Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
01 września 2015

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, tradycyjnie już goszczące na MSPO przedstawiają swoje najnowsze propozycje dla wojska.

To mały zintegrowany terminal łączności satelitarnej. Pozwala na nawiązanie w sposób automatyczny połączenia zarówno z wojskowymi, jak i komercyjnymi satelitami komunikacyjnymi. Dzięki małym wymiarom może być przenoszony przez jednego żołnierza / Zdjęcia: WZŁ nr 1

W dobie coraz większego nasycania środków bojowych systemami elektronicznymi wielokanałowa łączność staje się jednym z filarów skutecznego zarządzania polem walki. Zarówno doświadczenia kontyngentów wojskowych w Iraku i w Afganistanie, jak i wnioski płynące z toczących się obecnie konfliktów, wyraźnie skazują, że czynnikiem kluczowym dla skutecznego prowadzenia działań bojowych jest sprawna wymiana danych.

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 są obecnie jednym z głównych integratorów i producentów systemów łączności satelitarnej na potrzeby Sił Zbrojnych. W minionych latach zegrzyńska spółka dostarczała do MON Przenośno-Przewoźne Terminale Satelitarne (PPTS).

Prace nad ulepszeniem tej konstrukcji zaowocowały stworzeniem nowego rozwiązania: Średniego Terminala Satelitarnego (STS). STS to nowoczesny zestaw wyposażony w lekką antenę o średnicy 2,4 m, która może pracować wykorzystując różne pasma satelitarne (C, X, Ku i Ka). W pełni kompletny terminal mieści się w trzech skrzyniach, które z łatwością mogą być transportowane przez dwuosobową załogę. Pełne rozwinięcie terminala przez dwóch przeszkolonych specjalistów zajmuje ok. 15 minut.

Jednym z najnowszych produktów rozwijanych przez WZŁ nr 1 jest Mobilny Węzeł Łączności. Pozwala integrować oraz dowiązywać do istniejącej sieci szkieletowej różnych systemów łączności. Produkt został zgłoszony do nagrody Defender / Zdjęcia: WZŁ nr 1

Innym rodzajem terminala oferowanego armii jest Manpack. To niewielki zestaw satelitarny, który może być transportowany i uruchamiany przez jednego żołnierza. Urządzenie wyposażone jest w antenę o średnicy 1 m z możliwością zmniejszenia apertury do 0,65 m poprzez wymianę paneli czaszy. Wyposażenie Manpacka pozwala na automatyczne wyszukiwanie wybranego satelity. Możliwa jest praca w paśmie X, Ku i Ka.

Kolejnym nowym produktem w ofercie Spółki jest Mikro VSAT. Jest to terminal satelitarny w formie walizki o wzmocnionej obudowie. Instalacja terminala jest porównywalna z uruchomieniem zestawu typu BGAN (Broadband Global Area Network). Jednocześnie Mikro VSAT pozwala na uzyskanie znacznie większych prędkości transmisji z wykorzystaniem zarówno komercyjnych jak i wojskowych satelitów w pasmach X i Ka. Mikro VSAT jest wykorzystywany m.in. w globalnej sieci satelitarnej Inmsarsat Global Xpress.

W WZŁ nr 1 S.A. prowadzone są obecnie intensywne prace badawczo-rozwojowe mające na celu pozyskanie własnych, autorskich, technologii. Owocem tych prac jest m.in. Mobilny Węzeł Łączności (MWŁ). MWŁ to system bazujący na pojeździe średniej wielkości , integrującym wiele sieci łączności działających zarówno w ruchu jak i podczas postoju postoju. Takie rozwiązanie ma gwarantować utrzymywanie komunikacji na różnych szczeblach dowodzenia. MWŁ integruje środki łączności satelitarnej do działania podczas postoju – SOTP i w ruchu – SOTM oraz systemy łączności radioliniowej i radiowej. Dzięki automatyzacji rozwinięcia środków łączności, zapewnia szybkie i łatwe dowiązanie stanowisk dowodzenia do istniejącej sieci szkieletowej.

Mobilny Węzeł Łączności został zgłoszony do nagrody Defender w kategorii Grupa Sprzetu Dowodzenia I Rozpoznania.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.