Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
02 września 2015

Jedną z charakterystycznych cech tegorocznego MSPO jest rywalizacja dwóch głównych graczy w wyścigu o zlecenie MON na opracowanie i dostawy Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu, nazywanego w skrócie BMS.Schemat systemu BMS na stoisku Grupy WB

Postępowanie zainicjowano kilka lat temu. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia procesu wyboru wykonawcy zlecenia. Do 14 września Inspektorat Uzbrojenia MON będzie przyjmował zgłoszenia zainteresowanych podmiotów rozpatrując je z formalnego punktu widzenia. Chodzi o specyficzne wymogi dotyczące przynajmniej 51% udziału polskiego kapitału oferenta czy realizacji dużych dostaw dla WP w ostatnich latach.

Na rodzimym rynku jest kilka przedsiębiorstw, które mogą zgłosić swoje uczestnictwo w programie. Jednak wydaje się, że tylko dwa podmioty dysponują odpowiednim potencjałem, by skutecznie realizować zlecenie. To konsorcja, których liderami są Asseco i Polska Grupa Zbrojeniowa. Podobnego zdania są też najwyżsi rangą politycy i urzędnicy MON, mówiący otwarcie o starciu dwóch potencjalnych dostawców. Czy tak się stanie, pokaże najbliższa przyszłość…

Oferta PGZ została przedstawiona na stoisku Grupy WB, który w konsorcjum Pegaza odgrywa kluczową rolę. O ile za stworzenie oprogramowania systemu odpowiada PIT-Radwar, prywatny podmiot dysponuje kluczowymi podzespołami, które mogą zostać implementowane do BMS. Tym bardziej, że już teraz znajdują się w wyposażeniu transporterów Rosomak, w których ostatecznie ma zostać zabudowany system zarządzania walką.

Jeden z pewniaków postępowania w programie BMS, radiostacja programu Tytan / Zdjęcia: Michał Likowski
Chodzi przede wszystkim o stale modernizowany system łączności wewnętrznej Fonet. Natomiast konsorcjant – Transbit – dostarcza radiostacje pokładowe. To jednak nie koniec. WB Electronics opracowuje doręczną radiostację dla systemu żołnierza przyszłości Tytan, a ta – decyzją MON – ma stać się elementem BMS. Ożarowska spółka jest również odpowiedzialna za elektronikę nowej, bezzałogowej wieży ZSSW-30 dla kolejnej partii Rosomaków, w tym interfejs między systemami wieży i kadłuba.

Nie przesądzając o jakości ofert, resort obrony po formalnej ocenie zgłoszeń zainicjuje dialog techniczny. Przyjmie też ofertę techniczną. Na tej podstawie wybierze jednego dostawcę, któremu przedstawi wymagania taktyczno-techniczne, co poprzedzi złożenie finalnej oferty, w tym finansowej.

BMS trafi najpierw do wybranego, a następnie pozostałych batalionów wyposażonych w Rosomaki. Będzie też zawierał rozwiązanie stworzone dla programu Tytan. W osobnym postępowaniu zostanie wybrany dostawca systemu zarządzania walką wyższych szczebli dowodzenia. Oba rozwiązania mają być jednak ze sobą kompatybilne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.