Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
21 czerwca 2016

Politechnika Gdańska wraz z Akademią Marynarki Wojennej zaprezentowała na BME system obserwacji granicy wodnej na Zalewie Wiślanym.

Platforma obserwacji granicy wodnej na Zalewie Wiślanym…

W ramach prac stworzono autonomiczną platformę, z czterema osadzanymi na dnie podporami. Ich długość pozwala na umieszczenie urządzenia na wodach o głębokości do 4 m, co jest wystarczające na płytkim obszarze Zalewu Wiślanego, gdzie dno średnio znajduje się na 2,7 m. Platforma jest w pełni autonomiczna i bezosbsługowa. Zasilanie zapewniają baterie słoneczne i generator wiatrowy. W sytuacji awaryjnej na pokładzie znajduje się spalinowy generator elektryczny. Umieszczone na platformie sensory mają za zadanie wykrywać i namierzać obiekty pływające, zbliżające się do granicy państwowej. Zastosowano dwa komponenty rozpoznawcze: nawodny i podwodny.

W skład pierwszego wchodzą umieszczone na maszcie: radar Simrad 4G, kamera termowizyjna Axis Q1932-E PT i kamera dzienna Axis Q1765-LE PT (połączone z układem pozycjonowania Axis YP3040), lampa topowa świecąca ciągłym białym światłem, stacja pogodowa Airmar PB150, kamera z obiektywem rybie oko Axis M3027-PVE do nadzoru platformy, sterowana głowica z reflektorem szperaczem i megafon do wydawania komunikatów.

…i jej głowica do wykrywania obiektów nawodnych / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz

Część podwodna systemu obserwacji składa się z dwóch zasadniczych elementów: położonej na dnie anteny liniowej o długości do 300 m, złożonej z trzech niezależnych czujników hydroakustycznych o paśmie przenoszenia 10 Hz – 200 kHz i czułości odbiorczej -170 dBVre uPa, umieszczonej na platformie anteny z czujników pola hydroakustycznego i magnetyczego oraz układu przetwarzania sygnałów z postaci analogowej na cyfrową oparty na mikrokontrolerze Xmega.

System obserwacji został opracowany przez konsorcjum, którego liderem jest Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Oprócz niego w skład konsorcjum wchodzą: Akademia Marynarki Wojennej – Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Politechnika Wrocławska – Wydział Elektroniki oraz spółka RadioSys. Całość prac przeprowadzono w ramach projektu Ochrona granicy państwowej na Zalewie Wiślanym przy wykorzystaniu nowoczesnych metod wykrywania zdarzeń prowadzonego na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podstawie umowy nr DOBR/0020/R/ID3/2013/03.

W ramach testów platforma została umieszczona na Zalewie Wiślanym w odległości 500 m od Mierzei Wiślanej. Dostarczyła ją na miejsce przeznaczenia specjalna, dwupływakowa platforma zaopatrzona w silnik przyczepny. Zobrazowanie sytuacji ze wszystkich czujników systemu odbywało się w trzech punktach: placówce Straży Granicznej w Krynicy Morskiej (tam znajdowała się konsola składająca się z komputera przemysłowego i dwóch, 27-calowych monitorów wysokiej rozdzielczości), jednostce pływającej SG będącej centrum nadzoru (z konsolą sterującą opartą na tablecie) i pieszego lub zmotoryzowanego patrolu wyposażonego w wyświetlacz nadgarstkowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.