Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
20 czerwca 2016

PIT-Radwar, główny dostawca urządzeń radiolokacyjnych, systemów dowodzenia i kierowania oraz radioelektronicznych systemów rozpoznania dla Sił Zbrojnych RP, tym razem zaprezentował w Gdańsku najnowszy, artyleryjski system przeciwlotniczy, opracowany dla okrętów Marynarki Wojennej.

Prezentowana na BME makieta morskiego artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego Tryton / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Warszawska spółka ma już w swojej ofercie przeciwlotnicze zestawy artyleryjskie Blenda, Poprad i Hydra. Ta ostatnia, w formie demonstratora, została stworzona na bazie 35-mm armaty automatycznej KDA dla wojsk lądowych. W ostatnim okresie PIT-Radwar stworzył jej morską odmianę, w ramach zleconego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) programu Tryton.

Na BME spółka przedstawia makietę armaty. Jednak prototyp całego systemu przechodzi już próby morskie na korwecie ORP Kaszub. Jeżeli testy zakończą się sukcesem, zestaw pozostanie na okręcie. Podstawowym celem programu jest zainstalowanie Trytonów na niszczycielach min typu Kormoran 2, a dokładnie na drugiej i trzeciej jednostce tego typu (pierwsza, już zwodowana otrzymała przejściowo zestaw rodziny Wróbel z armatami kalibru 23 mm).

Projekt jest realizowany przez konsorcjum w składzie Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Zakłady Mechaniczne Tarnów i PIT-Radwar. Warto dodać, że jest to pierwsza polska konstrukcja w pełni automatycznego okrętowego systemu przeciwlotniczego.

Dotychczasowe próby potwierdzają przyjęte w programie parametry. Po raz pierwszy polscy marynarze otrzymają rodzime, przeciwlotnicze uzbrojenie artyleryjskie sterowane z wnętrza okrętu, przy pomocy pulpitu operatora. Pierwszym elementem zestawu jest 35-mm armata z automatem KDA, zamontowanym na kołysce wraz z układami zasilania w amunicję i dwoma magazynami po 100 nabojów. Do jej napędu wykorzystano technologie bezkomutatorowe, które gwarantują bardzo wysoką precyzję ruchu i wydłużoną trwałość eksploatacyjną. Zastosowano też superkondensatory, które mogą przyjmować i oddawać bardzo duże prądy, rzędu kA. Zjawisko to ma miejsce w czasie dynamicznych zmian prędkości obrotu armaty.

System kierowania ogniem wykorzystuje głowicę śledzącą ZGS-158M, która jest wyposażona w dalmierz laserowy, kamerę światła dziennego, kamerę światła dziennego, kamerę termalną i urządzenie identyfikacji IFF. Całość uzupełniają: konsola operatora z dwoma ekranami oraz rezerwowe, zewnętrzne stanowisko kierowania ogniem.

Przedstawiciele PIT-Radwar zapowiadają gotowość do dalszej rozbudowy sytemu. Stworzono już propozycję budowy innych rozwiązań w konstrukcji zamka armaty i magazynów broni oraz – co najważniejsze – doposażenie systemu w radary wykrywana i śledzenia celów. Kilkanaście lat temu w tym samym przedsiębiorstwie powstał system artyleryjski Loara, gdzie wykorzystano układ tej klasy. Argumentem za doposażeniem Trytona w radiolokatory jest umożliwienie sprawnego działania zestawu w każdych warunkach pogodowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.