Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
01 września 2015

Sener Polska prezentuje swoje najważniejsze projekty – systemy elektromechaniczne dla przemysłu zbrojeniowego, montowane m.in. w pociskach rakietowych Iris-T (w odmianie powietrze-powietrze i powierzchnia-powietrze), Meteor, Taurus KEPD 350 i NSM. Sener jest głównym projektantem i wyłącznym dostawcą kluczowych dla tych systemów rozwiązań. Spółka realizuje też usługi pomocy technicznej w zakresie integracji pocisków z systemami pokładowymi statków powietrznych.Sener Polska jest jednym z najbardziej aktywnych rodzimych podmiotów na e sektorze przemysłu kosmicznego

Na tegorocznym MSPO spółka przedstawiła także swoje kompetencje w zakresie rozwoju napędu okrętów podwodnych, m.in. modułu do reformingu metanolu w układzie zasilania ogniw paliwowych okrętów wyposażonych w napęd niezależny od powietrza atmosferycznego AIP.

Sener to także producent urządzeń i systemów wykorzystywanych w sektorze kosmicznym – na przestrzeni ostatnich lat spółka dostarczyła ponad 260 urządzeń i systemów, które były i są z powodzeniem wykorzystywane w satelitach i pojazdach kosmicznych takich agencji kosmicznych jak NASA, ESA, JAXA czy Roskosmos.

Sener została wybrana przez Diehl BGT Defence (DBD) do zaprojektowania, opracowania i wyprodukowania członu kontroli dla wersji powierzchnia-powietrze pocisku rakietowego Iris-T SL (Extended Range Surface Launched), która zostanie zintegrowana jako broń uzupełniająca systemu Patriot PAC-3 w ramach międzynarodowego programu MEADS realizowanego w Niemczech / Zdjęcia: Sener Polska

Aktualnie Sener jest głównym wykonawcą misji kosmicznej Proba-3. Spółka jest też jednym z najważniejszych wykonawców systemów AOCS / GNC, cechujących się ponadprzeciętną złożonością i stanowiących ucieleśnienie zaawansowanej wiedzy naukowo-technicznej (np. AOCS / GNC sondy Euclid). Na stoisku można zobaczyć jej udział w misji ExoMars (łazik ESA do badania powierzchni Marsa) i w misji SEOSAT / Ingenio, gdzie występuje jako główny wykonawca podstawowego przyrządu badawczego satelity – wysokiej wydajności urządzenia do rejestracji obrazu.

Obecnie Sener współpracuje przy realizacji kilku projektów kosmicznych, m.in. projektów realizowanych w ramach ESA Incentive Scheme – programu wspierającego budowanie zdolności w branży kosmicznej w Polsce. Jednak najpoważniejszymi wyzwaniami dla Sener Polska są trzy projekty. Pierwsza to misja ExoMars, dla której opracuje i wykona mechanizm łączący bezzałogowy łazik marsjański z pojazdem transportowym URM (Umbilical Release Mechanism) Jego celem jest zapewnienie zasilania podczas procedury uruchamiania robota po wylądowaniu na powierzchni planety.

Druga to misja Proba-3, polegająca na opracowaniu i wykonaniu mechanizmu rozkładania panelu słonecznego SADM (Solar Array Deployment Mechanism) dla satelity koronografu. I wreszcie misja Euclid, w ramach której Sener Polska opracuje i wykona zestaw siedemnastu mechanicznych naziemnych urządzeń wspomagających proces integracji i montażu satelity MGSE (Mechanical Ground Support Equipment).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.