Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

06 września 2016

We wtorek 6 września uroczyście rozpoczęła się XXIV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Targi zostały otwarte przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Prezesa Targów Kielce dr. Andrzeja Mochonia, szefa BBN Pawła Solocha, wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek oraz Arkadiusza Siwko, prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej – strategicznego partnera Targów.

Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Ceremonia otwarcia stała się okazją do podkreślenia roli polskiego przemysłu zbrojeniowego w procesie modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz wolę budowy silnej, krajowej gospodarki. Agata Wojtyszek, jako pierwsza powitała zgromadzonych gości, uwypuklając rolę regionu w budowanie nowoczesnej zbrojeniówki, której korzenie sięgają czasów II Rzeczpospolitej i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wojewoda świętokrzyski w swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzięki MSPO Kielce rokrocznie znajdują się w centrum międzynarodowej debaty o bezpieczeństwie.

Andrzej Mochoń przypomniał, że kielecka wystawa należy do czołówki tego typu imprez w Europie. Dzięki modelowej współpracy Targów z miastem Kielce, MSPO jest wkładem województwa świętokrzyskiego w budowanie silnej Polski. Prezes Mochoń podkreślił, że Salon stał się nie tylko doskonałą platformą do debaty pomiędzy politykami a przedstawicielami przemysłu, ale również oknem na świat dla polskiej zbrojeniówki. 

W swoim wystąpieniu minister Antoni Macierewicz podkreślił, że MSPO to wydarzenie niezwykłe, jedne z trzech największych tego typu imprez w Europie. Nawiązał również do swojej roli podczas planowania pierwszej edycji targów 25 lat temu. Zgodnie z zapewnieniem szefa resortu obrony, rząd – mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną – przykłada szczególną uwagę do zagadnień bezpieczeństwa. Podnoszenie zdolności obronnych armii, przy wykorzystaniu potencjału krajowego przemysłu ma się przełożyć na wzmocnienie polskiej gospodarki. 

Szef resortu obrony odwiedził m.in. wystawę Sił Zbrojnych / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek

Zgodnie z zapewnieniami Antoniego Macierewicza, rząd chce konsekwentnie wspierać spółki zbrojeniowe będące własnością Skarbu Państwa. Wprawdzie minister wspomniał o roli podmiotów będących w rękach prywatnych, często dostarczającym armii wartościowe produkty, jednak podkreślił, że wsparcie będzie dotyczyło przede wszystkim podmiotów państwowych. Minister docenił rolę MSPO, podkreślając, że nowoczesne technologie są wyznacznikiem tych targów.

Po odczytaniu listów prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło, głos zabrał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko. Podobnie jak przedmówc, podkreślił konieczność ścisłej współpracy państwowych podmiotów z armią. Podkreślił również, że obecnie dzięki poprawie koniunktury PGZ rozwija się, ratując od upadku spółki przyjęte do konsorcjum. 

Po uroczystym przecięciu wstęgi minister obrony zapoznał się ze sprzętem eksponowanym na Wystawie Sił Zbrojnych, spotkał się z przedstawicielami spółek zrzeszonych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, po czym odwiedził ekspozycje innych wystawców, zarówno polskich, jak i zagranicznych. 


Drukuj Góra