzwań generujących się w cyberprzestrzeni autorstwa dr. Dominika Dziwisza.

Zarówno włodarz Targów Kielce, doktor Andrzej Mochoń, jak i organizatorzy konferencji wyrazili przekonanie, że nie był to jednorazowy epizod wymuszony bieżącym rozwojem sytuacji, ale początek długofalowej współpracy między Targami, czy też w szerszym rozumieniu – przemysłem i biznesem – a środowiskiem akademickim. Podkreślenia wymaga, że owe budowanie synergii nie musi się odnosić tylko (jak miało to miejsce wcześniej i ma miejsce obecnie) do zagadnień technicznych, ale również do intelektualnych wymiarów problematyki bezpieczeństwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.