Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
08 września 2008

Efektem współpracy Wojskowej Akademii Technicznej, Departamentu Transformacji MON i zespołu RAPORT-wto stała się konferencja Nowoczesne technologie systemów uzbrojenia, którą w pierwszym dniu targowym otworzył minister obrony narodowej Bogdan Klich. Konferencję prowadził Wojciech Łuczak.

Minister Bogdan Klich otwiera konferencję / Zdjęcie: Mirosław Ślusarczyk

Szef MON zauważył, że pełna sala głównego centrum konferencyjnego MSPO jest dowodem dużego zainteresowania problematyką konferencji. Powiedział, że MON w grudniu 2008 przyjmie program rozwoju sił zbrojnych, wokół którego debata rozpoczyna się w gremiach resortowych już teraz, czyli we wrześniu. Klich zapowiedział uruchomienie drugiej edycji Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO, za pierwszą zignorowaną przez gabinet PIS/Samoobrony odpowiadał były wiceszef MON - Andrzej Karkoszka). Bogdan Klich uznał publicznie, że pierwszy i jak dotąd jedyny SPO stał się ważną fotografią sił zbrojnych początku XXI wieku. Tuż po MSPO 2008 uruchomione mają zostać prace nad drugą edycją SPO - odpowiada za to szef Departamentu transformacji MON - gen. Marek Ojrzanowski.

Szef MON zapowiedział, że mimo pilnej potrzeby dalszej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, WZM w Siemianowicach Śląskich pozostaną w rękach MON do chwili, kiedy zostanie zagwarantowana ciągłość produkcji transporterów opancerzonych Rosomak. Klich wiążę duże nadzieje na skokowe ulepszenie współpracy wojska z polską zbrojeniówką poprzez utworzenie nowego departamentu ministerstwa obrony - Departamentu współpracy z przemysłem. Nowe ciało MON zastąpi likwidowany Departament zaopatrywania sił zbrojnych i reorganizowany Departament polityki zbrojeniowej. Departament współpracy z przemysłem - zapowiedział minister - ma ściśle współpracować z również nową Agencją Uzbrojenia. Ma to stworzyć - jak zapowiedział - efekt wojskowo-techologicznej synergii.

Szef MON Bogdan Klich, wiceprezes Agencji Lotniczej Altair, wydawcy RAPORT-wto - Wojciech Łuczak, szef sekretariatu ministra obrony narodowej - płk Artur Kołosowski / Zdjęcie: Mirosław Ślusarczyk

Gen. Marek Ojrzanowski przedstawił uczestnikom konferencji główne założenia przyjętej 4 czerwca 2008 wizję polskich sił zbrojnych do 2030. Najciekawszymi elementami tej prognozy są założenia, że wyspecjalizowane jednostki naszej armia będą w stanie prowadzić ofensywne i defensywne operacje informacyjne w spodziewanych starciach informatycznych przyszłości, a także iż wojsko otrzyma różnego typu broń niezabijającą.

Rektor Wojskowej Akademii Technicznej - gen. prof. Zygmunt Mierczyk, przedstawiając prace ekspertów swojej uczelni związane z ewentualnymi przyszłymi nowoczesnymi programami modernizacji technicznej sił zbrojnych i transformacji armii, zgrupował je w 7 zespołach zagadnień: technologie informacyjne i sieciowe, sensory i obserwacja, broń precyzyjna i uzbrojenie, platformy pola walki, ochrona i przetrwanie na polu walki, nowoczesne materiały, potencjał ludzki. Prof. Mierczyk zaapelował do decydentów wojskowych o bardziej precyzyjne definiowanie potrzebnych armii nowych zdolności bojowych i operacyjnych, co sektorowi badawczo-rozwojowemu i przemysłowi obronnemu pozwoliłoby lepiej projektować nowe systemy uzbrojenia. Bardzo ogólne, czytaj niedopracowane dzisiejsze wymagania stawiane różnym rozwiązaniom technicznym czasami wiodą na manowce proces wyboru systemów uzbrojenia. Tworzą też wrażenie, że wojsko samo nie wie, czego chce.

Sala Targowego Centrum Konferencyjnego była wypełniona po brzegi / Zdjęcie: Mirosław Ślusarczyk

Prezes Grupy Bumar, Edward Nowak zaprezentował podstawowe założenia strategii jego spółki, powtarzając wielokrotnie, iż stawia na nowe programy i nowe technologie pozyskane na zasadzie współpracy i związków programowo-kapitałowych z najważniejszymi graczami europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Bumar ma być jego zdaniem głównym dostawcą uzbrojenia nie tylko dla naszych sił zbrojnych, ale także dla Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy.

Prezes ZM Bumar Łabędy - Wojciech Patoła pokazał różnego rodzaju drogi wiodące do uruchomienia produkcji w jego przedsiębiorstwie nowoczesnego czołgu XXI wieku. Jego zdaniem, nie można liczyć na to, że w Polsce zaprojektujemy od zera system napędowy, uzbrojenia i osłony takiego nowoczesnego wozu bojowego. Patoła uważa, że poprzez współpracę z wiodącymi konsorcjami europejskimi i dostosowanie ich konstrukcji w Polsce do naszych wymagań za 5-6 lat przemysł jest w stanie uruchomić produkcję nowoczesnego czołgu XXI wieku.

Prezes Fabryki Broni Radom - Tomasz Nita przedstawił ścieżkę przygotowania polskiej rodziny nowoczesnej broni strzeleckiej z gotowością do produkcji w latach 2014-2016.

Druga część konferencji - 18 września 2008 w siedzibie WAT w Warszawie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.