Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
20 czerwca 2016

Warszawski Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych prezentuje na BME 2016 m.in. bezzałogowiec krótkiego zasięgu, pionowego startu i lądowania AtraxM. Jest to oferta dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz służb cywilnych.

AtraxM jest w pełni polską konstrukcją, jedną z kilku ubiegających się o ewentualny wybór MON w postępowaniu na zakup małych bsl pionowego startu i lądowania / Zdjęcie: ITWL

Czterowirnikowy bsl jest przeznaczony do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych. Może także służyć do niszczenia obiektów naziemnych, w przypadku wykorzystania zasobnika z czterema granatami. Charakteryzuje się cichym, elektrycznym napędem, modułową konstrukcją z włókna węglowego i wymiennymi modułami obserwacyjno-funkcyjnymi. Istnieje możliwość stworzenia wersji ośmiosilnikowej o większym udźwigu.

AtraxM działa w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w deszczu, opadach śniegu czy silnym zapyleniu. Został przystosowany do operowania z pokładów okrętów. Autopilot zapewnia możliwość planowania misji przed jej rozpoczęciem, zmianę parametrów lotu i aktualizację pozycji bazy w czasie rzeczywistym. Wymiana informacji ze stanowiskiem operatora odbywa się dzięki cyfrowemu, szyfrowanemu układowi transmisji danych i obrazu (w tym w jakości full HD), w obu kierunkach. Zestaw został zabezpieczony w przypadku utraty łączności, awarii jednego z systemów lub utraty sygnału GPS/GLONASS.

Masa startowa bsl zamyka się w przedziale 4,9-6,7 kg, w zależności od rodzaju misji. Rozpiętość między końcówkami śmigieł to 1,2 m. AtraxM osiąga prędkość maksymalną 80 km/h (optymalną przelotową 20 km/h) i wznoszenia do 16 m/s. Pułap maksymalny to 2000 m, przy czym optymalna wysokość prowadzenia misji nie przekracza 350 m. Promień działania w terenie otwartym wynosi ok. 10 km, a długotrwałość lotu 40 minut, z opcją do wydłużenia go do ok. 1 h.

Tradycyjne zastosowanie AtraxM ogranicza się do wykrywania, oznaczania i przesyłania danych o położeniu wojsk przeciwnika, patrolowania wyznaczonych terenów (w tym np. tras przemarszu własnych jednostek), ale możliwe jest również realizowanie misji wsparcia misji ratunkowych, poszukiwawczych czy wykrywanie skażeń. Dla służb cywilnych przewidziano także całe spektrum misji ochronnych i obserwacyjnych. W trakcie BME 2016 przewidziane są pokazy możliwości AtraxM na terenach zewnętrznych wystawy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.