Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
03 września 2015

Ponownie na MSPO została przedstawiona bezzałogowa wieża dla KTO Rosomak i przyszłych bwp, czyli ZSSW-30. Tym razem jednak już w bardziej dopracowanej postaci drugiego prototypu. Co więcej, już w listopadzie należy się spodziewać pierwszego próbnego wystrzelenia ppk Spike.Drugi prototyp ZSSW-30 zintegrowany z Rosomakiem. Po lewej stronie zdjęcia – wyrzutnia ppk Spike, po prawej – głowica optoelektroniczna

Wieżę zintegrowano już nośnikiem, transporterem Rosomak, przeprowadzono też badania artyleryjskie, potwierdzając osiągniecie dużej precyzji ognia z 30-mm armaty zestawu. Według przedstawicieli HSW – lidera konsorcjum tworzonego z WB Electronics – prace rozwojowe przebiegają zgodnie z planem. Dodajmy, że istnieją obecnie dwa ZSSW-30. Drugi, młodszy zestaw, z polskimi systemami optoelektronicznymi, jest prezentowany na MSPO. Pierwszy, z urządzeniami włoskiej spółki Finmeccanica – Selex ES, przechodzi serię prób.

Trwają też badania nad integracją ppk Spike. W pierwszym etapie przeprowadzono wspólnie z izraelskim Rafaelem testy laboratoryjne. Ich wyniki określa się jako w pełni zadowalające. Kolejny etap to fizyczna integracja z wieżą i przeprowadzenie strzelań. HSW deklaruje, że powinno to nastąpić w listopadzie. Wybór tej pory roku wynika z harmonogramu badań uzgodnionego z IU MON, choć faktem jest, że wysokie, tegoroczne temperatury spowolniły wiele innych programów, ze względu na zakaz strzelań, co dotyczyło szczególnie pocisków rakietowych różnych typów.

Chroniona pancerzem głowica GOC-1 Nike, autorstwa warszawskiego PCO
Zestaw uzbrojenia

ZSSW jest wyposażony w trzy środki ogniowe. Podstawowym jest przeznaczona do zwalczania lekkich pojazdów opancerzonych czy śmigłowców w zawisie i w powolnym locie armata ATK Mk 44 Bushmaster II kal. 30 mm, taka sama, jak w wieżach Hitfist-30P. Jest to armata z dwudrożnym dosyłaniem amunicji, o szybkostrzelności 200 strz./min (120 strz./min dla amunicji ABM). Zapas 200 nabojów jest przewożony w wieży. Uzbrojeniem dodatkowym jest km UKM-2000C kal. 7,62 mm, z zapasem amunicji 400 szt.

Dwie wyrzutnie ppk Spike zabudowano na prawej burcie wieży. Są chronione wspólną osłoną balistyczną. Zabudowany w wieży system ochrony biernej pojazdu wspomaga m.in. przyrząd rozpoznania skażeń Cherdes, czujniki opromieniowania laserem oraz 8 wyrzutni granatów dyspersyjnych kal. 81 mm.

Szczegóły przedniej części wyrzutni…

Kwestie głowic

W czasie MSPO 2015 można było przekonać się, jak znaczące zmiany zostały dokonane w konfiguracji systemu wieżowego od pierwszej oficjalnej publicznej premiery jej prototypu na MSPO 2014. Widoczne są one przede wszystkim w zakresie jarzma armaty i jej osłony, rozmieszczenia wyrzutni granatów dyspersyjnych, czujników systemu ochrony, a także zewnętrznego opancerzenia, w którym zostały zastosowane elementy wykonane z kompozytów.

Najważniejszą różnicą jednak jest zamontowanie w tym prototypie, zamiast włoskiego Selex-ES, polskiego systemu obserwacyjno-celowniczego produkcji PCO. Stabilizowany system GOC-1 Nike posiada platformę o zakresie kątów obserwacji od -20° do +70° w elewacji i n x 360° w azymucie. System sensorów składa się z kamery termowizyjnej pracującej w zakresie 3-5 μm, zespołu kamer telewizyjnych wyposażonych w czujnik poziomu oświetlenia zewnętrznego oraz monoimpulsowego, bezpiecznego dla oka (pasmo 1,54 μm) dalmierza laserowego o zakresie pomiaru odległości od 100 do 10 tys. m, z dokładnością do 5 m.

Zestaw zapewnia wykrycie celu z odległości 4 000 m, jego rozpoznanie z odległości 2 000 m i identyfikację z odległości 700 m. W trybie pracy z wąskim kątem widzenia odległości te wzrastają, odpowiednio, do 7500, 4000 i 1800 m. Tor termowizyjny o zakresie kątów widzenia 10° x 8° (szeroki) i 33,1° x 2,5° (wąski) ma gwarantować wykrycie celu z odległości 4600 m, rozpoznanie z 1500 m oraz identyfikację z 750 m, a w trybie wąskiego pola widzenia, odpowiednio z odległości: 12 000, 5000 oraz 2500 m.

ZSSW-30 – takie było i jej założenie tego projektu – ma być całkowicie zamienna, bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian w konstrukcji pojazdu, z obecnymi w polskim wojsku systemami załogowymi Hitfist-30P (to samo łożysko oporowe wieży i pierścień jej osadzenia, bardzo zbliżony rozkład mas, nie wpływający na zmianę charakterystyk trakcyjnych nośnika).

…i jej tylna część / Zdjęcia: Jerzy Reszczyński
Finał badań

Praca badawcza nad bezzałogowym systemem wieżowym ZSSW-30 jest prowadzona w oparciu o umowę z 29 marca 2013. Zakończenie pracy badawczo-rozwojowej miało nastąpić w ciągu 24 miesięcy od dnia podpisania umowy, ale termin ten został wydłużony. HSW deklaruje zakończenie prac badawczych w br. udostępnieniem wojsku do badań dwóch prototypów, różniących się systemami optoelektronicznymi.

Jeżeli spełnią one wymogi użytkownika, wojsko po pół roku badań dokona wyboru jednej z wież, która zostanie skierowana do produkcji seryjnej. RAPORT-wto uzyskał komentarz HSW do rozpowszechnionych niedawno rzekomo wiarygodnych informacji, że pierwsza partia 5 ZSSW-30 powinna przejść badania kwalifikacyjne w 2016, co miałoby skutkować wdrożenie tego systemu wieżowego do produkcji seryjnej w 2017.

– Realizowana umowa na pracę badawczo-rozwojową nie przewiduje takiego rozwiązania. Efektem prac opartych na posiadanej przez nas umowie ma być przekazanie do badań kwalifikacyjnych partii próbnej złożonej z dwóch systemów wieżowych i osiągnięcie gotowości do rozpoczęcia produkcji seryjnej ZSSW-30 w 2016 – powiedział RAPORT-wto Bartłomiej Zając, dyrektor rozwoju stalowowolskiej spółki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.