Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
07 września 2016

Rząd Stanów Zjednoczonych wydał Raytheonowi zgodę na zintegrowanie SkyCeptora, wersji pocisku przechwytującego Stunner, opracowanego wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone, z systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, w konfiguracji oferowanej Polsce.

Wizualizacja wykorzystania pocisków Stunner z wyrzutni Patriot / Grafika: Raytheon

SkyCeptor to nowy pocisk przechwytujący z głowicą kinetyczną, opracowany do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, pocisków manewrujących oraz innych zagrożeń z powietrza. Raytheon przewiduje, że SkyCeptor będzie kosztował znacznie mniej niż pociski z głowicą kinetyczną obecnie używane w systemie Patriot – powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w koncernie Raytheon – SkyCeptor zapewni polskim dowódcom większą elastyczność operacyjną oraz efektywny kosztowo sposób zwalczania szerokiej gamy zagrożeń. Raytheon twierdzi, że zagwarantuje polskim przedsiębiorstwom znaczący udział w jego produkcji. 

Patriot obecnie używa pocisków przechwytujących z głowicami kinetycznymi PAC-3, PAC-3 MSE służących do niszczenia pocisków taktycznych i balistycznych oraz pocisków GEM-T z głowicą odłamkową do niszczenia załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. 

Stunner pomyślnie przeszedł cztery serie prób przechwycenia celów, które potwierdziły jego zdolność do zastosowania w izraelskim systemie OP Proca Dawida. Obecnie trwa seryjna produkcja Stunnerów. Wprowadzanie pocisków do wyposażenia Sił Obronnych Izraela rozpoczęło się w br. 

Raytheon planuje przyznać polskim przedsiębiorstwom kontrakty na budowę elementów systemu Patriot wkrótce po tym, jak polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wystosuje do rządu USA zapytanie ofertowe dotyczące dostarczenia systemu, zadeklarował John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems. W ramach pierwszej transzy kontraktów polskie przedsiębiorstwa mają zacząć budować wybrane elementy systemu, w tym wyrzutnie, kontenery i sprzęt pomocniczy. Jednym z kluczowych elementów strategii Raytheona w celu dostarczenia pierwszych baterii Patriot w ciągu 24 miesięcy od przyznania kontraktu, jest rozpoczęcie budowy systemu zaraz po złożeniu formalnej prośby o ofertę. 

Po ogłoszeniu decyzji polskiego MON o wyborze systemu Patriot, ogłoszonej podczas pierwszego dnia wystawy MSPO 2016, Raytheon wydał oświadczenie, w którym czytamy: Decyzja Polski o złożeniu oficjalnej prośby o ofertę na system Patriot jest ważnym krokiem na drodze do tego, by Polska stała się szóstym państwem NATO używającym systemu Patriot oraz czternastym państwem partnerskim Patriot. Raytheon będzie nadal wspierał rządy USA i Polski w ramach procesu transakcji międzyrządowych Foreign Military Sales. Zaoferowany Polsce system Patriot zapewnia sprawdzoną zdolność zwalczania ewoluujących zagrożeń ze strony pocisków balistycznych i manewrujących, jak również nowoczesnych samolotów i bezzałogowców. Ponadto Raytheon będzie kontynuował partnerską współpracę z rządem RP i polskim przemysłem w celu realizacji planów dotyczących offsetu i współpracy przemysłowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.