Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

05 września 2016

Wchodząca w skład PGZ warszawska spółka PIT-Radwar prezentuje na MSPO główne elementy baterii przeciwlotniczej z armatami kalibru 35 mm, które mają zastąpić używane w lądowych jednostkach MW armaty S-60 kalibru 57 mm.

Armata AG-35

Na tegorocznym MSPO po raz pierwszy będzie można zobaczyć większość elementów nowej baterii, w tym samą armatę i wóz kierowania ogniem. System powstaje równolegle do rozwiązania opracowywanego w ramach programu Pilica, opartego na artyleryjsko-rakietowych zestawach kalibru 23 mm sprzężonych z pociskami Grom/Piorun. Pierwszy powstaje na zlecenie Marynarki Wojennej, drugi – Sił Powietrznych.

Zestaw kalibru 35 mm to system artyleryjski z amunicją programowalną, który ma być komplementarny z systemami rakietowymi. Jego podstawowym zadaniem jest zwalczanie, w odległości do 6000 m i na wysokości do 3500 m, celów powietrznych poruszających się z prędkością do 600 m/s, a także lekko opancerzonych celów naziemnych i nawodnych oraz bomb kierowanych.

System zastąpi zestawy Blenda z armatami S-60, których zasadniczym mankamentem są przede wszystkim mało wydajne i stosunkowo nieprecyzyjne układy sterowania. Także szybkostrzelności, która teoretycznie wynosi zaledwie 60 strz./min., nie można obecnie uznać za satysfakcjonującą.

Nowy system może dysponować znacznie większą liczbą kanałów celowania, nawet do dziesięciu. W porównaniu do klasycznych rozwiązań zmieniono architekturę systemu, tworząc odrębne pojazdy dowodzenia i kierowania ogniem. Pozwala to na oddalenie od całego ugrupowania wozu kierowania ogniem, który z racji wbudowanych urządzeń emitujących sygnał – takich jak dalmierz laserowy czy interrgogator – jest narażony na wykrycie i atak przeciwnika, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo wozu dowodzenia, który nie zdradza swojej pozycji.

Wóz kierowania ogniem w pozycji pracy / Zdjęcia: PIT-Radwar

W skład baterii przeciwlotniczej kal. 35 mm wchodzą: wóz kierowania ogniem WG-35, holowana armata AG-35 z optoelektroniczną głowicą śledząco-celowniczą (opracowaną przez PIT-Radwar, przy współpracy z WAT), holowana armata A-35 z celownikiem programowalnym oraz amunicja programowalna 35x228mm (opracowywana we współpracy z MESKO).

Armata może pracować w kilku trybach: automatycznym, półautomatycznym, autonomicznym oraz autonomicznym zdalnym, kiedy operator używa wynośnego terminala. Szybkostrzelność teoretyczna armaty wynosi 550 strz./min. Do obsługi armaty potrzeba zaledwie dwóch osób. Dużą zaletą jest mobilność armaty i bardzo krótki czas przejścia z położenia marszowego w bojowe i odwrotnie, wynoszący poniżej 2 minut.

Zastosowany w armatach automat kalibru 35 mm ma masę 675 kg i wykorzystuje klasyczny system odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Długość samej lufy wynosi 3150 mm, a jej masa to 170 kg. Dwustronne zasilanie armaty pociskami przy użyciu taśm pozwala na zamienne wykorzystanie np. amunicji podkalibrowej i programowalnej. Ważną cechą nowej armaty jest możliwość skrytego działania. Jest to możliwe dzięki pracy z wykorzystaniem akumulatorów i pasywnych sensorów optoelektronicznych do śledzenia celów.

Błyskawiczne i automatyczne dowiązanie armaty po zajęciu stanowiska ogniowego zapewnia podsystem nawigacyjny, w którego skład wchodzi układ nawigacji inercyjnej i odbiornik GPS. Podsystem precyzyjnie określa położenie armaty, a także realizuje – z wysoką dokładnością – permanentny pomiar kątów azymutu, pochylenia oraz przechylenia. Armata posiada także własny podsystem łączności i transmisji danych, który zapewnia szeroką współpracę z systemami dowodzenia i wozem kierowania ogniem. W opracowaniu znajduje się także wyspecjalizowany wóz dowodzenia baterii.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.