Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
07 września 2016

Huta Stalowa Wola, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zaprezentowała na MSPO platformę minowania narzutowego Baobab.

Wyrzutnia platformy minowania Baobab. W rozwiązaniu docelowym pakiety będą ustawiane automatycznie, bez potrzeby opuszczania pojazdu przez załogę

Baobab jest systemem minowania narzutowego osadzonym na platformie kołowej. Traktować można go jako rozwinięcie koncepcji systemu Kroton, który został wdrożony i jest używany przez Wojsko Polskie. Docelowo w system Baobab powinny być wyposażone wszystkie związki taktyczne (brygady), oparte na nośnikach kołowych – w których podstawowym uzbrojeniem są KTO Rosomak. Baobab jest systemem A2/AD, tzw. antydostępowym, którego zadaniem na polu walki jest ograniczenie swobody działań przeciwnika. 

Podstawowym elementem systemu są kasety zwierające po 5 losowo wybranych min przeciwpancernych. Mogą to być miny o działaniu natychmiastowym MN123.1 i/lub zwłocznym MN123.2. Miny mogą być wyrzucane na boki (na odległość od 0 do 90 m) i do tyłu pojazdu; masa kasety to 22,8–23 kg. 

Kasety montowane są w miotaczach po 20 sztuk. Podczas prób testowane były koncepcje wyposażenia wozu w 4 (jak na demonstratorze Baobab) lub 6 wyrzutni. Pojazd prezentowany na targach to opracowany przez HSW demonstrator Baobab-K, który przy współudziale wojska posłużył do sprawdzenia koncepcji oraz opracowania ogólnych założeń dla przyszłego rozwiązania docelowego. 

Przedstawiciele wojska preferują rozwiązanie z 6 wyrzutniami, co wymusi zastosowanie w docelowej postaci systemu cięższego nośnika (Jelcz 8x8). Inne rozważane opcje to wyposażenie pojazdu w opancerzoną kabinę oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. 

Platformą dla Baobaba jest Jelcz w układzie 6x6, jednak docelowo zastosowany będzie nośnik 8x8 o większej nośności / Zdjęcia: Paweł Malicki

Elementem odróżniającym Baobaba od używanego przez wojsko Krotona jest cyfrowy system sterowania wyrzutniami, który automatycznie dobiera odpowiednie nastawy dla wyrzutni, po podaniu parametrów minowania, takich jak gęstość minowania czy powierzchnia pola minowego (choć pozostanie rezerwowa opcja kierowania ręcznego). Efektem testów poligonowych jest również zalecenie, by docelowy pojazd posiadał hydraulicznie rozstawianą platformę oraz elektryczne ustawianie kaset. Operacja minowania ma być bowiem przeprowadzona bez bezpośredniego udziału załogi. 

W najbliższej przyszłości należy spodziewać się rozpoczęcia pracy badawczo-rozwojowej, mającej na celu opracowanie seryjnej wersji, wedle wspólnie opracowanych założeń taktyczno-technicznych. W dalszej perspektywie możliwe jest opracowanie nowej, gąsienicowej wersji systemu – opartej np. na podwoziu K9 – przeznaczonej dla ciężkich brygad, używających nośników gąsienicowych. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.