Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
04 września 2015

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia jest autorem jednego z najbardziej rozbudowanych trenażerów, jakie zostały zaprezentowane podczas tegorocznej edycji MSPO.Rozwiązanie opracowane przez WITU pozwala na ostrzeliwanie wirtualnych celów za pomocą amunicji bojowej lub barwiącej, bez konieczności modyfikacji broni (konieczne jest jedynie dostosowanie do odpowiedniego typu amunicji)

Trenażer walki w pomieszczeniach jest produktem o otwartej architekturze, który może być konfigurowany praktycznie dowolnie, zgodnie z potrzebami użytkownika. Został zaprojektowany i wykonany jako multimedialna strzelnica umożliwiająca trening przy użyciu amunicji bojowej oraz barwiącej. System oferuje zarówno cele klasyczne (składane figury bojowe na podnośnikach), jak i wirtualne, wyświetlane na specjalnych ekranach.

Konsola operatora, umożliwia tworzenie różnych scenariuszy ćwiczeń, kontrolę pozycji poszczególnych żołnierzy oraz monitoring łączności radiowej. Przebieg ćwiczeń jest rejestrowany
Dzięki zastosowaniu kamer termowizyjnych możliwe jest wskazanie punktu trafienia w cel wirtualny za pomocą amunicji bojowej. Pozwala to na korzystanie z tego rozwiązania bez konieczności modyfikacji broni (wymaga jedynie dostosowania do amunicji barwiącej w przypadku jej zastosowania). Całość znajduje się znajduje się wewnątrz odpowiednio przystosowanego budynku. Obiekt może być specjalnie zbudowaną konstrukcją modułową (wybraną z dostępnych na rynku) lub, co może znacząco obniżyć koszty, wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Na potrzeby systemu konieczne jest zapewnienie odporności balistycznej pomieszczeń na kalibry 9 mm, 5,56 mm oraz 7,62 mm.

Trenażer jest przeznaczony do nauki i doskonalenia techniki prowadzenia działań w pomieszczeniach budynków; w zakresie wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów, dynamicznych zespołowych działań, w tym prowadzenia dynamicznego ostrzału celów w bezpośredniej bliskości i współdziałania w walce w ramach grupy szturmowej oraz między zespołami (również działającymi z różnych kierunków).

Aby w sposób bezpieczny prowadzić strzelanie za pomocą amunicji bojowej, budynek jest zabezpieczony specjalną wykładziną wychwytującą pociski oraz zapobiegającej rykoszetom
Niewątpliwą zaletą systemu jest możliwość budowania praktycznie dowolnych scenariuszy ćwiczeń. Operator na wykorzystując interaktywny plan budynku generuje powiązany ciąg zdarzeń, w ramach którego prócz wyświetlanych na gorących ekranach sytuacji dynamicznych wykorzystywane są cele mechaniczne oraz wyrzutniki granatów hukowo-błyskowych oraz dymnych.

Prócz celów generowanych na tzw. gorących ekranach w skład trenażera wchodzą również klasyczne cele mechaniczne oraz wyrzutniki granatów / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski
Sercem trenażera jest zintegrowany system komputerowy który pozwala na zarządzanie zarówno celami wirtualnymi, jak i mechanicznymi. Ze swojego stanowiska operator może kontrolować położenie każdego z ćwiczących. Każdy żołnierz na swoim oporządzeniu przenosi specjalny transponder. System pozwala również na monitorowanie oraz rejestrowanie osób ćwiczących oraz na zarządzanie komunikacją radiową.

Zaletą opracowanego przez WITU trenażera jest jego modułowość. Pierwsze centrum szkoleniowe ma zostać zbudowane na terenie ośrodka w Wędrzynie. Jednak kolejne, o różnym stopniu złożoności, mogą być łatwo budowane w odpowiednio zaadaptowanych strukturach. Produkt został zgłoszony do nagrody Defendera.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.